Sosyal medyaya 30’ar milyon lira ceza daha

Sosyal medyaya 30’ar milyon lira ceza daha
Türkiye’de günlük 1 milyon ve üzeri erişime sahip olan ancak temsilci atamayan sosyal platformlarına ikinci tur para cezası uygulandı.

Türkiye’ye temsilci atamadıkları için kasım ayında 10’ar milyon lira para cezasına çarptırılan Türkiye’de 1 milyon ve üzeri erişime sahip sosyal medya platformlarına, ikinci tur para cezası da yazıldı. Buna göre, Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olmasına ve yasal zorunluluğa rağmen ülkeye temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 30'ar milyon lira daha ceza kesildi.

Daha önce de 10’a milyon lira ceza verilmişti

1 Ekim'de yürürlüğe giren ve "Sosyal Medya Yasası" olarak da ifade edilen 7253 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketlerinin 2 Kasım'a kadar ülkeye temsilci atamaları gerekiyordu. Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan ve yasanın gereğini yerine getirmeyenlere 10'ar milyon lira ceza verilmiş ve temsilci atamaları için 30 gün süre verilmişti.

Reklam yasağı ve bant genişliğinin daraltılması yolda

Bu süre içinde Türkiye’te temsilci atamayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, LinkedIn ve Dailymotion’a 30’ar milyon lira para cezası verildi. Söz konusu kanalların temsilci atamamakta ısrar etmesi halinde, yaptırımlar ‘reklam yasağı’ ve ‘ban genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması’ şeklinde devam edecek.

Yeni cezalarla birlikte, 9 sosyal medya kanalına verilen toplam ceza 360 milyon liraya ulaştı.Bu Haber 11.12.2020 - 11:47:34 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • ahmet dusun 14.12.2020 - 10:56

    bye bye turizm, bye bye turistler

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.