savasdas@turizmguncel.com

Rusya'dan Mısır'a yapılacak uçuşların detayları

Rusya'dan Mısır'a yapılacak uçuşların detayları

Rusya'dan Mısır'a yapılacak charter uçuşlarına ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Koronavirüs vaka sayılarını gerekçe göstererek Türkiye'ye uçuşları 1 Haziran'a kadar yasaklayan ve hemen devamında Mısır'a uçuşları serbest bırakan Rusya'dan bu ülkeye dönük uçuşların ne zaman başlayacağına ve hangi şartlarda yapılacağına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.

Önceklik Hurghada’da

Mısır basınında yer alan habere göre uçuşlar ilk aşamada Hurghada ve Şarm Ele Şey'e başlayacak. Ancak bu iki turizm bölgesine dönük uçuş hacimleri farklı olacak. Rus tarafı Kızıldeniz'in batı kıyısındaki tatil yerlerinin Sina'dakilerden daha güvenli olduğunu düşünüyor. Bu nedenle uçuş izinlerinde yoğunluk Hurghada'ya olacak.

Medyada yer alan haberlerde, hem Mısır Başbakanı Mustafa Madbuli'ün hem de Rusya'nın Kahire Büyükelçisi Georgy Borisenko'nun bölgeye yaptığı ziyaretlerin bunun kanıtı olduğuna dikkat çekildi. Mısır medyası, Mustafa Madbuli'nin Hurghada bölgesine çeki düzen verilmesi için talimatlar verdiğini yazdı.

Ruslar Mısır’daki turizm çalışanlarının aşılanmasını istiyor

Georgy Borisenko, Rus turistlerin Kızıldeniz'deki tatil beldelerine dönüşünün pandeminin seyrine bağlı olduğunu ifade ettiği belirtilirken, Rus tarafının şartlarından birinin de Mısır'daki turizm çalışanlarının aşılanması olduğu belirtildi. Mısır'da turizm çalışanlarının aşılanmaya başladığı ve mayıs sonuna kadar aşılamanın biteceği aktarıldı.

Hurghada sınırsız, Şarm El Şeyh sadece düzenli uçuş

Rus Tur Operatörleri Birliği'nin bülteninde yer alan habere göre, Hurghada'ya dönük uçuşlara herhangi bir sınırlama getirilmeyecek. Bu bölgeye, charter uçuşların yanında günde 13 düzenli sefer yapılacak.

Ancak Şarm El Şeyh uçuşları ilk aşamada sadece düzenli seferlerle yapılacak. Hurghada havalimanında Rus turistlere ayrı bir terminal tahsis edileceği belirtilirken, ancak Şarm El Şeyh'te henüz böyle bir olanak olmadığına dikkat çekiliyor. Şarm El Şeyh'e charter uçuşlarının kış sezonunda başlayabileceğine dikkat çekiliyor.

Kızıldeniz Valisi, Hurghada uçuşlarını mayıs sonu veya haziran başı gibi başlatmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Uzmanlara göre ise, mayıs ayının ilk yarısı bitmeden uçuşların başlama tarihi anons edilecek. Yapılacak sefer sayısı ise mayıs ayı içinde yapılacak toplantılarda belirlenecek.


Bu Makale 11.05.2021 - 08:33:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.