savasdas@turizmguncel.com

Rus turistin dönüşünü dört gözle bekleyen başkaları da var

Rus turistin dönüşünü dört gözle bekleyen başkaları da var

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Gürkan Gözmen, Rusya’dan Türkiye’ye olan uçuşların ne zaman açılacağı ile ilgili belirsizliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

TDKD Başkanı Gürkan Gözmen Rusya'dan Türkiye'ye dönük uçuş yasağının sadece turizmi değil, iki ülke arasında uzun yıllara dayanan ticari ilişkilere de zarar verdiğini söyledi. Gözmen, ''Bu belirsizlik en geç 1 Haziran’da sona ermeli. Ülkemizin salgınla ilgili almış olduğu tedbirler meyvelerini veriyor. Vaka sayılarındaki ciddi düşüş ve halkımızın gayreti salgını önemli ölçüde kontrol altına almamıza olanak tanıdı.'' dedi.

''Turizm bölgelerinde 1 milyar dolarlık deri satılıyor''

Turizm bölgelerinde bir yılda yapılan deri ürünleri satışının 1 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Gözmen, “Rus turistin gelmemesi sadece turizmle ilişkilendirilmemeli. Tarımdan deri sektörüne kadar birçok alan bu durumdan etkileniyor. Turizm bölgelerinde çalışan esnaf geçen yıl koronavirüs nedeniyle ödemelerini yapamadı ve öteledi. Bu yıl da benzer bir durum yaşanırsa çok büyük zorluklar yaşanır” dedi. Türkiye’nin yıllık deri-konfeksiyon ihracatı 250 milyon dolar seviyelerinde. Bunun 50 milyon doları Rusya’ya oluyor. Bu pazarı kaybetmememiz gerekiyor” dedi.


Bu Makale 20.05.2021 - 08:40:51 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.