Almanya'nın önde gelen operatörleri belirsizliğe dikkat çekiyor

Almanya'nın önde gelen operatörleri belirsizliğe dikkat çekiyor

Antalya'ya bir araya gelen Alman seyahat pazarının önde gelen oyuncuları 2023 sezonu için belirsizliğe vurgu yaptı.


Turizm Güncel - Dış Haberler

İş ve turizm dergisi Fvw'nin bu yıl Antalya'da düzenlediği kongre kapsamındaki panele katılan TUI CEO'su Stefan Baumert, DER Touristik CEO'su Ingo Burmester, Alltours Genel Müdürü Georg Welbers ve FTI CEO'su Ralph Schiller ve Schauinsland Reisen CEO'su Gerald Kassner 2022 sezonundan memnun olduklarını ancak ekonomik ve siyasi belirsizlikler nedeniyle 2023 için iyimserliğin azaldığını belirtti.

Mevcut durum hakkında bilgi vererek geleceğe ilişkin beklentilerini açıklayan katılımcılar şu noktaların altını çizdi:

“Enerji krizi nedeniyle rezervasyonlarda düşüş yaşanabilir”

Alltours Genel Müdürü Georg Welbers: Gelecek yıldan eminiz ancak daha büyük dalgalanmalara hazır olmamız gerekiyor. Enerji krizi nedeniyle rezervasyonlarda geçici bir dibe vuruş yaşanmasını bekliyorum. Geçtiğimiz yaz rezervasyonlarda yaşanan artışın nedeni ücretsiz iptal seçeneğiydi.

“2019’u geride bıraktık ama gelecek için hazır olmalıyız”

Schauinsland Reisen CEO'su Gerald Kassner: İşlerimiz son derece yolunda gidiyor. Bir anlamda korona etkisinin ortaya çıkardığı krizin kazananlarıyız. Geçtiğimiz sezon 2018-19 rakamlarını geride bıraktık. Teknolojik alt yapımıza çok büyük yatırımlar yaptık. Ancak gelecekte bizin nelerin beklediği konusunda dikkatli olmalıyız.

“Müşterilerin gelecekteki rezervasyon eğilimlerine dair bir şey söylemek zor”

FTI CEO'su Ralph Schiller: FTI olarak 2018-19 rakamlarını tam olarak tutturamadık. 2019'un yüzde 6-7 altındayız. Yunanistan'da çok iyi iş çıkardık. Türkiye'de ise pozisyonumuzu koruduk. Bu ivmenin devam etmesini umuyoruz. Ancak misafirlerin ağırlıklı olarak seyahatten çok kısa süre önce rezervasyon yapmasından dolayı gelecek için bir tahminde bulunmak zor. Biz de bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışıyoruz. Müşterilerin gelecekteki rezervasyon eğilimlerine dair bir şey söylemek çok zor.

“Türkiye sezona çok iyi başladı”

DER Touristik Merkez Avrupa CEO'su Ingo Burmester: Yaz sezonu bizim için çok keyifliydi. Türkiye 2022 sezonuna çok iyi bir başlangıç yaptı. Türkiye harika bir ev sahibi ülke. Türkiye'de hiçbir dönem geçtiğimiz yaz olduğu kadar güçlü olmamıştık. Erken rezervasyon seçeneklerinin esnek rezervasyonla birleştirilmesi gerekiyor.

“Tatil için belirsizlik hiç iyi değil”

TUI Merkez Avrupa CEO'su Stefan Bumert: Türkiye'de sezonu planlamalarımızın üstünde kapattık. 2022 sezonu genel olarak iyi geçti ve bu da bize güven veriyor. Kuzey Amerika yeniden yükselişe geçti. Ama diğer uzak mesafe destinasyonlar da yükselişte. Artık rezervasyonlarını çok geç yapılıyor. Tatil için belirsizlik hiç iyi bir şey değildir. Rezervasyon davranışlarının eski haline ulaşması muhtemelen biraz zaman alacak. Belirsizliklerle başa çıkmayı öğrendik.Bu Haber 05.11.2022 - 10:09:22 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.