savasdas@turizmguncel.com

‘’Turizmin pandemiden geçişi çok sancılı olacak ama...’’

‘’Turizmin pandemiden geçişi çok sancılı olacak ama...’’

Limak Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu, turizmin pandemi döneminden geçişinin çok sancılı olacağını söyledi. Rusya’nın açılmasının pozitif bir etki yaratacağını ifade eden Kavaloğlu, Almanya ve Batı Avrupa pazarlarının bayramdan önce açılmasını beklediğini ifade etti.

TurizmGüncel 

Bloomberg TV yayınına katılan Limak Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu, geçtiğimiz yılın bu dönemine kadar 6.5 milyon ziyaretçi ağırlayana Antalya’nın, bu yıl 600 bin rakamını yeni geçtiğini söyledi. Antalya’ya bir günde 10 bin ziyaretçi gelmesinin kendilerini sevindirdiğini belirten Kavaloğlu, ‘henüz yolun başındayız’ dedi.

‘’İngiltere, Ukrayna ve iç pazarla sistemi yürütmeye çalışıyoruz’’

31 ülkeden Türkiye’ye uçuşların başladığını ancak charter uçuşların henüz başlamadığını hatırlatan Kaan Kavaloğlu, ‘’Biz en çok turisti Rusya’dan ve batı ülkelerinden alıyoruz. Rusya’nın açılması bizim açımızdan pozitif bir etki yaratacaktır ama daha henüz başlayan bir durum yok. Şu anda iç pazar, İngiltere ve Ukrayna ile sistemi yürütmeye çalışıyoruz. Biz turizmciler olarak sektörün tam anlamıyla normale dönmesini 2021’den önce beklemiyoruz. Ama Rusya’nın açılması ciddi anlamda pozitif etki yaratacaktır.’’ değerlendirmesinde bulundu.

‘’Ruslar rezervasyonlarını iptal etmedi’’

Rus turistlerin Türkiye’ye bağlılık noktasında Avrupalı turistlerden ayrıştığını belirten Kaan Kavaloğlu, ‘’Rus turistler pandemi döneminde de Türkiye’yi bırakmadı ve rezervasyonlarını iptal etmediler. Burada en pozitif nokta bu. Yani uçuşlar başladığında, pandemi ile ilgili ikinci bir artçı dalga olmazsa, Ruslar çok ciddi bir iştahla ağustos, eylül, ekim ve hatta kasım aylarında tatil için Antalya’yı ve Türkiye’yi tercih edecekler. Ama dediğim gibi, daha yolun başındayız ve turizmin pandemi döneminden geçişi çok sancılı olacak, diğer sektörlere göre bu süreci biraz daha zor atlatacağız.’’ dedi.

‘’Kurban bayramından önce Almanya’nın açılmasını bekliyorum’’

Avrupa pazarı ile ilgili de değerlendirme yapan Kaan Kavaloğlu, ‘’İngiltere’nin açılması çok ciddi bir karardı. İngiltere’nin bu konuda turizmi siyasete alet etmediğini gördük. Çok hızlı bir şekilde Türkiye’yi değerlendirdiler ve temmuzun ikinci haftasında açıldı. Aslında ben Almanya’nın da açılmasını bekliyorum. Almanya ile ilgili urban bayramından önce bi sürpriz olabilir. Çünkü gurbetçiler geçen bayram tatilini ülkelerinde geçiremediler. Şu anda kendi araçlarıyla ve tarifeli uçuşlarla geliyorlar aslında ama charter operasyonlarının başlaması lazım. Biz asıl sayıları bu charter uçuşlarından yapıyoruz. Bunun da kurban bayramında önce başlayabileceğini düşünüyorum.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Sistem siyasetin dışına çıkarsa turizm çok hızlı bir şekilde başlar’’

Avrupa Birliği’nin kendi içinde seyahat kısıtlamalarını kaldırmasına rağmen İspanya ve Yunanistan gibi ülkelere dönük kayda değer bir turizm hareketi olmadığına dikkat çeken Kaan Kavaloğlu, ‘’Almanya ve batı Avrupa’da en zor dönemde bile bizi tercih eden turist profili Türkiye’yi ve Antalya’yı bekliyor. Burada alınan önlemleri bizim kadar iyi izliyorlar. Yani sistem siyasetin dışına çakarsa, turizm çok hızlı bir şekilde başlar. Batı Avrupalı turist Antalya’yı Ege’yi çok özledi.’’ diye konuştu.

‘’Açılan otel sayısı yüzde 60’a ulaşır’’

Şu ana kadar Antalya’da açılan otel sayısının 200’ü geçtiğini ifade eden Kavaloğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ‘bu yıl otellerin yüzde 50’si açılırsa bizim için başarı’ açıklamasının doğru bir hedef olduğunu ileri sürdü. Kavaloğlu, ‘’Türkiye ile ilgili olumsuz bir haber olmazsa, ben açılan otel sayısının yüzde 60’ı da bulunacağını düşünüyorum. Liman Grubu olarak Kemer, Belek, Lara ve KKTC’de olmak üzere 4 otelimizi açtık. Oteller, ağırlıklı çalıştığı pazarlar açıldıkça açılacaklardır.’’ şeklinde konuştu.


Bu Makale 23.07.2020 - 20:45:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Hakan Özenir - 24.07.2020 - 02:49

    Hakkı bey sanırım konuları yakından takip etme fırsatınız olmadı.Zaten İngilizler gelmeye başladı giriş ve çıkışlarda kontrol ve kurallara göre hareket edilecek.Avrupanında gelmeye başlaması yakındır.Sektörde bu kontrollü gelişmeyi bekleyenler var.MERAK ETMEYİN tesisler önlemlerin çoğunu aldı.Asıl önemli konu Halkımızın kendi arasındaki iletişimi kontrol altına almak.Turizmde sektör temsilcileri üzerine düşeni yapmaya çalışıyor.Bazen işler kolay yürümüyor destek olmamız şart.Güzel günlerin yakın olmasını diliyoruz.Selamlar.

  • Hakkı demir - 23.07.2020 - 10:11

    Eylül gibi ikinci dalga gelecek diyorlar. Zaten Dünya genelinde dün vakada rekor kırıldı. Afedersiniz ama bu tabloda kim nereye geliyor? Zaten şuan gelenler de virüs taşıyıcısı olabilir ve kıyı şehirlerde vakaları arttırabilir.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.