UNESCO dünya mirası listesindeki tarihi çarşı 2 saatte kül oldu

Bursa’da, Osmanlı döneminden kalma tarihi Kapalıçarşı’da çıkan yangında 52 dükkan kül oldu.


UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil alanlardan biri olan tarihi Kapalıçarşı’nın Cumhuriyet Caddesi’ne bakan Mobilyacılar Çarşısı bölümünde dün gece saat 02.30 sıralarında alevler yükselmeye başladı. Kimyasalların yanı sıra ahşap malzemelerin de tutuşmasıyla bir anda büyüyen yangın, kısa süre sonra Kapalı Bedesten ile Yorgancılar Çarşısı ve Kuyumcular Bedesteni arasındaki bölüme de sıçradı. 45 itfaiye aracının müdahale ettiği alevler 2 saat içinde 52 dükkânı kül etti. 
 
1958 yılında meydana gelen ve Kapalı- çarşının tamamının kullanılamaz duruma geldiği yangınla benzerlik gösteren yangının aynı noktadan çıktığı iddia edildi. 2 gün sonra restorasyon çalışmaları başlayacak olan kısımdaki dükkânların çoğunun sigortasının bulunmadığı da öğrenildi. 

Yangına kısa sürede müdahale ettiklerini anlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Çok şükür tüm çarşıya sıçramadan kontrol altına alındı. Bursa 1958 yılında büyük bir yangın atlatmıştı. Hemen aklımıza o geldi. Şükür ki, kısa sürede yapılan müdahale ve tüm imkânların seferber edilmesiyle bir bölümde yangın kontrol altına alındı. Biz bütün çarşıyı elden geçirip yeniliyoruz. Yangından sonra kısa sürede yaraları sarıp bu bölgeyi de restore edeceğiz” dedi. (Habertürk)
 


Bu Haber 11.10.2015 - 09:19:10 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.