savasdas@turizmguncel.com

Kısıtlamaların etrafından dolanan mekanlara kötü haber

Kısıtlamaların etrafından dolanan mekanlara kötü haber

İçişleri Bakanlığı, salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre bırakacak şekilde faaliyetlerine devam eden işletmeler için harekete geçti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ve 81 ilin valiliğine gönderilen 'Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri' yeni genelgede; koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan bazı gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulüplerinin belediyelere veya il özel idarelerine müracaat ederek faaliyet konularını değiştirdikleri ya da mevcut ruhsatlarına tali faaliyet alanı ekleterek eski faaliyetlerine devam ettikleri belirtildi.

Ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ana faaliyet konusunu değiştirerek kafe, restoran, lokanta vb. olarak faaliyet göstermek istemeleri durumunda İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde eski ruhsatın iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işlemi yapılması gerektiği belirtilen genelgede söz konusu mekanlara dönük denetimlerin yoğunlaştırılacağı kaydedildi.

Bu denetimlerde faaliyet konusunu değiştirerek salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde eski faaliyetine devam ettiği tespit edilen işletmeler, ilgili genelgeler çerçevesinde kapatılacak ve İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 3’ncü maddesi çerçevesinde ayrıca işlem yapılacak.

­Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına talî faaliyet işleten işyerlerinin çalışmasına müsaade edilmeyecek.

Vali/Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararlar Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca alınacak.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak


Bu Makale 16.09.2020 - 08:40:49 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.