Almanya'dan Türkiye'ye gelenler yasal olarak hangi riskleri alıyor?

Almanya'dan Türkiye'ye gelenler yasal olarak hangi riskleri alıyor?
Cosmo Köln Radyosu’nun yayınına katılan Avukat Ahmet Kılıç, Almanya’nın seyahat uyarısının seyahatin önünde ne tür engeller oluşturduğu ve uyarıya rağmen gelenlerin hangi riskleri aldığıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı

‘’Uyarıya rağmen gidiyorsa sorumluluğu da üstlenmiş olur’’

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın her şeyin normal olduğu durumlarda ülkelerle ilgili olarak vatandaşlarına seyahat bilgileri verdiğini ifade eden Ahmet Kılıç, ‘’Ancak seyahat uyarısı vermişse bu kişiler için hayati tehlike olabileceği anlamına gelir. Kişiler buna rağmen bir yere gidiyorlarsa, sorumluluğu da üstlenmiş olurlar. Kural, belli bir zorunluluk olmaksızın o bölgelere gidilmemesidir. Heiko Maas (Almanya Dışişleri Bakanı TG), ‘Buna rağmen gidiyorlarsa, zor durumda kaldıklarında bizden kenilerini geri getirmemizi beklemesinler’ dedi. Bu da o anlama gelen bir uyarıydı.’’ ifadelerini kullandı.

Ahmet Kılıç, ‘’Çocuğu olan bir çalışan Türkiye’ye gidip dönememesi durumunda ne tür riskler doğar. İşinizden olur musunuz, ya da çocuklarınız okula gitmezse ne olur?’’ şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

‘’Gidip dönemediyseniz, işinizi kaybedebilirsiniz’’

Bu durumda iş anlamında da hakikaten sıkıntı doğabilir. Siz eğer kendi kusurunuz olmaksızın zor bir durumda kaldığınız için işinize gidemiyorsanız bu hukuksal olarak mücbir, yani zorunlu sebep olarak değerlendirilir. Ama Dışişleri Bakanlığı’nın uyarısına rağmen tehlikeli bir bölgeye gitmişseniz ve geri dönemiyorsanız, bu durumda işinizi kaybetmeniz dahi söz konusu olabilir. Bu konu oldukça tartışmalı, kararı mahkeme verecektir ama bizim tavsiyemiz, böyle bir rizikoyu üstünüze almayın. Şayet Alman devleti sizi geri getirmek zorunda kalsa dahi, tüm masrafları size yükleme hakkına sahip.

Avukat Kılıç, zorunlu nedenlerle Türkiye’ye gelmesi icap edenlerin geldikten sonra koronaya yakalananları durumunda sağlık sigortasının bakanlığın uyarısına dayanarak tedavi giderlerini üstlenmeme durumunun olup olmayacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Bu belgeleri yanınızda götürün''

Zayıf olmakla birlikte bu tehlike devam edebilir. Aslında kural olarak böyle bir şeyin doğmaması gerekir. Ama bizim tavsiyemiz, gitmeden önce bu zorunlu durumu sağlık sigortanıza bildirin. Geçici bir ziyaret söz konusu ise sağlık sigortanızdan TA11, kronik hastaysanız TA12 ve uzun süreli kalmak durumundaysanız TA 20 belgesi alıp öyle gidin. Gittiğinizde de bu belgenizi Türkiye’deki Sosyal Güvenli Kurumu’na onaylatın.

TA11 artık sadece acil durumlar için

TA belgelerinin Türkiye ile Almanya arasında sosyal sigorta anlaşmasında kaynaklanan form düzenlemeleri olduğunu kaydeden Kılıç, geçici olarak Türkiye’ye gidenlerin TA11 belgesiyle Türkiye’deki ilaç ve sağlık masraflarını karşılayabildiğini söyledi. Kılıç, ‘’Ancak Almanya artık onu kaldırdı ve sadece acil durumlarda karşılıyor. Acil olmayan durumlar için kendiniz ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak kronik bir rahatsızlığınız varsa bunu öndecen Alman sağlık sigortasına bildirerek T12 belgesi alıyorsunuz. O belge elinizde olduğu sürece Türkiye’e devlet hastanelerinde ve devlet hastanelerinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde masraflarınızı Almanya karşılıyor.’’ dedi.

‘’183 günden fazla kalacaksanız...’’

183 gün ve üzerinde Türkiye’de kalacak olan ve sadece Türk vatandaşlığı olanların yabancılar dairesinden özel izin alması gerektiğini ifade eden Ahmet Kılıç, o zaman da sağlık sigortasından TA20 belgesinin alınacağını belirti.

‘’Sigorta yaptırın’’

Almanya’dan Türkiye’ye gidenlerin Türk Ticaret Bakanlığı’nın önerdiği şekilde bi sigorta yapmalarının yararlı olacağını ifade eden Kılıç, Alman vatandaşı olanların gittikleri ülkelerin Alman konsolosluğunun web sitesine bir kayıt yaptırarak, ne kadar süreyle hangi adreste kalacağını bildirmelerinin faydalı olacağını söyledi.

‘’Zorunlu olmadıkça insanlar AB dışına gitmemeli’’

Türkiye’nin ülkeye gelenler için karantina uygulamasını kaldırdığının, ancak Almanya’da bu konuda eyaletlerin sorumlu olduğunun hatırlatılması üzerine Kılıç, ‘’Bu çok önemli bir konu. Hatta bazı eyaletler bunu yaptılar. Am oralarda da farklı mahkeme kararları geldi. Özgürlüklere aykırı buldu. Karantinanın çok özel ve spesifik olması gerektiğini belirterek, sırf Dışişleri Bakanlığı’nın tavsiyesine dayanarak o ülkeden gelen herkesi karantinaya alamazsınız diyor. Ancak bu da bizim elimizi rahatlatmıyor. Mahkeme, özel durumlar doğması durumunda eyaletlerin ve devletlerin bunu yapabileceğini söylüyor. Diyorlar ki, bir ülkede 100 bin kişiden haftada 50 kişi hastalık kapıyorsa, o ülkeyi tehlikeli ülke olarak görmek gerektiğini söylüyorlar. Siz bir ülkeye gittikten sonra böyle bir durum doğarsa yine geldiğinizde izi karantinaya almak durumunda kalırlar ve mahkemeler de bunu haklı görür. O nedenle zorunlu durumlar doğmadıkça, insanların AB dışına seyahat yapmamalarını tavsiye ederiz.’’ ifadelerini kullandı.Bu Haber 19.06.2020 - 10:24:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Can yaman - 19.06.2020 - 11:52

    Merhabalar. Her ne kadar binlerce kişi gibi bende işsiz kalsamda Almanya hükümeti bu uyarıları yapmakta haklı. Nedenini kısaca açıklamaya çalışacağım lütfen okumadan önyargıda bulunmayın. Sayın Ahmet Kılıç bir uyarıda bulunmuş sigorta yaptırın şeklinde. Milyonlarca turistin geldiği ülkemizde turizmden çok sağlık turizmine yatırım yapıldı. Bu turistlerin hastalanıp hastaneye yatmaları halinde sigorta şirketlerine fatura edilecek tutarları açıklayan bir kurumumuz oldu mu? Ben basit bir dikiş için 900€ luk bir fatura gördüm. AB ülkeleri bu durumu göz ardı etmeyecektir. Büyük elçileri otellerde ağırlamakla turizm başlatılamayacak. Eğer bu güzel ülkeye, vatandaşına, misafirine değer veriliyorsa; corona virüs tedavileri tüm turistlere ücretsiz ve onların belirlediği kriterler göz önünde bulundurularak verilmelidir. Bu tıkanan sürecin önündeki engelleri kaldıracaktır. Fakat işin içinde çok yüksek rakamlar ve sağlık turizmine yapılan yatırımlar olduğu için bu sene turizm açısından oldukça zorlu olacak. Bende sizler gibi bir an önce bu hastalağın sona ermesini ve işime kavuşmayı bekliyorum. Saygılarımla.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.