Bank of America'dan yeni Türkiye raporu

Bank of America'dan yeni Türkiye raporu

Bank of America, Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin kaleme aldığı raporda dolar/TL ve enflasyon tahminlerine de yer verdi.


Dünyanın en büyük bankalarından Bank of America (BofA), Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin bir rapor kaleme aldı.

Aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da olduğu BofA ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları “İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda dolar/TL kuruna ilişkin tahminlere de yer verdi.

Rapora göre uzmanlar, enflasyon baskısının artması durumunda talebin yavaşlamasını bekliyor.

"Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz" ifadelerinin yer aldığı raporda yıl sonuna kadar dolar/TL kurunda bir miktar artış yaşanabileceği belirtildi.

Bank of America uzmanları ayrıca 2024 yıl sonu için enflasyon tahminlerini yüzde 42 olarak açıkladı.

Raporda öne çıkan noktalar şöyle:

* İç talebin yavaşlamasını ve kredi büyümesinin yüzde 2'lik tavanın altında kalmasını bekliyoruz. Bu durum, hem tüketici hem de ticari kredilerde görülecek.

* Yüksek faiz oranları nedeniyle yabancı mevduatların TL yerine dövize yönelmesi bekleniyor. Özellikle yaz aylarında TL'nin istikrar kazanması durumunda döviz mevduatlarında çözülme bekliyoruz.

* TCMB'nin döviz rezervlerinde yıl sonuna kadar artış bekleniyor. 2024 sonunda dolar/TL kurunun 38 olması öngörüyoruz.

* Sıkı para politikası ve yeni ekonomik programa verilen destek, hem yerel hem de yabancı yatırımcıların daha pozitif hale gelmesine neden oldu.

* Bankalar dolarsızlaşma sürecinin başladığını görüyor. Bu sürecin devam etmesini bekliyoruz.Bu Haber 21.05.2024 - 14:28:18 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.