AB’den birlik dışı 6 ülkeye seyahat serbestisi sinyali

AB’den birlik dışı 6 ülkeye seyahat serbestisi sinyali
Avrupa Komisyonu, birlik üyesi ülkelere dönük seyahatlerle ilgili Almanya'nınkinden farklı bir yaklaşım ortaya koydu. Komisyon, 1 Temmuz itibariyle AB dışı ülkelere dönük seyahat uyarısının kaldırılmasını isterken, sınırların açılabileceği 6 ülkeyi de açıkladı.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Avrupa Birliği'nin lokomotif ülkesi Almanya, birlik içi seyahatlerle ilgili uyarıyı 15 Haziran itibariyle kaldırırken, Birlik dışı ülkelere dönük seyahat uyarısını ise, 31 Ağustos'a kar uzatmıştı.

''AB-dışı ülkelerin seyahat uayrısı aşamalı bir şekilde kaldırılmalı''

Avrupa Birliği Komisyonu, Schengen üyesi ve Schengen bağlantılı ülkeler arasındaki sınır kontrollerinin 15 Hazin'a kadar kaldırması ve AB dışı ülkelerle seyahatin başlaması için de seyahat uyarılarının 30 Haziran'dan sora aşamalı olarak kaldırılması gerektiği şeklinde bir yaklaşım ortaya koydu.

Birlik üyesi ülkelerin ortak kararıyla...

AB dışı ülkelerdeki sağlık durumunun hala kritik olduğunu düşünen AB Komisyonu, bu aşamada tüm seyahat uyarılarının kaldırılmasını önermedi. Komisyon, üçüncü ülkelere dönük seyahat uyarılarının, ülkelerin Covid-19 ile ilgili durumunun gözden geçirilerek, birlik üyesi ülkelerin ortak kararıyla kaldırılması gerektiğini savundu.

AB Komisyonu, seyahat uyarılarının kaldırılması süreciyle ilgili üç temel noktaya dikkat çekti:

1. Objektif kriterler

Belirli bir ülke için kısıtlamaları kaldırılması; o ülkedeki epidemiyolojik durum, o ülkenin koronavirüsle mücadelesine, seyahat sırasında koronavirüs önlemleri alıp almadığına, o ülkenin AB'ye dönük seyahat kısıtlaması olup olmadığına gibi objektif kriterlere göre verilir. Vaka durumu AB ortalamasında olan virüsle mücadele konusunda alt yapısı bulunan ülkelere dönük seyahat uyarıları kaldırılmalıdır. Koronavirüs ile ilgili durumu AB'den kötü ülkelere dönük seyahat kısıtlamaları devam etmelidir.

2. Ortak ve koordineli yaklaşım

AB Komisyonu, kısıtlamaların kaldırılabileceği ülkelerin listesini hazırlayacak bir ortak mekanizma kurmalarını öneriyor. Seyahat kısıtlamalarını kaldırma kararı üye devletlerle birlikte alınmalı. Bu aıdan AB genelinde tek tip uygulama sağlanmalıdır. Bu, dinamik bir süreç olmalıdır.

3. Esneklik

Kriterleri karşılamayan ülkelere dönük seyahat uyarısını yeniden hayata geçirmek imkan dahilinde olmalıdır. Buna ek olarak üye devletler, kısıtlamalarının kaldırıldığı bir ülkeden dahi gelse, AB içinde kamu sağlığına tehdit oluşturabilecek yolcuların ülkeleye girişine izin vermeyebilir.

6 ülkeye kısıtlamaların kaldırılmasını istedi

AB Komisyonu ayrıca, epidemiyolojik durumu AB'dekine benzer ya da ondan daha iyi olan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'a dönük seyahat kısıtlamasının 1 Temmuz'dan itibaren kaldırılmasını önerdi.Bu Haber 13.06.2020 - 14:02:02 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Murat Saygın - 28.06.2020 - 09:33

    Biz vatandaş olarak verilen sayıların gerçek olmadığına inanıyorsak AB ne yapsın... Corona yerine bulaşıcı hastalık ya da akciğer yetmezliği gibi tanımlamalar ile sayıları az göstermeye çalışmak iç turizmi bir ölçüde canlandırabilirse de bilimsel verilere göre hareket eden ülkeleri ikna etmeyecektir. Önce şeffaf olmayı öğrenelim, AKP li bir vekilin de bu konuda ağzından kaçırığı gibi sadece ''yeteri kadar şeffaf'' değil...

  • Hasan gunel - 13.06.2020 - 05:55

    Hala turkiyenin adi gecmiyo veya akillarina bile gelmiyo.acaba biz gercekten anlatamiyormuyuz biz bu ulkelere kendimizi veya kasitli bir tavir mi var turkiyeye karsi? Yani turkiye su anda gercekten corona bazinda bu kadar kotu durumda mi?bu ab ulkeleri seneye baska bahanelerle karsimiza cikarlar gorursunuz.bizim artik yeni pazar arayislarina ,turizm anlayisini da sadece otellere indirgeme aliskanligini terk etmeye ve dunya capinda buyuk ve sozu gecen bir acentaciliga ihtiyacimiz var.turizmi betondan kurtarip korumaci ve yesile donuk ve cesitlilik gosteren bir anlayisa ihtiyacimiz var.otellerin de oda satislarinda veya anlasmasinda tek bir acenta ve millete olan bagimliligindan kurtulmasi gerekir.yani oteli sadece almanlara baglarsan 31 agustosu beklersin.ama cesitliligin varsA en azindan carklarin doner.ingilizlerden hic haber yok mesela? Kuzey ulkelerinden veya dunyanin diger ulkelerinden varsa yoksa almanya.almanlar ikna olmuyo mu diger ulkelerle bagi kuvvetlendir.ulke 2 yil betonlasmayi durdurmali,sahilleri korumali ve yesillendirmeli ulkeyi cennete cevirmeli ve derhal kendi soz sahibi operatorunu kurmalidir.yoksa bunlarin agizlarina bakarsak batar gideriz.suraya bak arnavutluk makendonya vsvs mis.turkiye bunlarin toplami kadar turist agirliyo her yil.yazik

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.