savasdas@turizmguncel.com

Eski belediye başkanından Hilton İzmir’le ilgili sert açıklamalar

Eski belediye başkanından Hilton İzmir’le ilgili sert açıklamalar
Hilton İzmir’in kapanması, tartışmaları da beraberinde getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanlarından Yüksel Çakmur, Hilton ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında yapılan anlaşmayı eleştirdi, dönemin belediye başkanı Burhan Özfaturayı eleştirdi.

Hilton İzmir’in kapanacağının açıklanmasının ardından tartışmalar alevlendi.1989-94 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Yüksel Çakmur, Hilton İzmir için ‘’Basmane Çukuru gibi, Hilton da İzmir halkına yapılmış en büyü kötülüktür’’ ifadelerini kullandı.

İism vermeden Burhan Özfatura’yı eleştirdi

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre Çakmur, "Bence bir yönetici, kendi malı ne kadar kıymetliyse, halkın malını iki kat kıymetli saymalıdır. Sorumluluk içinde davranmalıdır. Hayatında, sosyal adaleti, sosyal devleti, toplum çıkarına temel yapmalıdır" diyerek isim vermeden Burhan Özfatura'yı sert dille eleştirdi:

Hilton İzmir’de çok büyük zarar edildi

"Hilton İzmir'de çok büyük zarar edildi. Topluma karşı sorumsuzluk ve haksızlıkla karşı karşıyayız. Elmas değerindeki bir alan, gereksiz ve işi yaramaz bir toprak fiyatına sunulmuştur, birilerine peşkeş çekilmiştir. Sözleşmeyi açıp bakmak lazım. Ben hata yaptım, demek gerekirdi. Özür dilemek, yeter mi bilmem ama İzmir halkı, çok büyük zarara uğratıldı. O dönemde İzmir Belediyesi'nin hissesi, yüzde 19.5 olsun istemişler. Meclis'te tartışmalar olunca, lütfedip bu oranı yüzde 23'e çıkarmışlar. Amerikan tarafı , sermayeyi yükselttikçe Büyükşehir'in hissesi kısım kısım buhar olmuş, bugün itibariyle sıfıra gelmiştir."

‘’Belediyelerin temsilcileri kurullardan atıldı’’

Sözleşmede, Hilton yönetim ve denetleme kurullarında belediyeden üyelerin olacağına yer verildiğini, ancak zaman içinde belediyenin temsilcilerinin de kurullardan kovulduğunu iddia eden Yüksel Çakmur, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Yüzde 23’lük hissemiz nerede?’’

"İzmir'in Hilton'da uğradığı zararı görmek için ne hukukçu olmaya ne de maliyeci olmaya gerek var. Hilton İzmir, İzmir halkına yapılan en büyük kötülüktür. Bunu neden yaptın, diye soruyoruz. Turizm için yaptım, cevabını alıyoruz. Cahil bir insan bunu yapmaz. Göreve geldiğimde yapacak bir şey kalmamıştı. Şimdi nerede o baki olan yüzde 23'lük hissemiz? Kalmadı! O hisse, buharlaştı. Hilton İzmir, aynen Basmane arazisinde olduğu gibi İzmir'e yapılan haksızlıktır, İzmir'in kalbinde açılan yaradır. O dönemde Hilton dosyasını Belediye Başkanı olarak açmıştım. Hukukçularımız her detayı araştırdı. Ne yazık ki anlaşmalar yapılmış, tazminat durumları doğmuş ve biz doğal olarak işin içinden çıkamadık. Bir hukukçu arkadaşımız, dosyayı yeniden açmış. Senih Özay Bey'in girişimini saygıyla karşılıyorum. Keşke dosyayı bizler açtığımızda yanımızda olsalardı."

"Sorumlulardan hesap soracağız"

Avukat Senih Özay, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Hilton'da yüzde 23 hissesi olduğunu, otopark gelirlerinin yarısını alma hakkı bulunduğunu belirterek, "16 Nisan 1987'de, Amerika Delaware Eyaleti Hukukuna bağlı olan Hilton International Co. ve yine Delaware Eyalet Hukukuna bağlı olan General Dynamic Corparation, Büyük Lüksemburg Dükalığına bağlı Shaker Holding, yanlarına Mehmet Nazif Günal beyefendiyi ve ayrıca onun şirketi olan Günal İnşaat Sanayi Ticaret AŞ.’yi alarak Büyükşehir Belediyesi’ne kapısından girmiştir. Sen Alsancak’ta 1919 Ada ve 6 parseldeki 6605,75 metrekarelik arsanın mülkiyet hakkını bize verirsen, biz de Günal İnşaat’la binayı yapar, Hilton’u işletir, İzmir’de de turizmi geliştiririz, demişler. Otopark gelirinin yüzde 50’sini de Büyükşehir Belediyesi’ne vereceklerini belirtmişler. Otel, otopark gelirinin yarısını veririm, onunla idare et demiş, ama öğrendiğime göre tek kuruş vermemiş. Şimdi bu duyumumuzu, belgelendirmeye çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

‘’Hilton İzmir giderayak borç mu takıyor?’’

Avukat Özay ayrıca, İzmir'in, Hilton nedeniyle büyük zarar gördüğünü iddia etti. Avukat Özay, bir İzmirli olarak, bu konuyu araştırıp gerçekleri ortaya çıkarmak için çalışacaklarını bildirdi, "Tüm sorumlulardan hesap sorulmalı. Amerika'ya kadar hesap sorulmalı. Hilton İzmir, giderayak borç takarak mı gidiyor? Büyükşehir dosyalarında neler var? Bugünkü Belediye Başkanı Tunç Soyer olsun, geçmiş dönem başkanları Aziz Kocaoğlu, rahmetli Ahmet Piriştina, Yüksel Çakmur, Burhan Özfatura olsun, bu arkadaşların ne kadar sorumluluğu var? Tüm bunları araştırıp İzmir halkının önüne koyacağız" diye konuştu.


Bu Makale 22.09.2020 - 12:10:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.