Avrupa Birliği’nden yeni kural: AB vatandaşı olmayanlardan ücret alınacak

Avrupa Birliği’nden  yeni kural: AB vatandaşı olmayanlardan ücret alınacak

Avrupa Birliği, üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının AB ülkelerine yapacağı seyahatlerle ilgili yeni bir kural getirdi.


AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının gelecek yıldan itibaren AB'ye giriş yapmak için 7 Euroluk bir başvuru formu doldurmaları gerekecek.  Buna Amerikalılar, Avustralyalılar, İngilizler ve Schengen bölgesi dışından gelen diğer ziyaretçiler de dahil.

Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS), yeni uygulamanın amacını AB'de "güvenliği artırmak ve bloğa yönelik sağlık tehditlerini önlemeye yardımcı olmak" olarak tanımladı.

Kimler için geçerli?

Yeni kura bir AB ülkesinde kalıcı olarak yaşamayan veya bir AB ülkesinde kalmak için vizeye ihtiyacı olmayan kişileri etkiliyor. Turistlerin, ikinci ev sahiplerinin, geçici işçilerin, aile üyeleri ya da arkadaşlarını ziyaret edenlerin 26 üyeli Schengen bölgesine girerken bu kurala uyması gerekecek.

Form çevrimiçi olarak doldurulabilecek

Biyometrik pasaport bilgilerinin ve seyahat detayları gibi bazı güvenlik sorularını gerektirecek formu, çevrimiçi olarak doldurmanın sadece birkaç dakika süreceği belirtilirken ziyaretçilerin herhangi bir teknik sorunla karşılaşmamak için seyahatten en az 72 saat önce başvurmaları tavsiye ediliyor. Başvuru onaylandıktan sonra üç yıl geçerli olacak.Bu Haber 18.11.2021 - 09:25:29 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.