savasdas@turizmguncel.com

Süleyman Soylu turizmin 'kanayan yarası'nı açıkladı

Süleyman Soylu turizmin 'kanayan yarası'nı açıkladı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, havalimanında elde kağıt ile yolcu karşılamanın 'turizmin kanayan yarası' olduğunu savundu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun 'İstanbul Havalimanı'nda elde kağıtla yolcu karşılamanın yasaklanmasının ve ihlal edenlere para cezası kesilmesinin gerekçesi nedir?' şeklinde soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, havalimanından bu şekilde yolcu karşılamanın görüntü kirliliğine neden olduğunu ileri sürdü.

''Turizmin kanayan yarası...''

İstanbul Havalimanı’nın açılmasına müteakip İstanbul Havalimanı’nda yaşanan görüntü kirliliğine son vermek, turizmin kanayan yarası olan hanutçulukla etkin mücadele için böyle bir kararın alındığını belirten Süleyman Soylu, ''Ülkemizin imajına zarar veren uygulamaların önüne geçebilmek için 19 Aralık 2019 tarihli İstanbul Havalimanı Güvenlik Komisyonu Kararı ile yolcu yakınları hariç olmak üzere, yolcu ismi, firma ismi veya numara yazılı pankart, döviz vb. bulunduran ya da asan kişilerin terminal gelen katına alınmaması, isteyen ticari işletmelerin İGA Meeting Lounge alanına yönlendirilmesi kararı alınmıştır.'' dedi.

Soylu açıklamanın devamında şunları söyledi:

''1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Anılan kararda ayrıca TÜRSAB, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş., İGA Özel Güvenlik ve İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü arasında koordineli olarak çalışma yapılması kararı alınmıştır. Limanı kullanan yolcular tarafından yapılan şikayetler olmaktadır. Havalimanını kullanan yolcuları rahatsız edecek şekilde hanutçuluk ve bagaj simsarlığı yapan kişilere 5236 Sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında idari işlem yapılmaktadır.”


Bu Makale 25.07.2020 - 12:47:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • mehmet alkan - 26.07.2020 - 05:54

    içişleri bakanı sorunu bulmuş ve büyük oyunu bozmuş. Havaalanında tabela ile yolcu karşılanmayacağı için seneye Türkiye'ye en az 75 milyon turist geleceğine eminim. Tebrik ederim kendilerini.

  • CEM BEDİRHANOĞLU - 26.07.2020 - 10:25

    Sayın Bakanım.... Truzimin o kadar çok kanayan yarası varki, saymakla bitmez..... Lütfen el atın... Hanutçuluk ve taşımacılık havaalanından sadece başlıyor... Gerisi ve esas büyük hanutçuluk kısmı devamında geliyor....Hanutçuluğu , bizzat ve en büyük boyutlarda, truzim acenteceleri yapıyor...Hanutçularda, bu acentelerin adamları...Bunun için sistem kurmuşlar... Sizin gibi başarılı ve icraatcı kişilerin desteğine ihtiyaç var.... Senelerdir , çok basit problemler bile çözülmedi...Memleketimizin en başı boş, en problemli ve en sıkıntılı sektörü truzim...

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.