savasdas@turizmguncel.com

Otellerdeki açık büfeler ‘normale’ döndü iddiası

Otellerdeki açık büfeler ‘normale’ döndü iddiası
Dev Turizm-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, turizm sezonu, işsiz turizm çalışanları ve otellerdeki Covid-19 önlemleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dev Turizm-İş Balkanı Mustafa Yahyaoğlu, otellerdeki Covid-19 tedbirleri, işsiz turizm personeli ve 2020 turizm sezonuyla ilgili ‘Ekonomy TV’ye açıklamalarda bulundu.

Açık büfeler 'normale' döndü

Covid-19 önlemleri çerçevesinde Otellerin açık büfelerinde servisin personelce yapılacağının söylendiğini belirten Mustafa Yahyaoğlu, ‘’Açık büfelerdeki kaşık ve kepçelerin elde ele geçmeyeceği, servisin personelce yapılacağı söylendi ama uygulamaya geçtiğinde, arkadaşlarımızın bize aktardığına göre ilk 1-2 gün öyle oldu ama sonra normale döndü. Normale dönme demek, tedbir ortadan kalktı demek. Maalesef bizim tedbirlere, yasaklara ya da kurallara uymamak gibi alışkanlıklarımız var.’’ dedi.

Resmi verilere göre turizmde 927 bin kişinin çalıştığını belirten Mustafa Yahyaoğlu, gerçek sayının bundan çok daha fazla olduğunu ve 3-3.5 milyona ulaştığını belirtti.

Birkaç istisna dışında patronların işçilere karşı vefasızlık gösterdiğini söyleyen Yahyaoğlu, “Daha pandeminin adı çıkar çıkmaz işçileri ücretsiz izne yolladılar ve otelleri kapattılar” dedi.

mustafa

2-2.5 milyon turizm işçisi KÇÖ’den ve ücretsiz izinden faydalanamadı

Kayıtdışı oldukları için 2-2.5 milyon çalışanın kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneğinden yararlanamadığını belirten Dev Turizm-İş Başkanı, “Geçen sezon işten ayrılıp yeni sezonu bekleyen işçiler pandemi sürecini işsiz ve ücretsiz geçirdi. Kayıtlı 927 bin işçinin de 600-700 bini şu anda boşta, işsiz bekliyor. Bir kısmı da ücretsiz izinde. Eğer oteller açılmazsa gelecek Mart’a kadar işsiz kalacaklar” dedi.

Oteller açılsa personel bulamazlar çünkü…

Sezonluk turizm çalışanlarının birçoğunun iş bulamayınca şehirlerine geri döndüğünü anlatan Dev Turizm-İş Sendikası Başkanı Mustafa Savfet Yahyaoğlu, kayıtlı olmadıkları ve sezonluk çalıştıkları için TÜİK’in onları işsiz saymadığını, gerçekte ise işsiz olduklarını vurguladı. “Antalya’da 4 bin otel var. Bunlar şu anda açılsa personel bulamazlar çünkü çalışanların tümü umudu kesip şehirlerine geri döndü” dedi.

Yahyaoğlu, turizm işletmecilerinin ellerini taşın altına koymaktan kaçınıp bütün yükü devlete yıkmaya çalıştıklarını da belirterek, “Türkiye COVID-19’la Türkiye aşıyı, ilacı bulmadı ama maaş ödemeden işçi çalıştırmanın yolunu buldu kısa çalışma ödeneği ve zorunlu ücretsiz izinle…” diye konuştu.

Hatırlı tanıdığı olanlar...

Otellerde başta yemekhaneler ve personel soyunma odaları olmak üzere birçok alanın sosyal mesafe kurallarını uygulamaya uygun olmadığını da belirten Dev Turizm-İş Sendikası Başkanı Mustafa Savfet Yahyaoğlu, pandemi sertifikası aldığını öne süren kuruluşlara kuşkuyla bakılması gerektiğini belirterek, “Hatırlı tanıdığı olanlar bu sertifikaları alıp kapılarına asacaklar” dedi.

Otellerin COVID-19 konusunda eğitim vermeden eğitim vermiş gibi davrandığını da belirten Dev Turizm-İş sendikası Başkanı, “Personele COVID-19 bulaşma riski yüksek. Müşterinin odasından çarşafını, özel eşyalarını alıp çamaşırhanelere taşıyacak. Çamaşırhanede bunlar yıkanacak. Garsonların tabakları uzaktan atma şansları yok, yakın temas içinde çalışacaklar” diye konuştu.


Bu Makale 20.07.2020 - 14:43:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • otelci - 21.07.2020 - 01:37

    mustafa yahyaoğlu beyfendi gelecek seçimlerde milletvekili adayımısınız.gözlerinizle gördünüz mü açık büfelerin durumunu ayrıca sizin oteliniz var mı ? veya yakınınız herhangi bir otelde çalışıyor mu ? otelcilerin neler yaşadığını biliyormusunuz da bu şekilde olumsuz demeçler veriyorsunuz.otelci istihdam sağlıyor ama çok ama az kendi ağzınızla söylüyorsunuz antalya da 4000 otel var diye 100 kişi çalıştırsa bu oteller ne kadar istihdam sağlar onu bi hesaplayın o kişilerin aileleleri ve otel için tedarikciler siz sanıyormusunuz her gelen para kar lütfenher 3-4 senede bir olan krizleride yabana atmayın .eleştiri yapıcı olmalı yıkıcı eleştiri size bir şey kazandırmaz .....

  • Turizmci - 20.07.2020 - 08:12

    Beyefendinin karantinası hala devam ediyor sanırım. Gelse görse oteller sertifikayı almak için neler çekiyor ve Bakanlık bu işi ne kadar ciddiye alıyor. Muhalefet ya da eleştirinin de bir adabı olmalı

  • kaan berkkan - 20.07.2020 - 03:10

    '' Normale döndü '' iddiası, kurallara harfiyen uyan ve sertifikalarını almış olan tesislere yapılmış bir karalamadır. Duyumlarla hareket edilemez. Beyefendi lütfen delil göstersin. Koskocaman bir sektörü zan altında bırakamazsınız.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.