Berlin’de büyük eyleme hazırlanan Alman acenteler ne istiyor?

Berlin’de büyük eyleme hazırlanan Alman acenteler ne istiyor?
Almanya'da ''Seyahat Acentelerini Kurtar-Turizmi Kurtar'' hareketinin iki kurucusundan biri olan Mercure Holiday Center'dan Anke Mingerzahn, amaçlarını ve Berlin'de düzenleyecekleri büyük eylemle ilgili açıklamalarda bulundu.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Turizm sektörünün ve seyahat acentelerinin desteklenmesi için Almanya genelinde eylemler yapan ''Seyahat Acentelerini Kurtar-Turizmi Kurtar'' kurucularından Mercure Holiday Center'dan Anke Mingerzahn, eylemlerin amacını ve acentelerin neler istediğini anlattı. Touristik Aktuell'e konuşan Mingerzahn, sorulara şu yanıtları verdi:

Turizm sektörüne destek için hazırlanan paketle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle böyle bir paketin hızla hayata geçirilmesi güzel. Ancak burdaki mesele, hazırlanan paketin turizm sektörü için yeterli olup olmadığı. Ben hazırlanan paketin sektörün ihtiyaçlarına cevap vereceğini düşünmüyorum. Hazırlanan destek ölmemek için çok fazla ancak hayatta kalmak için de çok az.

Alman acenteler daha önce de ülkenin değişik şehirlerinde eylem düzenlemişti...

Bu nedenle ittifakınız yeni bir talepler listesi hazırladı. Talep metninde neler vat?

Paketin seyahat endüstrisini kurtarabilmesi için 13 maddenin gözden geçirilmesini veya değiştirilmesini talep ettik. 9 bin ve 15 bin euro olarak tanımlanan desteklerin kaldırılmasını, personel maliyetleri de dahil, sabit işletme maliyetlerinin karşılanmasını istiyoruz.

Başka ne var?

Geri ödeme muafiyeti limitinin yüzde, satışların yüzde 90 ve daha üzerinde düştüğünün ıspatlanması durumunda, 80'den yüzde 90'a veya yüzde 100'e çıkarılmasını istiyoruz.Öte taraftan, geri ödeme periyodunun 3 aydan 7 aya çıkarılması da bizim için önemli. Devamında ise acentelerin geri ödemeleri yapabilmesi için ikinci bir kurtarma forunu devreye alınmalı.

Taleplerinizi kamuya nasıl iletiyorsunuz?

Bu konuda çok yoğun çalışıyoruz. Hemen her federal bölgedeki meslektaşlarımız politikacılarla görüşüyor. Sürekli fikir alış-verişi içindeler. Politikacılar da bu konuyla ilgileniyor, sorular soruyor, seyahat acentelerinin satışlarını istiyor. Almanya ölçeğinde bir seyahat acentesi iflası dalgası yaşanmasının nasıl bir kaybına neden olcağını anlatıyoruz.

Berlin'de çarşamba günü yapılacak büyük acente gösterisiyle ilgili bilgi verir misiniz?

Saat 11.00'de Alexanderplatz-Galeria Kaufhof'da toplanıp Brandenburg Kapısı'na yürüyeceğiz. Bundestag'dan önce yürüyüş yapmayı planlıyoruz.

Ne kadar insanın katılmasını bekliyorsunuz?

Katılımcı sınırı yok. Ben eyleme 1.000 civarında turizm profesyonelinin katılacağını düşünüyorum. Bunun üzerindeki her sayı beni mutlu eder.

Acenteler eyleme hala ilgi gösteriyor mu?

Bazı acenteler daha önce katıldıkları eylemlerle ilgili hayal kırıklığı yaşadı. Sonuçlar yetesizdi ve pek çok eylem haber dahi olmadı. Hayal kırıklığına uğramış meslektaşlarımızı tekrar silkelemeliyiz. Öte taraftan, bazı büyük organizatörler de bizi destekliyor.

Bu durumda eyleme katılan organizatör (tur operatörü) sayısı artacak?

Evet, kesinlikle. TUI dahil tüm organizatörlere sesleniyorum. Hepimiz aynı gemideyiz. Ne tur operatörleri acentesiz ne de acenteler tur operatörsüz olabilir. Aynı zamanda tur rehberlerini, tedarikçileri ve satış organizatörlerini de eyleme davet ediyorum.

Hiç yeni rezervasyon geliyor mu?

Çok az rezervasyon geliyor. Onlar da Yunanistan, Mısı, Mayorka ve Türkiye rezervasyonları.Bu Haber 15.06.2020 - 14:27:28 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.