savasdas@turizmguncel.com

TUI CEO'su Fritz Joussen'dan olağanüstü genel kurul ve 2021 açıklaması

TUI CEO'su Fritz Joussen'dan olağanüstü genel kurul ve 2021 açıklaması

TUI CEO'su Fritz Joussen, şirketin mevcut durumu ve 2021 sezonu ile ilgili sorulara yanıt verdi.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Son dönemde sık sık finansal kriz, borçlanma ve küçülme haberleriyle gündeme gelen TUI'den açıklama var. Şirketin CEO'su Fritz Joussen, merak edilen başlıklara ilişkin açıklamalarda bulundu.

''Dijitalleşme, maliyet azaltma, yeniden yapılanma!'!

BionTech-Pfizer aşısının AB tarafından onaylanmasının önemli bir kilometre taşı olduğuna ve güven verdiğine dikkat çeken Fritz Joussen, ''Bu nedenle 2021'e iyimserlikle başlamalıyız. Şu anda pek çok seyahat kısıtlaması hala yürürlükte ve şirketimizin geliri yok. Bu nedenle, devletle ve finans kurumlarıyla üçüncü bir finansman paketini oluşturmak doğru bir adımdı. Bu finansman paketi, pandeminin 2021'de de devam etmesi durumunda köprü vazifesi görecek ve likidite sağlayacak. Finansman paketi kriz boyunca şirketi idare etmemize ve asıl konulara odaklanmamıza yardımcı oluyor: Bunlar; dijitalleşme, maliyet azaltma ve yenden yapılanma.'' dedi.

‘’Bu rakamları gösterebilecek kaç şirket var?’’

TUI'nin pandemiden sonra hızla yoluna devam etmek istediğini kaydeden Joussen, ''Krizden önce TUI, 1 milyar euro işletme karı elde eden, 1 milyar euro yatırım yapan ve 21 milyon insanı tatile çıkaran sağlıklı bir şirketti. 2021 yılının ocak ayında rezervasyonlarımız bir önceki yıla kıyasla yüzde 14 artıdaydı. Bu rakamları gösterebilecek kaç sektör ve kaç şirket var? Pazar sağlamdı ve iş modelimiz geleceğe dönüktü. Bu yüzden iyimserim.'' şeklinde konuştu.

’Üçüncü paket TUI’ye olan güveni gösteriyor’’

1,8 milyar euroluk üçüncü finansman paketi ile ilgili de açıklama yapan TUI CEO'su Fritz Joussen, ''Koronavirüs pandemisi başlangıçta beklenenden çok daha uzun bir süredir devam ediyor.

Üçüncü finansman paketi pandeminin ileriki seyri için bizi güvence altına alıyor. Sermaye artırımı gibi tedbirler hissedarlarımız tarafından onaylanırsa, kalan tahvilimizin geri ödenmesinden sonra, aldığımız ilk iki kredinin vadeleri ötelenecek. Dahası, üçüncü paket kaldıraç oranımızı çok fazla artırmıyor. Üçüncü finansman paketinin diğer ikisinden en büyük farkı, daha geniş bir destek olması. Bu destek TUI'nin iş modeline, TUI için uzun vadeli büyüme beklentisine ve turizm sektörüne olan güveni gösteriyor.'' ifadelerini kullandı.

‘’TUI sadece paket tur satışı yapan bir şirket değil’’

TUI'nin iş modelinin 'paket tur' teriminin önerdiğinden çok daha modern olduğunu söyleyen Fritz Joussen, ''Dahası TUI, sadece paket tur satışı yapan bir tur operatörü değil. RIU, Robinson, TUI Blue ve Mein Schiff gibi otel ve kruvaziyer markaları yaratan ve bunları işleten bir şirketiz. Deniz kenarındaki birinci sınıf tatil köyleri her zaman bir değer olmaya devam edecek. Otellerimiz ve uçak şirketlerimiz olduğu için hiç kimsenin açamadığı destinasyonları açabiliyoruz. Örneğin Cape Verde. Bu destinasyon RIU otel yatırımımız, hava yolu şirketimizin operasyonları ve güçlü dağıtım ağımız sayesinde popüler bir destinasyon haline geldi.'' dedi.

Fritz Joussen, ''5 Ocak'ta olağanüstü bir genel kurul toplantısı yapılacak. Bu neden gerekli?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

‘’500 milyon euroluk sermaye artırımı söz konusu’’

Finansal paketin, genel kurulda hissedarlar tarafından onaylanması gereken bileşenleri var. Diğer şeylerin yanında, 500 milyon euroluk bir sermaye arttırımı söz konusu. Bunun sonucunda öz sermayemiz güçlenecek ancak borcumuz artmayacak. Öte taraftan devletin, iki katılımdan (kredi) birini hisseye dönüştürme seçeneği var. Bunun için hissedarlardan onay almak zorundayız. Bu nedenle 5 Ocak'taki genel kurula mümkün olan en fazla sayıda hissedarın katılması ve paket lehinde oy kullanması önemli.

Bu arada, toplantı sanal olarak yapılacak. 29 Aralık tarihine kadar kayıt yaptıran hissedarlarımız, genel kurula evlerinden katılabilecek ve dijital olarak oy kullanabilecek. Pek çok şirket gibi, biz de toplantımızı sanal olarak yapacağız.

Peki bundan sonra ne olacak?

‘’Daha hızlı, daha yalın ve daha verimli olacağız’’

Mali paketin onaylanmasının ardından, sermaye artırımı için yeni hisse kayıt süreci başlayacak. Devamında ise hissedarlar direkt olarak sermaye artırımına katılabilecek. Yeni fonların mevcudiyeti, ödenmemiş tahvilin geri ödenmesini mümkün kılacak ve bize grubun küresel yeniden düzenlemesini daha da ilerletme fırsatı sunacak. Bunun sonucunda daha hızlı, daha yalın ve daha verimli olacağız. Seyahatler yeniden başladığında ise hazır durumda bulunacağız.

2021 yılı öngörünüz nedir?

‘’Turizm sektörünün büyüme trendi devam edecek’’

Beklentiler hem turizm sektörü hem de TUI için iyi. İnsanlar seyahat etmek istiyor ve turizm uzun vadede büyümeye devam edecek. Temel göstergeler bunu destekliyor yatırımcılar dahil, herkes bunun farkında. Geçtiğimiz on yıllarda turizm sektörü dünya ortalamasının iki aktı büyüdü. Pandemi sonrası durum normalleştiğinde, bu trend devam edecek. Demografik veriler de bunu destekliyor: insanlar yaşlanıyor. Sağlıklıklar, zamanları ve harcayabilecek paralar var. Bu eğilimi gençler de destekliyor: eski statü sembollerinin yerini kişisel sürdürülebilir deneyimler aldı. Genç insanlar için deneyimlemek sahip olmaktan daha önemli hale geldi. Tatil talebi ortada duruyor ve korona sonrası geri dönecek. Güvenli bir tatilde paket tur temel rol oynayacak. Güvenlik, hizmet ve konfor ailelerin yaz tatili söz konusu olduğunda önemli bir değer. Pandemiden sonra yolumuza başarılı bir şekilde devam etmek için mükemmel bir noktadayız.’’


Bu Makale 29.12.2020 - 15:00:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Feti KUYUCU - 30.12.2020 - 12:28

    Pandemi öyle veya böyle bitecek ancak olağanüstü bir fiyat baskısı yerini alacak, finansal açıdan güçsüz destinasyonların kırılgan yapıları nedeniyle düşük gelir tuzağına mahkum kalacaklar.Sektörden elimine olanlar artacak.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.