Ali Murat Ersoy işçilere ne kadar borçlu?

Ali Murat Ersoy işçilere ne kadar borçlu?
Cumhuriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk, ETS önünde çadır kurduktan sonra gözaltına alınan AtlasGlobal mağduru çalışanların Ali Murat Ersoy'dan 50 milyon lira alacağı bulunduğunu yazdı.

Cumhuriyet gazetesindeki bugünkü köşesini AtlasGlobal mağduru işçilere ayıran Jale Özgentürk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un dikkatini çekmek için ETS önüne çadır kuran ve sonrasında gözaltına alınan mağdur işçilerin zor durumda olduğunu belirtti.

50 Milyon liraya yakın alacakları var

Mağdur işçilerin AtlasGlobal'den 50 milyon lira alacağının bulunduğunu kaydeden Jale Özgentürk, çalışanların Ali Murat Ersoy'a 'hileli iflas' suçlamasında bulunduğunu hatırlatarak, ''Alacaklı olarak iflas masasına müdahil olduklarını söyleyen yönetici, şunları ekliyor: 'Mal kaçırıldı. Şirketin içi boşaltıldı. Şirket iflas kararından sonra verdiği bilançosunda düzeltmeler yapmış. Şirket çok borçlu. Batırdıktan sonra alacağımızı almamız mümkün değil' diyor. Söylediğim gibi toplam 2 bine yakın çalışanın alacağı 6 milyon dolar. Yani 50 milyon TL’ye yakın.'' ifadelerini kullandı.

Özgentürk, yazısında AtlasGlobal mağduru iç çalışanın söylediklerine de yer verdi. Üç işçi, yaşadıkları mağduriyetle ilgili şunları söylüyor:

''Kirasını ödeyemeyen, çocuğuna bez alamayan var''

- 25 senedir şirketim ve sektörümün prestiji için işimde en iyisini yapmaya çalıştım. Atlas Global markasına emek verdim. Pandemi yüzünden zaten iş yok. Çok zor durumda olan arkadaşlarımız var. Biz bu direnişi yapmazsak emeklerimiz boşa gider. Emeklerimizin karşılığını alana kadar buradayız.

- 15 yıl hizmet sektörü ve yolcu hizmetleri biriminde çalıştım. Bayram, seyran olduğunda biz orada sabahlara kadar çalıştık. Büyük emek sarf ettik. Herkesin işi zordur ama hayatımda hiç yaşamayacağım şeyleri gördüm. Özellikle eski çalışanlar orayı aile gibi gördü. Şimdi de otel aldılar. Herkes mağdur, kirasını ödeyemeyen, çocuğunun bezini alamayan insanlar var.

- Ben 50 yaşındayım. 50 yaşında nasıl iş bulacağım, kara kara onu düşünüyorum açıkçası. Başka bir sektöre geçme olasılığım da yok. Ne yapacağımı bilmiyorum.Bu Haber 12.12.2020 - 10:00:05 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Birol Balaban 23.09.2021 - 03:35

  Sayın Metin Tülek; 4.000.000₺ zarar ve 50.000₺ ceza ile ve haksız fesih ile ayrıldım ile; Murat Ersoy’da kimsenin parası kalmaz ifadeleri çelişiyor. 3,5 ay maaş almadan çalıştı personel. Bu özveriye ödeme sözü verdiği halde sözünü de tutmadı. Çok iyi para verdi dediğin kaptana 7.000€ veriyorum dediğinde €’yu 5,5₺ iken 3,0₺ sayarak verdi. Yani 38500₺ yerine 21.000₺ ödedi. THY’nın FO maaşı kadar. Millet ayrılmaya karar alırken, 60.000₺ yaptı maaşları, 3 ay verdi, 3,5 ay vermedi. Yani 30.000₺ ya geldi maaşlar; € 10₺ ya gelmişken. Bilmediğin dolambaçlarda söz söyleme. 1.500 emekçi perişan durumda, umursamıyor. Sen motorsikletini parlat.

 • Umur KUTAY 19.03.2021 - 08:50

  Canan KUMMUZ hanımefendinin dediği gibi bizde ücret iadesi alamadık ödemeyi İngiltere'de ki bankadan apmıştık.Ayrıca yüzlerce İngiliz yolcusuda mağdur.İngiltere'de yaşayıpta bu durumu takip edemeyen yabancılarda var.

 • abidik gubidik 14.12.2020 - 01:26

  Biz acentacılara da borçlu,örneğin;benim acentamın 10.000 € alacağı var.Bizler büyük operatörler değiliz,elini vicdanına(varsa)koysun ve aldığı 10.000 € geri ödesin..

 • Canan Kummuz 13.12.2020 - 09:33

  Bende atlas global'den 19.01.2020 tarihinde İstanbul'a gitmek için Kasım 2019 da uçak bileti hem gidiş hem dönüş 3 kişilik yer ayırtmıştım ama atlas global iflas etti dediler parasını kredi kartından nakit ödedim yolcuların parası iade edilecek dendi ama iade edilmedi sadece personel değil bir çok yolcunun parasının da üzerine yatarak hakkımızı gasp ettiler bazı yolcuların parası ödenmiş fakat bazılarının ödenmemiş birçok yere telefon edip mail gönderip hakkımızı aramamıza rağmen bir cevap alamadık bizlerde hakkımız olanı istiyoruz

 • Metin Tülek 13.12.2020 - 03:40

  Atlas jet uzun yıllar çalıştırdığı personelin maaşını gününde ödemiştir ve başka firmaların vermediği yüksek maaşları ödemiştir, geziler tatiller güzeldi ama işler bozulunca herkes düşman oldu şirkette aklınıza gelmeyecek maaş alan ceo diye geçinen orhan coşkun muhasebe müdürü figen denilen sümsükler ve onlar gibi bir sürü insan bir ay maaş almasalar ne olur veya durumu kötü olan arkadaşlarına yardımcı olsalar ne olur ben 6 yıl o şirketin istanbul daki bütün taşımacılık işini yaptım haksız bir sebepten dolayı sözleşmem fesh edildi 2012 yılında 4000000 tl zarar ve 50.000tl ceza ile ayrıldım murat ersoy beyin kimsenin hakkını yemeyeceğini çok iyi biliyorum çok büyük zarar görmeme rağmen allah razı olsun diyorum kim ne derse desin çok düzgün insanlar o şirketteki hırsız ve kendini iyi pazarlayan alt kademe personeli tenzi ediyorum diğer kaptanlar ve üst yöneticiler nankörlük yapmasınlar yukarıda allah var.

 • Kızgın çaki bebek 12.12.2020 - 09:08

  Valla sınırımı tepeme getirdin be adam daha ne yapalım çalışırken 3 ay maaş almadan çalıştık hemen hemen 1 sene seni idare ettik bidaha mutabakat istedin onuda yaptık yani yalan dolanla nereye varmayı düşünüyorsun. Ver şu parayı bizde senin o suratına bakmaktan sıkıldık

 • Mustafa İblağ 12.12.2020 - 09:03

  İnsanlar haklı nerde kanun hak hukuk

 • Emmi 12.12.2020 - 03:15

  Yarın çok pişman olur ama iş işten geçer kimseye de yaramaz, çocuklarından çıkar işçilerin çektikleri,çünkü garibanın hakkı yenmez kimsedede kalmaz,garibin çekti ği de yanına kalır,özetle o 50 milyon hayr etmez pislikleri zehir zıkkım olsun işçinin parasını yiyen lere

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.