Avrupa Birliği Ruslara Schengen kolaylığını askıya alacak

Avrupa Birliği Ruslara Schengen kolaylığını askıya alacak

Avrupa Birliği’nin, Ruslara vize verilsin/verilmesin tartışmasında orta yolu bulduğu bildirildi.


Financial Times'ın kendi kaynaklarına dayandırdığı haberde, 30-31 Ağustos’ta Prag'da yapılacak olan AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısında Rusya ile vize kolaylığı sağlayan anlaşmanın askıya alınması konusunun ele alınabileceği belirtildi.

Vize sayısının azaltmak için...

Habere göre AB, bazı ülkelerin Rusya vatandaşlarına vize verilmesinin yasaklanmasına yönelik çağrıları sonrasında Ruslara verilen vize sayısını azaltmak için önümüzdeki hafta bu önlemi desteklemeyi planlıyor.

Avrupalı yetkililer ayrıca yılın sonuna kadar Ruslara verilen vizeler ile ilgili daha radikal değişikliklerin yapılabileceğini belirtiyor.

İstisnalar olacak

Bununla birlikte Avrupa Komisyonu’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada AB üye devletlerinin bağımsız olarak Ruslara verilen vizelere kısıtlama getirebileceklerini, ancak her halükarda vize verilmesini gerektiren insani durumlar, AB'de bulunan aile fertleri ve gazeteciler ya da muhalifler gibi insan kategorilerin olacağı hatırlatıldı.

Son zamanlarda Batı'da Rus vatandaşlarına vize verilmesinin durdurulması ve ülkelerin Rusların girişine kapatılması yönünde giderek artan çağrılar söz konusu.

Finlandiya günlük vize sayısını 500’e düşürecek

Estonya, vize yasağını desteklemiyor, Finlandiya hükümeti ise daha önce ülkenin Rusya'daki vize başvurularının sayısını eylül ayının başından itibaren yarı yarıya azaltarak günde 500'e indireceğini duyurmuştu. Ayrıca Letonya parlamentosu, AB ülkelerini Rusya ve Belarus vatandaşlarına vize verilmesini durdurmaya çağıran bir bildiri kabul etti.Bu Haber 29.08.2022 - 08:08:41 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.