Bakımlı ve güzel bir yoldan Kaş’a gidiyoruz. Sadece deniz ve güneş değil,kültür turizmimizin de çok güçlü olduğu Kaş’a…
       
  Şurası bir gerçek ki,Akdeniz’de Kaş Ege’de ise Alaçatı, ülkemizin yükselen iki turizm yıldızı.Turizmi bilinçli,severek ve Türkiye’ye yakışır şekilde yapıyorlar. Alaçatı’nın başı şimdi belada, Allah Kaş’ı korusun..
      
  Eşen’i geçiyoruz. Asfaltı yarıya kadar gelmiş, gerisi kayalar üzerinden gidilebilen tarihi Pinara’yı geride bırakıyoruz. Yol üzerindeki Yakabağ köyünün kenarındaki bir tahta barakada çay-kahve satarak hayatını kazanan emekli ebe Hatice hanımla, hükümlü cezasının geri kalanını Cami, tuvalet ve parkları  temizleyerek geçiren beyiyle  tanışıyoruz. Hayatlarından memnunlar, paraları yok ama ihtiyaçları çok olmasına rağmen, yine de şükretmesini biliyorlar.
      
  Hükümlülerin kamu hizmetinde çalıştırılmaları modeli çok faydalı. Hele turizm bölgelerinde yol kenarlarının ve refüjlerin temizlenmesi, çöplerin toplanması, sulamaların yapılması işleri kolayca görülebiliyor. Şimdiki Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak önce Muğla’da başlatmıştı bu modeli. Şimdi görüyorumki diğer illerde de tıkır tıkır yürüyor.
      
  Bilmem son yıllarda Kalkan’ı gördünüz mü? Görmediyseniz, siz yine hayalinizdeki eski Kalkan’ı yaşatın. Çünkü bugünün inşaatları dağlara kadar tırmanmış ve altyapısının neredeyse tamamının bulunmadığı Kalkan, insanın moralini bozuyor ve ruhunu karartıyor. Bu kadar güzel ve muhteşem bir yer böylesine nasıl rezil edilebilir, insanın inanası gelmiyor.Bugünün Kalkan’ının yapısal bir makyaja, disipline ve altyapı takviyesine ihtiyacı var.
      
  Bunu tespit ettikten sonra, daha bir bakımlı ve düzenli Kaş’a geliyoruz. Kaş birkaç yıl içinde toparlandı ve kendine geldi. Bunda şimdiki Belediye Başkanı Halil Kocaer’in rolü büyük. İki dönem önce bağımsız seçilen, ancak parasızlıktan iş yapamayacağını fark edip AKP’ye geçen Kocaer, Ankara’ya musluğu açtırınca yıllarca bekleyen  projeler devreye girmeye başlamış. O dönemde hayli iş yapan Kocaer, buna rağmen seçimleri kaybedip koltuğu CHP’li rakibine devretmiş. Şimdi tekrar seçilince, Ankara’ya kesenin ağzını iyice açtırmış ve böylece büyük projeleri hayata geçirmeye başlamış.
      
  Halil Kocaer ilginç bir siyasetçi. Örneğin yollara Uğur Mumcu ve Barış Manço’nun adını veren o. Zaten pek öyle AKP’li gibi değil, akıllı bir iş adamı gibi duruyor. 10 milyon liralık bütçesi ve 115’i taşaron işçisi olmak üzere 250 personeliyle, sadece Kaş’ın değil, Kalkan ve tüm dağ köylerinin toplam 50 bin nüfusunun hizmetini görüyor.
      
  Kaş’ın kanalizasyon işi, Çukurbağ yarımadası hariç bitmiş. Onu da bu kış tamamlayacaklar. Elektrik ve telefon kabloları yerin altına alınmış, havada tek tel yok. Saklıkent’ten gelecek destek suyunu Kalkan ve köylere de ulaştıracak olan projenin isale hattı ihale aşamasına gelmiş. Kaş’ın 25 bin su abonesinin sayısı, bugün 40 bin aboneyi aşmış ama gelirini Antalya Büyükşehir’e kaptırmışlar. Bu yüzden sadece sudan 1 milyon liralık bir kayıpları var. Kaş-Gömbe yaylası, Korkuteli ve Bucak yolunu istiyorlar. Öyle olursa, İç Anadolu bölgesine daha kolay yoldan bağlanacaklar. Seydikemer-Kalkan arasındaki 60 kilometrelik yolun da ihalesi yapılmiş. Yine Kalkan’dan Finike’ye yeni duble üst yol çalışmalarına başlanmış. Bu da gösteriyor ki, Kaş artık modern yollarla kısa zamanda her tarafa kolayca bağlanacak.
      
  Şimdi geliyorum Kaş’ı uçuracak asıl projeye.. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, iki ciddi proje üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri, şehrin merkezine 10 dakika mesafedeki 1600 metrelik piste müsait Gediefe tepesi.. Diğeri ise Kaş’a 25 dakika uzaklıktaki Demre Gürses bölgesi. Bunun da pist uzunluğu 2000 metre ki, büyük uçaklar da rahatça inebilir. 2 yıl içinde Kaş’a havaalanı yapılırsa, bölge dünyanın sayılı ve güçlü turizm merkezlerinden biri olur.
      
  Kaş pazarını gezdim, gördüğüm bolluğa şükrettim ama zemini tarla gibiydi. Tüm esnaf ve halk çok şikayetçiydi. Bunu Belediye Başkanına ilettiğimde, (yakında kapalı ve çok modern bir pazaryeri yapacağım. Onun için mevcut pazarın zeminine dokunamadım) dedi.Oradan Kaş’a büyük hizmetleri geçen merhum gazeteci ağabeyimiz ve cemiyet başkanımız Beyhan Cenkçi’nin mezarını ziyaret ettim ve bir Fatiha okuduktan sonra Antalya’ya yöneldim..

  CAN PULAK YAZIYOR - 1 Bodrum'dan Mersin'e


  CAN PULAK YAZIYOR - 2 Fethiye ve ötesi  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun