CHP'nin kanun teklifinde konaklama vergisi için ne talep ediliyor?

CHP'nin kanun teklifinde konaklama vergisi için ne talep ediliyor?

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Tahsin Tarhan, konaklama vergisi ile ilgili yeni bir kanun teklifi sundu.


1 Ocak 2023'ten itibaren her türlü konaklamada yüzde 2'lik payın devlete ödenmesi şeklinde başlayacak olan konaklama vergisine hem sektörden hem de muhalefetten itirazlar geliyor.

Hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunan Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, pandemi nedeniyle uygulaması 2023'e ertelenen konaklama vergisine sektörden itirazlar geldiğini belirtti.

Sorunu temelden çözebilmek adına ertelemeden ziyade gerek sektörün gerekse yerli turistin ihtiyaçlarına uygun olarak yeni bir düzenleme yapılmasının daha doğru olacağını kaydeden Tahsin Tarhan şu açıklamayı yaptı:

“Turizm merkezi şehirlerde özellikle turizm sezonlarında şehre doğrudan hizmet veren yerel yönetimlerin de yükü artıyor. Mevcut nüfuslarına göre belirlenen gelirleri ile kimi zaman kayıtlı nüfusun 2-3 katına hizmet veren yerel yönetimler için turizm sezonları hizmet yükünü artırırken gelirlerinde bir değişiklik olmuyor. Yurtdışındaki örneklerde konaklama vergisi şehrin bakım masraflarını sadece yerli halka yüklemenin adaletsiz olacağı düşüncesiyle uygulamaya konmuş olup, buradan elde edilen gelirler şehirdeki tarihi yapıları korumak, şehrin temizliği, çevre düzenlemesi gibi amaçlarla kullanılıyor. Bizdeki düzenlemede ise bu gelir doğrudan hazineye aktarılıyor. Yani amacından sapmış bir düzenleme olduğu açık. Biz bu nedenle buradan elde edilecek gelirin yerel yönetimlere aktarılmasını teklif ettik.

Öte yandan ülkemizdeki turizm imkanlarından yerli turistlerimiz zaten sınırlı imkanlarla yararlanıyor. Bir de onlardan konaklama vergisi alınmasını istemediğimiz için, yine pek çok ülkede uygulandığı şekliyle yabancı turistin bu verginin mükellefi olmasını öngörüyoruz, turizm işletmeleri ise sadece vergiyi tahsil ederek ilgili hesaplara aktaracak bir aracı konumunda olacak. Böylece onların üzerindeki yükü de kaldırmış oluyoruz.”Bu Haber 01.11.2022 - 11:57:18 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.