savasdas@turizmguncel.com

KKTC'den otellere ve acentelere 20 milyon lira hibe desteği

KKTC'den otellere ve acentelere 20 milyon lira hibe desteği

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 'Turizm Salgın Destek Programı' oluşturdu. Programla acenteler ve otellere hibe desteğinde bulunulacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, turizmi desteklemek için hazırladığı programı açıkladı. “Turizm Salgın Destek Programı Projesi” ülkede faaliyet gösteren 130 otelle 141 seyahat acentesine 20 milyon lira hibe desteği verilecek. Öte yandan, 25 acenteye de 2019 yılı turizm teşvik ödemelerinin kısmi olarak ödenmesi için talimat verildi.

KKTC Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Turizm, yarattığı katma değer, istihdam ve döviz geliri vesilesiyle ekonomiye katkı açısından en önemli sektörlerden birisidir.

Her alanda maddi destek yanında KKTC’ne bilgi ve tecrübelerini de aktaran Türkiye Cumhuriyeti, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığının kurumsal kapasitesinin artırılması yanı sıra turizm altyapısı, teşvikler ve hibelerle sektörün desteklenmesine ve girişimciliğin artırılması yönündeki çalışmalara da değerli katkılarda bulunulmaktadır. Bu bağlamda, Covid 19 pandemisinden en büyük zararı gören ülkemizdeki Turizm Sektörünün yeniden canlanması için 2020 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasında Lefkoşa Kaynaklı Reel Sektör Projeleri arasındaki “Turizm Salgın Destek Programı Projesi”nden 20 Milyon TL kaynak ayrılmıştır.

Ayrılan bu kaynak ile başta küçük oteller olmak üzere 130 otele ve 141 acenteye hibe desteğinde bulunulması ve 25 acenteye de 2019 yılı turizm teşvik ödemelerinin kısmi olarak ödenmesi için gerekli talimatlar verilmiş ve gerekli çalışmalar başlatılmış olup turizm altyapısına da ilgili yıl harcamalarında kullanılmak üzere ilave kaynak ayrılmıştır."


Bu Makale 26.08.2020 - 19:49:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.