savasdas@turizmguncel.com

''Rusya'da seyahat şirketlerinin yüzde 30'u kapandı''

''Rusya'da seyahat şirketlerinin yüzde 30'u kapandı''
Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) ülkedeki seyahat şirketlerinin yüzde 30'unun kapıya kiit vurduğunu açıkladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle Rusya'daki tur operatörlerinin ve acentelerin yüzde 30-35'inin kapandığı ifade edildi.

Yüzde 30-35'i kapandı

TürkRus'un Kommersant'tan aktardığı habere göre ATOR, ülkedeki tur operatörlerinin yüzde 30'unun faaliyetine son verdiğini belirtirken, OnlineTur.ru portalı bu oranı yüzde 35 olarak açıkladı.

''Pek çok insan yeniden sektöre döner''

Kommersant gazetesine konuşan sektör temsilcileri, geçen yıl pek çok acentenin işletmesini kapatıp başka bir iş aramaya başladığını söyledi. Gazeteye konuşan Tur Acenteleri Alyansı yetkilileri, acente açma maliyetinin görece düşük olması nedeniyle, işlerin düzelmesi durumunda pek çok insanın yeniden sektöre dönüş yapacağı umudunda.

Ertelene vergi ve sigorta borçları bahar aylarında ödenmeye başlayacak

Ne var ki, işlerin ne zaman düzeleceği belirsiz. Sektör temsilcilerinin önemli bir bölümü 2021 yılının 2020'den de zor geçeceğini düşünüyor. Pandeminin sektöre verdiği zararın tam olarak anlaşılması ise ancak ilkbahar aylarında mümkün olacak. Zira oteller ve diğer işletmeler ertelenen vergi ve sigorta borçlarını ilkbaharda ödemeye başlayacak.

Rusya Turizm Ajansı'na göre, ertelenen ve nisandan itibaren ödenmesi gereken borç toplamı 16 milyar ruble (215 milyon dolar).

Kış satışları yüzde 80 düştü

Kommersant kış satışlarının beklenenin altında kaldığına dikkat çekiyor. Rus turistin her mevsim gözdesi Türkiye dahi karantina koşullarında seyahat için cazip bir destinasyon olmaktan çıkmış durumda. Tur Operatörleri Birliği verileri, bu kış satışların geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 80 düştüğüne işaret ediyor


Bu Makale 04.01.2021 - 11:32:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.