savasdas@turizmguncel.com

''Sınırları yeniden kapatmak şu anda bir anlam ifade etmiyor''

''Sınırları yeniden kapatmak şu anda bir anlam ifade etmiyor''
Rusya'da he yurt içi hem de yurt dışı tatil talebi ekim ayında da devam ederken, uzmanlar şu aşamada sınırların kapatılmasının bir anlam ifade etmediği görüşünde.

Rusya'da son dönemin önde gelen tartışma başlıklarından biri sınırların yeniden kapatılıp kapatılmayacağı. Konuyla ilgili olarak sosyal medyada yoğun dedikoduların dolaştığı ve bunun da tur satışlarına olumsuz yansıdığı daha önce haberlere konu olmuştu.

Rusya Parazitoloji Tıp Enstitüsü'nün direktörü Aleksandr Lukaşev, artan koronavirüs vakaları nedeniyle sınırların yeniden kapatılmasının şu an için bir anlam ifade etmediğini söyledi. Lukaşev, yabancı ülkelerle temas kaynaklı vaka artışının endişe edilecek seviyelerde olmadığı görüşünde.

''Ülke içi seyahat ülke dışı seyahattend aha az riskli değil''

TürkRus'da yer alan habere göre Lukaşev, "Diğer ülkelerdeki vaka sayılarının Rusya'dan daha fazla olduğu mart ayında sınırları kapatmak anlamlıydı" şeklinde konuştu. Ancak Lukaşev'e göre, şu anda Rusya içinde seyahat etmek, ülke dışına seyahat etmekten daha az riskli değil.

Lenta portalı uzman hekimin, "Kırım ve Soçi'den büyük şehirlere taşınan koronavirüs miktarı Türkiye'den daha az değil" yönündeki sözlerini aktarıyor.

Enfeksiyon uzmanı Yevgeni Timakov da Lukaşev'le aynı görüşte. Timakov'a göre, uçuşları sınırlamak yerine maske rejiminde ısrarcı olmak daha etkili bir yöntem.

Rusya Yolcular Birliği, 6 Ekim günü yetkililere bir çağrıda bulunarak sınırların kapatılması konusunun gündeme alınmasını istemişti.

''Ruslar tatil beldelerine akın ediyor''

Ülkede koronavirüs vakaları artmaya devam ederken, olası ikinci karantinaya şehirlerde yakalanmak istemeyenlerin tatil beldelerine akın ettiği ifade ediliyor.

''Soçi'de Covid-a9 vakaları rekor kırıyor''

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) ekim ayında Soçi'de tatil talebinin iki kat arttığını ve otellerin tamamen dolduğunu açıkladı. Yetkililer Türkiye'nin yanı sıra Kırım'a seyahat talebinin de sürdüğüne dikkat çekiyor. Diğer yandan Soçi'de Kovid-19 vakaları rekor kırıyor.

''Bilet fiyatları yaz mevsimi seviyesinde''

Konuyu haberleştiren Business FM, bilet fiyatlarının "yaz mevsimi ayarında" seyrettiğine dikkat çekiyor. Moskova'dan örneğin 7-18 Ekim tarihleri arasında bagajlı bir uçuş için gidiş-dönüş bilet fiyatı 14 bin rubleye yakın (1400 TL). Otel odası tutmak ya da daire kiralamak için ödenmesi gereken haftalık bedelse 8 bin ruble civarında.

ATOR yetkilileri, tatil talebindeki artışı birkaç sebebe bağlıyor. Sonbaharın yumuşak geçmesi, ertelenmiş talep ve uzun okul tatili bu sebeplerden bazıları. Ancak Rusya vatandaşlarını tatil beldelerine çeken bir diğer sebep de Moskova başta olmak üzere büyük şehirlerde artan koronavirüs vakaları ve olası bir karantina ihtimali.

Fakat Business FM muhabirleri, tatil beldelerinde de durumun hiç de iç açıcı olmadığına dikkat çekiyor. Radyoya program yapan Sergey Baumgertner, Soçi'nin koronavirüsün yanı sıra diğer bulaşıcı hastalıklarla kaynadığını bildiriyor. Soçi'de tatil yapan Baumgertner'in kendisi de rotavirüse yakalanmış.

''Kırım'da hastaneler tıka-basa dolu''

Gazeteci ve blogger Aleksandr Gornıy ise Kırım'da hastanelerin koronavirüs nedeniyle tıka basa dolu olduğunu söylüyor. Gornıy, kendi sağlık personeli yetersiz kalan cumhuriyete Rusya'dan 100 yeni hekim geldiğini aktardı. Hastanelerde yer bulmakta güçlük çeken halk ise endişeli ve tepkili.

Son 24 saatte Kırım Cumhuriyeti'nde tespit edilen koronavirüs vaka sayısı 118 ile rekor kırdı. Salgının başlangıcından bu yana cumhuriyette 5 bin 288 vaka tespit edilirken, 70 kişi hayatını kaybetti.

Bu arada 2. dalga korkusuyla Rusya'dan Türkiye'ye "uzun süreli gidiş" seçeneği de sosyal medyada tartışılıyor. Kimileri "Rusya'da kapalı kalmaktansa Türkiye sahillerinde olmanın daha iyi olduğunu" savunurken, karşıt görüşte olanlar "Salgında durum Türkiye'de Rusya kadar kötü" argümanını öne sürüyor.


Bu Makale 08.10.2020 - 09:45:03 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Hakkı demir - 09.10.2020 - 10:06

    Para diye öleceksiniz yeminle. Sadece ateş ölçümü yapılarak ülkeye turist girmesine nedense ses etmediniz. Çünkü cebiniz doldu ama ülkeye hastalık getirip otel odalarında karantinada kalanlar oldu. Siz işin hep para boyutuyla ilgilendiniz. Ne yazık!

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.