Türkiye Rusya’dan petrol ihracatını arttırdı

Türkiye Rusya’dan petrol ihracatını arttırdı

Türkiye’nin Rusya’dan petrol ithalatını büyük oranda arttırdığı belirtildi.


Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun başlamasından bu yana ülkeden petrol ithalatına hız veren ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğu bildirildi. Ocak-Ağustos döneminde Türkiye, Rusya'dan ham petrol ithalatını günde 200 bin varilin üzerine çıkardı.

Reuters’in Refinitiv verilerine dayandırdığı haberde, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 104 daha fazla olduğu bildirildi.

Buna göre bu alımının büyük bölümünü günde yaklaşık 111 bin varil ile Tüpraş yapıyor. Geçen yıl aynı dönemde Tüpraş'ın alımı 45 bin varildi.

TürkRus’ta yer alan habere göre, uzmanlar, Türkiye'nin Rus petrolü alımları aynı hızda devam ederse, 2019'da kaydedilen günlük 209 bin varil rekorunun kırılacağı görüşünde.

Ancak 5 Aralık'ta Avrupa Birliği (AB) ambargosunun yürürlüğe girmesinden sonra Türk rafinerilerinin alım hacimlerini koruyabilmelerinin kuşkulu olduğu yorumu da yapılıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı, Rus petrolünün ABD, İngiltere, AB ülkeleri, Güney Kore'ye arzının günde 2,2 milyon varil azaldığını, ancak bu ihracatın üçte ikisinin başta Çin, Hindistan olmak üzere diğer ülkelere yönlendirildiğini bildirdi.Bu Haber 22.08.2022 - 14:31:59 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.