23 bin 500 aracı bulunan filo kiralama şirketi iflas etti

23 bin 500 aracı bulunan filo kiralama şirketi iflas etti
Bünyesinde 23 bin 500 araç bulunan filo kiralama şirketi Fleetcorp'un resmen iflas ettiği belirtildi.

Daha önce 1.5 milyar lirakık borcu için konkordato başvurusu yapan ancak başvurusu mahkemece redddilen Fleetcorp adındaki filo kiralama şirketinin ifas ettiği belirtildi.

1.5 MİLYAR LİRA BORCU VARDI

Cumhuriye'ten Emre Deveci'nin hberine göre, Fleetcorp A.Ş., geçtiğimiz günlerde yaklaşık 1 milyar 500 milyon liralık borçla konkordato başvurusu yapmıştı. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi bugünkü duruşmada konkordato talebini reddetti.

Kuveyt sermayeli şirket, eylül ayında mahkemeye konkordato başvurusunda bulunmuş, 2 ekimdeki duruşmada mahkeme 3 ay geçici mühlet kararı vermişti.

Mahkemenin atadığı komiser heyetinin olumsuz raporu üzerine mahkeme konkordato talebini reddederek iflas karar verdi ve şirketin varlıkları hakkındaki tedbir kararı kaldırıldı.

İcra İflas Kanunu'nun 292'inci maddesi gereği şirketin iflasına karar verildi.

Duruşmaya davaya müdahil olan alacaklı banka, finans, kasko ve sigorta şirketleri, otomobil firmaları avukatları ile mağdur 170 galericiyi temsilen 15 kişi katıldı.

KONKORDATO KOMİSERİNDEN OLUMSUZ RAPOR

Mahkeme tarafından atanan geçici konkordato komiser heyeti, şirketin mali durumunun düzelemeyeceği yönünde rapor yazmıştı.

2001 yılında kurulan ve kayıtlı 92 çalışanı bulunan şirket, 4 binin üzerinde şirkete taşıt kiralama hizmeti sunuyordu. Şirketin yöneticileri de sırra kadem basmıştı.

MERCEDESMİCRADAN SATIŞ KARARI ALDIRMIŞTI

Filo kiralama sektöründeki varlığı 20 yılı aşan Kuveytli Fleetcorp Operasyonel Taşıt Kiralama Ve Turizm AŞ, yüklü bir borçla Ağustos ayının başında faaliyetlerini durdurmuştu. Şirketin, çok sayıda finans kurumu yanı sıra piyasaya da yüklü bir borcu bulunuyordu.

Fleetcorp AŞ’den 100 milyon Avro alacağı bulunan Mercedes Benz Türk AŞ, 24 lüks otomobil için icradan satış kararı aldırmıştı.

Şirketin elindeki otomobillerin değeri 700 milyon lira arasındaydı.


Bu Haber 07.11.2018 - 11:50:42 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.