savasdas@turizmguncel.com

TUI, DER Touristik ve FTI aşı pasaportu fikrine nasıl bakıyor?

TUI, DER Touristik ve FTI aşı pasaportu fikrine nasıl bakıyor?
Alman tur operatörü Alltours; İspanya ve Yunanistan'daki Allsun otellerinde 31 Ekim'den itibaren aşı olmayanları ağırlamayacağını açıkladı. Spiegel, diğer tur operatörlerinin de görüşlerini alarak konuyu haberleştirdi.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Almanya seyahat pazarında aşı pasaportu lehinde en net tavrı gösteren şirket Alltours oldu. Şirketten yapılan açıklamada, 31 Ekim'den itibaren aşı olmayan insanların Allsun otellerinde konaklatılmayacağı belirtildi. Alman Seyahat Birliği DRV ise, yaptığı son açıklamada aşı pasaportuna ve korona testlerine vurgu yaptı. Ancak açıklamada, herhangi bir zorunluluktan bahsedilmedi. DRV'nin açıklamasındaki odak nokta, varolan imkanların kullanılarak seyahatlerin yeniden mümkün kılınmasıydı.

En büyük 3 tur operatörü aşı pasaportuna sıcak bakmıyor

Sırasıyla Almanya'nın en büyük 3 tur operatörü TUI, DER Touristik ve FTI ise aşı pasaportu ile ilgili olarak bu örneği takip etmek istemediklerini açıkladı.

TUI Almanya sözcüsü Aage Dünhaupt, ''TUI'nin şu anda böyle bir planı yok. Hükümetin yönergelerine göre hareket ediyoruz.'' derken, DER Touristik'in otel bölümünün başkanı Georg Schmickler, ''Öncelikle korona aşılarının başlaması iyi haber. Bununla birlikte, aşılanmış insanların avantajlı duruma gelmeleri için erken olduğunu düşünüyoruz ve bu yönde herhangi bir planımız yok.'' açıklamasını yaptı.

Münih merkezli tur operatörü FTI, ne otel ne de tur operatörlüğü ayağında böyle bir uygulama düşünmediklerini söylerken; Lufthansa, Aida Cruises, TUI Cruises ve MSC'nin de bu yönde planlamalarının olmadığı ifade edildi.

Buna karşın, İngiliz kruvaziyer şirketi Saga, ABD'li kruvaziyer şirketi Crystal ve Avustralyalı hava yolu Qantas da yalnızca aşı olanları kabul etmeyi planlıyor.

Spiegel: O kadar kolay değil

Der Spiegel'in haberinde ise aşı pasaportunu hayata geçirmenin o kadar kolay olmadığına dikkat çekti. Her şeyden önce aşı olan insanların virüs bulaştırıp bulaştırmadıklarının bilinmediğine dikkat çekilen haberde, Biontech / Pfizer aşısıyla ilgili bu konuda iyi sinyaller alındığını ancak diğer aşılar için durumun hala belirsiz olduğu ifade edildi. Öte taraftan, aşıya ulaşma imkanı olmayan insanların dezavantajlı duruma düşeceğine dikkat çekilen haberde, ''Bu iş o kadar kolay değil.'' denildi.Bu Makale 23.02.2021 - 11:33:32 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.