savasdas@turizmguncel.com

Rus gazete: Türkiye Rus turiste 1 Ağustos’tan önce açılamaz

Rus gazete: Türkiye Rus turiste 1 Ağustos’tan önce açılamaz
Rusya'da faaliyet gösteren tur operatörlerinin, uçuşların durdurulması nedeniyle Türkiye'ye gelemeyen Rus turistlere Mısır'a gitmeyi teklif edeceği belirtiliyor. Öte yandan, Türkiye’nin 1 Ağustos’tan önce Rus turistlere açılamayacağı da dillendirilmeye başlandı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Yüksek korona vakalarını gerekçe göstererek Türkiye'ye dönük uçuşları yasaklayan Rusya, kısa sonra Mısır'a dönük uçuşları serbest bırakma kararı aldı. Alınan kararın tam olarak hangi tarihte başlayacağı ve sefer sınırlaması olup olmayacağı henüz belli olmasa da, Rusya'dan Mısır'ın turizm bölgelerine direkt tarifeli ve charter uçuşların başlayacağı kesinleşti.

15 Temmuz – 15 Ağustos

Rus hükümetinin aldığı kararın, şu ana kadar 20 milyar rublelik (270 milyon dolar) satış yapan tur operatörlerinin tüketiciye karşı sorumluluklarını yerine getirmesine yardımcı olacağını belirten Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Izvestiya, uçuşların mayıs ayının ikinci yarısında başlayacağına dikkat çekti. Türkiye'nin kapanmasıyla ortaya çıkan destinasyon sıkıntısının azalacağı kaydedilen haberde, ''Virologlar Türkiye'deki korona vakalarının ancak 15 Temmuz - 15 Ağustos arasında kabul edilebilir seviyeye gelmesini bekliyor'' ifadelerine yer verildi.

‘’Rus turizm uzmanları Türkiye’nin 1 Haziran sonrasında da kapalı kalacağından emin’’

Mısır'a dönük uçuş limitlerinin ne olacağına Rusya'daki 'Operasyon Merkezi' tarafından karar verileceğini belirten Izvestiya, ''Fakat Rusya'daki turizm uzmanları, Türkiye'nin Rus turistlere 1 Haziran sonrasında da kapalı kalmaya devam edeceği konusunda emin. S7 Airlines'ın haziran sonrası için de Türkiye'yi uçuş programından çıkardığı biliniyor. S7 Airlines'tan yaz ayları için Türkiye bileti almaya çalıştığınızda sistem hata veriyor.'' denildi.

‘’Uçuşların ağustosta başlayacağını düşünüyorum’’

Antalya'da 100 bin kişiye düşen vaka sayısının 302 olduğu, ancak Rusya için kabul edilebilir sınırın 40 olduğu kaydedilen haberde, ''Bu bağlamda Türkiye'nin açılışı 1 Haziran'da değil, 1 Ağustos'tan önce gerçekleşmeyecek. Leader-Medicine Tıp Merkezi Başhekimi Evgeny Timakov, ''Kuluçka eşiğini düşürmek için en az 4 kuluçka dönemi, yani iki ay geçmesi gerekiyor. Bu da daha çok Türkiye'de aşının nasıl devam edeceğine ve nüfus bağışıklığının nasıl sağlanacağına bağlı. Eğer başarılı olursa, 1 ay içinde, yani mayıs ayında, stabilize olmaya, sonraki iki ay da düşmeye başlayacak. Teorik olarak temmuz ayına kadar keskin bir düşüş yaşanacağını ve ağustos ayında uçuşların başlayacağını düşünüyorum.'' ifadeleri kullanıldı.

Gazete, konuya ilişkin haberinin devamında şu noktaların altını çizdi:

‘’Mısır fiyatlarıyla Türkiye ile rekabet edebilir’’

Russian Union of Travel Industry'nin (RST) Başkanı Yuri Barzykin, Diğer şeylerin yanında Mısır, Türkiye ile rekabet edebilen fiyatları nedeniyle de Rus turistten talep görecektir. Mısır'ın açılması hem turistler, hem tur operatörleri hem de hava yolu şirketlerinin faydasına. Rusların deniz tatiline ihtiyacı var ve şu anda çok ciddi bir sahil şeridi sıkıntımız yaşıyoruz.'' dedi.

Tur operatörlerinin Mısır operasyonlarına başlamak içn çok fazla zamana ihtiyacı yok.

‘’Kıbrıs, Tunus ve Yunanistan da açılmalı’’

Rus Tur Operatörleri Birliği Başkan Yardımcısı Dimitry Gorin, Izvestiya'ya verdiği demeçte Mısır, Kıbrıs, Tunus ve Yunanistan'ı açmaya hazır olduğunu söyledi. Gorin, ''Eğer bu ülkeler açılırsa Türkiye'deki kayıp kısmen telafi edilebilir. Esas akış Mısır'a olur, kalan 3 ülke toplamda 1,5 milyondan fazla turist alamaz.'' dedi.

‘’Tur operatörleri rahatlayacak’’

Uzmanlara göre Mısır'ın açılması için daha iyi bir zaman olamazdı. Mısır'ın açılması Türkiye'nin kapanmasının ardından ortaya çıkan sahil şeridi sıkıntısını ortadan kaldıracak ve şimdiye kadar 20 milyar rublelik satış yapan tur operatörlerinin misafirlerine karşı yüklümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olacak. Ülkenin en büyük tur operatörü Anex Tour, Rusya'nın 4 şehrinden Kahire'ye uçuşlar gerçekleştirmeye başladı. Uçuşlar başlar başlamaz, bu uçuşları Hurghada ve Şarm El Şeyh'e de yapacak.


Bu Makale 24.04.2021 - 10:37:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Aziz - 27.04.2021 - 06:22

  Hem kötü yönetilen pandemi süreci ve sebepsiz yere ukrayna konusunda yürütülen yanlış politika ile resmen kendi kalemize gol attık İpin ucu elden kaçtı bi kere tutabilen varsa tutsun Turistlerimizide kaybettik şimdi tam kapanma aşılama ile toparlayabilirsen toparla bakalım bu durumu turizm çalısanlari ödeyebilirse ödesin kirasini kredi borcunu vesairesini

 • turizimci - 26.04.2021 - 09:50

  Tamam olmuş ile ölmüşe çare yok yapıldı bir hata . hiç kimse çıkıp ta biz buralarda hata yaptık diyemiyor yazık yaa. bu turizmci ve bu camiada çalışanlara . bizim bu büyük hatamızdan faydalanmak isteyen Mısır-Yunanistan vs. nasıl Rusya ile kol kola girmeye çalışıyor bizden tık yok sebebi de hatalarını bildiklerinden sanırım covid-19 vakalarını doğru dürüst önleteme aşı programını düzgün yapma sonuç budur işte . tabii ki bizi herkes kıskanır bu durumda Allah rızası için Dişişleri bakanı ve Turizm bakanı sizler bir ilgilenseniz Sağlık bakanını da yanınıza alarak Rusya ya giderek olmaz mı ?

 • kemal - 25.04.2021 - 10:48

  rusların yada rusumsuların türkiye de çok fazla ve ciddi yatırmları var onlar belki bu kararı değiştirebilir hatta değiştirir.

 • Murat Aydınlı - 24.04.2021 - 03:31

  Bence artık rus turisti unutalım. Bizim hükümet Ukrayna konusunu yönetemedi . Ruslarla ilişkiler dahada bozulacak ve s-400 işide rafa kalkacak. akp yönü abdye çevirecek. Yani artık 5 milyon rus turist yok.

 • TC vatandaşı - 24.04.2021 - 01:09

  Maalesef bizimkiler diplomasimin d sini bile bilmiyorlar Sırf bir Ukrayna için müttefiki olan Rusya’ya cephe aldı milyonlarca halkını bir ekmeğe muhtaç hale getirdi Turizm esnafı 16 aydır rezil bir duruma düştü ne yardım edildi ne destek verildi Rusya covidden dolayı uçuşları askıya almadı Tamamen siyasi EYYY HÜKÜMET SİZ BİZİ CAHİL Mİ SANDINIZ yıllardır size oy verdim bir daha verirsem kanım kurusun

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.