savasdas@turizmguncel.com

Marriott Otellerinin geleceği ve olası lider adayları

Marriott Otellerinin geleceği ve olası lider adayları
Dünyanın 131 ülkesinde 7 bin 484 oteli ve 1 milyon 400 bin yatağı bulunan Marriott International'in Başkanı ve CEO'su Arne Sorenson'un pankreas kanseri nedeniyle 62 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından dev grubun geleceği ve direksiyona kimin geçeceği tartışılıyor.
TurizmGüncel - Dış Haberler

Marriott International'i takip eden analistler, Arne Sorenson'un ölümüyle şirketin daha güçlü olmayacağını ancak geride kalan yönetici lider ekibinin şirketi büyütmeye devam edeceğini belirtiyor.

‘’Güvensizlik doğmaz’’

Araştırma şirketi Truist Securities genel müdürü C. Patrick Scholes, Sorenson'un ölümünün yatırımcılar ve tüketiciler arasında bir güvensizlik doğmasını beklemediğini söyledi. Scholes, ''Marriott uzun vadeli çalışanları ve yetenek geliştirmesi ile bilinen bir şirket. Şirket, Sorenson'un yerini dolduracak güçlü ve yetenekli isimlere sahip olduğu için şanslı.'' ifadelerini kullandı.

Sorenson’un görevleri iki isme devredilmişti

Sorenson'un hastalığının ağırlaşması üzerine şirketteki günübirlik görevlerinden el çekmiş, bu görevleri tüketici operasyonları, teknoloji ve gelişmekte olan işletmeler grup başkanı Stephanie Linnartz ile global iş geliştirme, tasarım ve operasyon hizmetleri grup başkanı Tony Capuano'ya bırakmıştı.

Stephanie Linnartz 23 yıldız Marriott’ta çalışıyor

Hilton deneyiminin ardından 1997 yılında Marriott International'e katılan Stephanie Linnartz, görevde bulunduğu süre içinde şirketin gelir yönetimi, satış-pazarlama ve teknoloji bölümleri dahil olmak üzere, pek çok bölümünü denetledi. 2016 yılında Starwood Hotels and Resorts'ün gruna katılmasının ardından şirketin sadajat programının uyumlulaştırılmasından sorumlu oldu. Linnartz, Sorenson'un yokluğunda şirketin uluslararası bölümünü denetlemekle görevlendirildi.

Tony Capuano şirketin küresel büyümesine liderlik etti

Tony Capuano ise Leisure Time Advisory Group ve Kenneth Leventhal & Co şirketlerinde çalıştıktan sonra 1995 yılında pazar planlama ve fizibilite ekibinin bir üyesi olarak Marriott International'e katıldı. Tony Capuano, Marriott'un Kuzey ABD, Kanada'da büyüme sürecini denetledikten sonra, küresel büyümeye liderlik ederek kariyerini pekiştirdi. Capuano halihazırda, Marriott'un ABD ve Kanada bölümlerinin yanı sıra kurumsal finansa operasyonlarını denetlemekle görevli.

Leeny Oberg’in kariyeri hayli parlak

Marriott International'in yönetici ekibinde, 1999 yılında şirkete katılan ve şu anda Finans Direktörü olarak görev yapan Leeny Oberg de bulunuyor. Leeny Oberg daha önce Sallie Mae, Goldman Sachs ve Chase Manhattan Bank gibi önemli şirketlerde görev yapmış bir isim.

‘’Yönetim kurulu en iyi şekilde sürece dahil olacaktır’’

Marriott markasıyla çok sayıda tesisi bulunan Noble Investment Group'un CEO'su Mit Shah, Sorenson'un yerinin doldurulamayacağını ancak geride kalan ekibin şirketi yönetme yeteneğine sahip olduğundan emin olduğunu belirtiyor. Shah, ''Şu anki liderlik ekibiyle ve yönetim kuruluyla çok güçlü ilişkilerim var. Halka açık bir şirketin başkanı olarak inanıyorum ki, yönetim kurulu bu sürece en iyi şekilde dahil olacaktır.'' dedi.

‘’Marriott yüksek nitelikli çalışanlardan oluşan derin bir kadroya sahip’’

C. Patrick Scholes ise, ''Arne Sorenson'un kaybı kesinlikle büyük bir darbe ve yeri doldurulamaz. Ancak Marriott, yüksek nitelikli çalışanlardan oluşan derin bir kadroya sahip. Sorenson'un yerine geçmesi muhtemel yöneticilerle daha önce tanıştım. Üst düzey yönetici ekibin duruşundan, bilgisinden ve profesyonelliğinden her zaman çok etkilendim. O koltuğa kim oturursa otursun, koltuğu dolduracaktır.'' ifadelerini kullandı.

‘’Marriott, tüm parçaları yağlanmış makine gibi yola devam edecek’’

Otel araştırma şirketi Baird'in kıdemli analisti Michael Bellisario da benzer düşüncede. Bellisario, Piyasa değeri açısından dünyanın en değerli otel markası olan Marriott'un, tüm parçaları yağlanmış iyi bir makine olarak yola devem edeceğini belirtti. Bellisario, '' Marriott'taki ve sektördeki insanlar Arne'yi sevdiler ve onu özleyecekler. Ancak ne misafirler Arne Marriott'un CEO'su olduğu için o otellerde kalıyordu, ne de Arne için yatırım yaptı. Arne Sorenson, bugün Marriott olarak bilinen büyük platformun oluşmasına yardımcı oldu.'' dedi.

‘’Endişeye kapılmaya gerek yok’’

Konaklama sektörünün yatırımcıların geçiş süreciyle ilgili endişeye kapılmaması gerektiğini kaydeden Bellisario, ''Sorenson'un ölümünün ardından şirketin hisse senedi fiyatları sabit kaldı. Marriott hisseleri salı günü 130,40 dolara ulaşmıştı ve bu seviye yılın başından bu yana görülen en yüksek seviyeydi.'' değerlendirmesinde bulundu.


Bu Makale 17.02.2021 - 21:04:06 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.