savasdas@turizmguncel.com

''İspanya sezonu kapattı''

''İspanya sezonu kapattı''
İngiltere’nin ardından Almanya da İspanya anakarasını ve Balear Adalarını riskli bölge ilan etti. Kararı değerlendiren turizmci Recep Yavuz, ‘İspanya sezonu kapattı’ yorumunda bulundu.

İngiltere’nin ardından Almanya seyahat pazarı da İspanya şokunu yaşıyor. Robert Koch Enstitüsü’nün hazırladığı rapor sonrası Almanya, Kanarya Adaları dışında, İspanya’nın tamamını seyahat açısından riskli bölge ilan etti.

Konuyla ilgili olarak bloğunda bir yazı kaleme alan turizmci Recep Yavuz, bugünen itibaren İspanya’dan Almanya’ya dönenlere test zorunluluğu getirildiğini, dönenlerin test sonucu belli oluncaya kadar karantinada tutulacağını hatırlattı. Yavuz, ‘’Bununla birlikte tatilini planlamış ve önümüzdeki günlerde İspanya'ya gitmek isteyen bir Alman turist bütün sorumluluğun kendisinde olduğunu ve olası riskleri kabullendiğini göze almak zorunda. Örneğin olası bir korona vakasında kendi imkanları ile tedavi olmak ve ülkesine geri dönmek zorunda.’’ dedi.

Yavuz, kendi bloğunda yer alan yazısının devamında şu noktaların altını çizdi:

Bu durumda İspanya'dan dönen turistler için iki seçenek var: Ya dönüşten 48 saat önce İspanya'da test yaptırmaları ve bunu kendilerinin ödemeleri (120-150 €) ya da döndükten sonra 3 gün içinde Almanya'da test yaptırmaları ve test sonucu çıkana kadar 24-48 saat evde karantinada kalmaları.

İspanya ekonomisine ağır darbe

İspanyolların korktuğu başına geldi. Bu karar ekonomisinde turizmin %12 gibi önemli bir yer tuttuğu İspanya'da çok ağır bir ekonomik kriz olarak görülüyor. Bu oran sadece neredeyse turizme bağlı Mayorko'da %30 civarında. Bu kararla birlikte ülkede yüzde 2,5 kişinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Karar nasıl alındı, İspanya ikinci dalgaya mı girdi?

Aslında bir kaç gündür gelen sinyallar vardı ve geçtiğimiz hafta Barselona, Madrid gibi şehirlere seyahat uyarısı gelmişti. Bununla birlikte neredeyse bütün kuzey İspanya seyahat uyarısına dahil edilmişti. Son günlerde seyahatini bitirerek Almanya'ya dönen turistlerde görünen Enfeksiyon sayıları Almanya'yı tedirgin etti ve Robert Koch Enstitüsü özellikle tatil bölgelerindeki verileri gün gün takip etmeye başladı. Son 7 günde her yüzbin kişi için enfeksiyon oranı 50’yi geçmemeliydi. Son günlerde özellikle İspanya'nın tatil bölgelerinde ve adalarda bu oranın 80’i geçtiği gözlemlendi. 47 milyon nüfuslu ülkede günlük 3000 yeni vaka olması ve bunun sürekli artması endişeleri artırdı. Bu rakamlar Covid-19 sürecinin başladığı Nisan ayının rakamlarıydı. Bu yüzden İspanya Sağlık Bakanı Salvador İlla cuma günü virüsle savaşmak için yeni radikal kararlar almak zorunda olduklarını bildirdi. Bugüne kadar alınan kararlarda gece hayatı saatleri kısıtlanmış, fiziksel mesafenin korunamadığı toplu alanlarda sigara içilmesi ve açık alanda alkol kullanılması yasaklanmıştı. Buna rağmen özellikle genç nüfusun bu yasakları dikkate almadığı gözlemlenmiş maskelerin çenenin altında bir süs gibi kullanıldığı, sahil ve parklarda gerekli dikkat ve özen görülmediği gözlemlenmişti. İspanya bugüne kadar 342.813 vaka ile dünya sırlamasında 10. sırada bulunuyor.

TUI ve DER Touristik İspanya operasyonlarını askıya aldı

Alman Dış İşleri Bakanlığı’nın dünden itibaren İspanya'ya (Kanarya adaları hariç) seyahat uyarısı getirmesi üzerine tur operatörleri tedbirler alarak rotalarını ve elindeki rezervasyonları başka bölgelere kaydırmaya başladılar. TUI ve Der Touristik bugünden itibaren İspanya uçuşlarını durdurduklarını açıkladılar. TUI bölgede olan misafirlerin geri dönme talebini yerine getireceğini belirtirken, önümüzdeki günlerdeki rezervasyonları da başka destinasyonlara kaydıracağını bildirdi. DER Touristik 21 Ağustos'a kadar bütün İspanya uçuşlarını durdurduğunu bildirdi.

Vakalar turizmle birlikte arttı

21 Haziran’dan itibaren AB ülkelerinin İspanya'ya seyahat etmesinin önü açıldı ve aylardır neredeyse durma noktasına gelen hayat tekrar canlanmaya başladı. Bununla birlikte özellikle Balaer Adalarında vaka sayısı mesafe ve maske koşullarına rağmen artmaya başladı. Bu yasakların özellikle sahil, havuz ve restaurantlarda uygulanmadığı görüldü. Özellikle kalabalık partiler ve eğlencelerden sonra vaka sayıları çok arttı. Dünden itibaren Alman Dış İşleri Bakanlığı’nın seyahat uyarısını güncellediği İspanya hakkında:' İspanya Covid-19 sürecini çok ağır geçiriyor. Özellikle Katalonya, Aragon,Navarra, Kastilya, Bask Bölgesi, Madrid ve Balaer Adaları ve Mayorka bu süreçten çok etkileniyor.'denildi.

İspanya bu yıl sezonu kapattı

Bu kararın ne kadar süreceği ve ileride değiştirilip değiştirilmeyeceği beli olmasa da, İspanya’da sezonun bitmiş olacağını öngörebiliriz. Zira tur operatörlerinin öncelikle elindeki rezervasyonları başka bölgelere kaydırmaya ya da para iadesi yaparak iptal yoluna gideceğini görüyoruz. İlk etapta Kanarya adaları, ardından Türkiye'nin uyarı almayan bölgeleri ile Yunanistan önerilebilir. Alman Hükümeti yasağın ne zamana kadar geçerli olduğunu belirtmedi ancak bütün Almanya'da İspanya'nın ikinci dalga içinde olduğu yazılıp çiziliyor. Temmuz ayı sonunda İngiltere İspanya'dan dönenlere Karantina uygulayacağını ilan edince ülkede büyük bir infial olmuştu. Zira İspanya turizmini İngiltere ve Almanya sırtlıyor. Örneğin bugün Mayorko'ya 219 uçuşla 40.000 turist planlanmıştı. Bunların gerçekleşme durumunu bu gece yarısından sonra göreceğiz. Büyük bir olasılıkla uçuşlar ve gelen turist sayısı önemli ölçüde düşer ve Mayorko'da evi olanlar dışında kimse rizikoyu göze almaz...

İspanya örneğinden yola çıkarak, eğer gerekli önlemleri almazsak aynısı bizim başımıza da gelebilir. Geceden sabaha her şey olabiliyor.


Bu Makale 15.08.2020 - 10:54:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.