TÜRSAB genel kurulu gerilimli başladı, işte an an yaşananlar

  24.02.2018 - 11:45:00  TÜRSAB genel kurulu Lütfi Kırdar Kongr Merkezinde başladı. Bakanlık tarafından TÜRSAB'ı genel kurula götürmekle görevlendirilen Talha Çamaş, Nedim Öztürk ve Mustafa Kutloğlu'nın yönetiminde başladı. Bakanlık komiserinin de hazır bulunduğu genel kurulda divan oluşturuluyor.  TurizmGüncel

  İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan genel kurul salonuna, eski başkan Başaran Ulusoy, Ulusoy'un aday gösterdiği Çetin Gürcün ve Değişim Hareketi lideri Firuz Bağlkıaya girdi. Her iki grubun da salona girişinde alkışlar ve tezahüratlar yapıldı.  Genel kurulda ilk oylama iki katip atanması için yapıldı ve acenteler oylamada evet dedi.

  DİVAN SEÇİLDİ

  Bir diğer oylama ise divan'ın Nedim Öztürk, Talha Çamaş ve Mustafa Kutluoğlu'nun yönetmesi için yapıldı. Yapılan bu oylama da acenteler tarafından oy birliği ile kabul edildi.  BAĞLIKAYA: ADAYLAR ÖZGÜRCE KENDİNİ İFADE ETSİN

  Divan'a yapılan ''İbra oylaması konuşmalardan sonra yapılsın'' önerisi sonrası salonda tartışma yaşandı. Kürsüye çıkan Firuz Bağlıkaya, adayların kendini özgürce ifade etmesine izin verilmesi gerektiğini açıkladı.

  Divan'dan izin alarak kürsüye çıkan Firuz Bağlıkaya, aday konuşmalarının ibradan önce yapılmasının oylamaya sunulmasını teklif etti. Bağlıkaya, ''Bırakın aday olanlar özgürce kendini ifade etsin'' dedi.  ULUSOY'UN MİKTOFONU KAPATILDI

  Bağlıkaya'nın ardından kürsüye çıkan Başaran Ulusoy, konu dışı konuşma yapınca divan tarafından kürsünün mikrofonu kapatıldı. Salonda gerginlik yaşandı. Ulusoy'un konu dışı konuşması nedeniyle mikrofonunun kapatılmasına salondan tepki gösterenler oldu.

  GÜNCELLEME: 11.51

  BAKANDAN KUTLAMA MESAJI

  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bir mesaj göndererek TÜRSAB'ın genel kurulunu tebrik etti.

  Faaliyet raporunun okunmamasına karar verildi.

  DİVAN HEYETİ SALONDA SÜKUNETİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYOR

  Yapılan önergelerin oylanması sırasında zaman zaman gerilim ve bağırışmalar yaşanıyor. Divan heyeti, salonda huzursuluk çıkaran delegeleri uyarıyor ve sessiz olmaya davet ediyor.  GÜNCELLEME: 12.03

  İBRANIN GİZLİ YAPILMASI ÖNERİLDİ

  Divana, ibra oylamasının gizli yapılması yönünde öneri verildi. Emin Çakmak'ın önerisi karşısında Ulusoy, ''çekinecek bir şeyimiz yok. ister açık yapın, ister kapalı'' açıklamasında bulundu. Yapılan oylamada, ibra oylamasının gizli yapılmasına karar verildi.

  GÜNCELLEME: 12.34

  ULUSOY KONUŞUYOR

  Mevcut yönetim kurulu adına kürsüye çıkan Başaran Ulusoy, bugüne dek yaptıkları icraatlerden bahsetti. Ulusoy'un zaman zaman Firuz Bağlıkaya'yı hedef alan açıklamaları sonrası, salonda yeniden gerginlik yaşandı. Divan heyeti, salonda sükuneti sağlamakta zorluk çekiyor.

  Ulusoy konuşmasında, yönetime talip olan Firuz Bağlıkaya ve ekibine sert eleştiriler yöneltti. Ulusoy'un suçlamaları sonrası salonda yeniden tansiyon yükseldi. Salonda bulunan bazı delegeler, yüksek sesle bağırarak ortamı provake ediyor.

  ''BAĞLIKAYA'NIN VAATLERİ MÜMKÜN DEĞİL''

  Ulusoy yaptığı uzun konuşmada, Bağlıkaya'nın vaat ettiği acente kurulmasının zorlaştırılması ve belge devrine izin verilmesinin mümkün olmadığını savundu.

  2.5 TUR OPERATÖRÜ...

  ''TÜRSAB'ı 2.5 tur operatörüne teslim etmeyeceğiz'' diyen Ulusoy, yerli ve milliden yana olduklarını söyledi.

  TÜRSAB'a gelen her yönetimin 1618 sayılı kanundan şikayet ettiğini belirten Başaran Ulusoy, Firuz Bağlıkaya tarafından hazırlandığını belirttiği yasa tasarısını elleri titreyerek imzaladığını savundu.  GÜNCELLEME: 13.00

  BAĞLIKAYA KONUŞUYOR...

  Ulusoy'un suçlamalarına yanıt vermek için kürsüye çıkan Firuz Bağlıkaya, şunları söyledi:

  SENİN İHLEYLE NE İŞİN VAR?

  Başaran bey beni ihalelerde nasıl hareket edeceğimizi kendisi ile konuşmamakla suçluyor. İşte bizim itirazımız da buna. TÜRSAB'ın ihaleyle ne işi var. Biz zaten buna karşıyız.

  BAKANLIKTAN OLUR YAZISI ALDIK

  Başaran Ulusoy yeni acente kurulmasının önüne geçmenin mümkün olmadığını söylüyor. Biz yeni acente kurulmasının zorlaştırılması konusunda bakanlıktan olur yazısı aldık. Yani bunun mümkün olduğunu söyleyen yazı var elimizde.

  Bize sekiz senedir müze bileti ihalesinde yüzde 20 indirim yaptığını yutturuyor. İhale şartnamesinde 'ne olursa olsun bu ihalede acentelerin yüzde 25 indirim hakkı vardır' diyor.

  Ben bir ticaret adamıyım faaliyetlerimi size anlatmaktan hicap duyuyorum. Ben bir seyahat acentesiyim kasap mı kuracağım.

  HEDİYELİK EŞYA İHALESİNE SON GÜN KADAR GİRMEDİK

  Hediyelik eşya ihalesine son güne kadar girmedik. TÜRSAB'da bu işlere meraklı bir ekip var, onlar girmezse girelim dedik. Onlar girmeyince de, iki gün kala ve üstelik turistin olmadığı bir sezonda ihaleye girdik ve kazandık.

  Bu ihalenin içinde Pamukkale'deki Antik Havuz da var. İhaleyi alırken taahhüt vererek alıyoruz. Seyahat acentelerinin elindeki biletin kullanılıp kullanılmayacağını sormak zorundayız. Bakanlığa sorduğumuz soruda Antik Havuz satışlarında TÜRSAB ve acentelere indirim olmadığı cevabını aldık. Fakat acentelere indirim yapılması için bakanlığa müracat ettik ve beyefendilerin acentelerden kestiği yüzde 5'i de ekleyerek yüzde 25 indirimi uyguladık. Sonra eski biletleri bakanlığa sorduk. Bakanlık da almak zorundasınız dedi.

  ''ULUSOY BİLETLERİ EL ALTINDAN SATIYOR''

  Gelenler acente bileti değil. Başaran bey elindeki biletleri el altından satıyor. Gayri yasal bir şey yapsaydık beyefendinin bilet ihalesinden ihraç edildiği gibi biz de ihraç edilirdik. Acenteler aleyhine hiç bir şey yapmadık. Alnımız açık. Söyledikleri her şey yalan.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 24.02.2018 - 11:45:00 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun