savasdas@turizmguncel.com

Mevlüt Çavuşoğlu ve Valli Yazıcı’dan turizm açıklaması

Mevlüt Çavuşoğlu ve Valli Yazıcı’dan turizm açıklaması

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından bu yıl online olarak yapılan Resort Kongresi’ne katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya ve Türkiye turizmine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yazıcı, ‘’Antalya’nın 20 milyon ve üzeri turist ağırlama gücü var’’ derken, Çavuşoğlu, turizmin diplomasinin en önemli başlıklarından biri haline geldiğini kaydetti.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı “Pandemi olmasaydı yabancı misafir sayımız 20 milyonu geçecekti” dedi.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı şöyle konuştu:

‘’20 milyonu hep birlikte aşacağız’’

‘’Antalya turizmin başkentidir ve bu görevini layıki ile yerine getirmektedir. İnsanlar evlerinde çıkmaya korkarken biz dünyanın birçok ülkesinden misafir ağırladık. Bu işimizi iyi yaptığımızın ve insanlara güven verdiğimizin ispatıdır. Sektörde çalışan tüm arkadaşlarımıza verdikleri emek için teşekkür ediyorum. Güvenli turizm sertifikası alan 378 işletmemizle Türkiye’de öncü olduğumuz bir kez daha gösterdik. Pandemi olmasaydı inanıyoruz ki geçen yıl 15 milyonu bulan yabancı misafir sayımız 20 milyonu geçecekti. Bu hizmeti sunmaya devam ettikçe, sektördeki tüm kurum ve kuruluşlar, sektöre destek verenler hep birlikte hareket ettiğimizde pandeminin olmadığı bir dönemde 20 milyonları hep birlikte aşacağız. Antalya alt yapısı ile üst yapısı ile psikolojisi ve sosyolojisi ile tüm insanlarımız hazır. Güvenli Turizm Sertifikası ile birlikte çok hızlı hareket ettik.

Pandemide pozitif vakamız bizi zorlamayan ve sıkıntıya sokmayan sayılardaydı. Ciddi bir problem yaşamadık. Bu noktada otellerimize, acentelerimize ve bu sektördeki herkese teşekkür ediyorum. Bunu hep birlikte yönetmemiz gerekiyordu. Hep birlikte turizm sektörünün tüm bileşenleri ile bu süreci yönettik.

3 milyon 380 bin kişi geldi’’

1 Ocak’tan bu yana 3 milyon 380 bin kişi ilimize geldi. Antalya olarak turizme en üst seviyede hizmet vermeye devam edeceğiz. 20 milyon ve üstü misafir ağırlama gücümüz var. İnşallah önümüzdeki yıllarda bunu temin etmiş olacağız. Turizmin başkenti ifadesini Antalyamız taşımaya devam edecek. Sektördeki ufak tefek sıkıntıları bir araya masaya yatırarak çözüyoruz. Bu alandaki tüm sıkıntılarımız ortak akılla, istişare ederek tartışarak konuşarak yol haritamızı belirleyerek yapacağız.”

Mevlüt Çavuşoğlu: Turizm, diplomasinin en önemli başlıklarından biri haline geldi

Kongrede konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise turizmin Türk diplomasisinin en önemli başlıklarından biri haline geldiğini belirtti.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Turizm açısından zor bir oldu. Pandemiye rağmen bu toplantıyı yapmak çok önemliydi. Turizm için verdiğiniz çabalar çok önemli. Biz de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük çaba harcadık. Devletimiz turizmin her zaman yanındadır.

Bugün turizm alanında bütün dünyanın örnek aldığı bir noktaya geldik. Turizm Türk diplomasisinin en önemli başlıklarından biri haline geldi. Turizm diplomasisine ben de ayrı bir önem veriyorum. Diplomasi faaliyetlerimizde bu konuyu her zaman ön planda tutuyoruz.

‘’Toplantılar Antalya’da yapıyoruz diye tepki görüyoruz’’

Diplomaside attığımız bütün adımlarda turizmin gelişimini de düşünerek adım atıyoruz. Her toplantıyı Antalya’da yapıyoruz diye tepki görüyoruz ama bunu yapmamızın nedeni Antalyalı olduğumuz için değil Antalya’nın bir marka olmasından dolayıdır. Artık turizm ve tanıtma konusunu daha geniş bir perspektifte yürütüyoruz.

2020 yılında salgın nedeniyle eşi benzeri görülmemiş bir sınama ile karşı karşıyayız. Biz ülke olarak içimize kapanmadık. Sağlık ve ekonomi alanında gece gündüz çalıştık ve çalışıyoruz. Şüphesiz salgının etkilerinin görüldüğü en önemli alan turizm oldu. Turizmi canlandırmak için bir dizi tedbirleri yürürlüğe koyduk.

‘’Ciddi çalışmalar yaptık’’

Dışişleri Bakanlığı olarak da ciddi çalışmalar yaptık. 248 dış misyonumuz ile ülkemizin aldığı tedbirleri seferberlik halinde çok iyi anlattık. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yazdığı mektupları kendilerine ilettik. Yaptığımız girişimler İngiltere ve Almanya’yı ziyaret ettik. İngiltere ülkemizi seyahat koridoruna aldı. Bu kapsamda İngiliz turistleri ağırladık. Almanya da Ağustos ayında 4 büyük turizm şehrimize olan seyahat uyarısını kaldırdı böylece Alman turistleri ağırladık. Rusya ile de sıkı bir görüşme trafiği içindeydik ve bu sayede ciddi sayıda Rus turist ağırladık.

‘’Vaka ve ölüm sayısı artıyor’’

Geldiğimiz bu aşamada salgın alınan önlemlere rağmen ciddi bir safhaya geldi. Vaka ve ölüm sayısı artıyor. Aşı çalışmaları da hız kazandı. Birçok ülkenin sıkı önlemler aldığını görüyoruz. Bizim çabalarımız neticesinde kaldırılmasını sağladığımız seyahat kısıtlamaları geri gelmeye başladı. Diğer kurumlarımızla iş birliği halinde bu kısıtlamaların kaldırılması için çalışmalarımız devam edecek. Bir taraftan sağlık tedbirleri diğer taraftan ekonomimizi de canlı tutmalıyız. Ocak ve Ekim ayı sürecinde 13 milyon sayısını önümüzdeki dönemde daha da artırmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın turizme verdiği öneme şahidim.”


Bu Makale 26.11.2020 - 10:54:38 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.