Türkiye'nin buğday ithalatını durdurma kararına Rusya'dan tepki

Türkiye'nin buğday ithalatını durdurma kararına Rusya'dan tepki

Türkiye'nin buğday ithalatını durdurma kararına Rusya'dan tepki geldi.


Rusya Tarım Bakanlığı Türkiye'nin buğday ithalatını durdurma kararının Rusya'nın ihracatını etkilemeyeceğini açıkladı.

Türkiye Tarım Bakanlığı, yaptığı açıklamada yerli üreticileri korumak için buğday ithalatının 21 Haziran ile 15 Ekim arasında durdurulacağını duyurmuştu.

Sözcü’de yer alan habere göre, Rusya Tarım Bakanı Oksana Lut'un tahıl ihracatçılarıyla yaptığı görüşmelerin ardından bakanlığın yaptığı açıklamada, Rus ihracatçıların Orta Doğu, Kuzey Afrika, Çin ve Hindistan'a tahıl tedarikine odaklanacakları ve Hindistan ve Çin'e bakliyat ve tahıl tedarikini artırma potansiyeli gördükleri belirtildi.

Bakanlık, "Toplantıya katılanlar, Türkiye'nin ithalatı durdurmasının ülkemizin ihracat potansiyelini etkilemeyeceği konusunda hemfikirler. 2024-2025 sezonunda Rusya'nın küresel pazardaki buğday arzının 60 milyon tona düşürülmesi planlanıyor" diye belirtti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Yerli ihracatçılar Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki pazarların yanı sıra tahıl tedarikinde ilerleme kaydedilen ve tahıl mahsul beklentilerinin yüksek olduğu Hindistan ve Çin ile ilişkilerin geliştirilmesine odaklanacak" dedi.

Türkiye ve Mısır, Rus buğdayının önemli ithalatçıları arasında yer alıyor.

Lut geçen hafta yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rusya'nın stratejik ortağı olmaya devam edeceğini ve bu kararın Rusya için bir zorluk teşkil etmediğini söyledi.

Rus Tahıl Birliği'ne göre Türkiye, Nisan ortası itibarıyla Rus buğdayının ikinci büyük müşterisi konumunda. Mısır birinci, Bangladeş üçüncü sırada yer alırken, Pakistan ve Cezayir de ilk beş ithalatçı arasında yer aldı. Rusya'dan Türkiye'ye yapılan tahıl sevkiyatı geçen sezonda %23 düşerek Mayıs ayı sonunda 6.5 milyon tona geriledi.Bu Haber 11.06.2024 - 15:16:21 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.