savasdas@turizmguncel.com

Johan Lundgren: 2021’de Türkiye’ye 1 milyon turist göndermeyi hedefliyoruz

Johan Lundgren: 2021’de Türkiye’ye 1 milyon turist göndermeyi hedefliyoruz

EasyJet CEO’su Johan Lundgren, Resort Turizm Kongresi’nde yaptığı konuşmada Türkiye turizmine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

EasyJet CEO’su Johan Lundgren, “2021 yazı için Türk havalimanlarına 1 milyon yolcu göndermeyi düşünüyoruz” dedi.

‘’Çok olumlu bir iyileşme sürecine girdik’’

Turizm sektörünün çok zor zamanlar geçirdiğini belirten EasyJet CEO’su Johan Lundgren, ancak sektörün çok hızlı bir geri dönüş yapacağından emin olduğunu ifade etti. Lundgren, ‘’Avrupa’da en çok ziyaret edilen tatil web sitesine sahibiz. Ayrıca insanların çok güvendiği bir marka olmak istedik. Bu nedenle 2020 yılı zor geçti evet ama şu an çok olumlu bir iyileşme sürecine girdiğimizi düşünüyorum. Sadece İngiltere’de değil bütün Avrupa’da. Birçok Avrupa piyasasına teklifler yaptık.’’ dedi.

Türkiye’ye yabancı olmadıklarını ve Antalya destinasyonunu geliştirmeye devam ettiklerinin altını çizen Johan Lundgren, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

‘’Kısıtlamalar ne kadar güçlüyse geri dönüş de o kadar güçlü olacak’’

‘’
2020 için planımız yarım milyon misafiri Türkiye’ye getirmekti. 2021’de bu göstergeleri yükseltmeyi düşünüyoruz. Planlamamızı pandemiye göre değiştirmek zorunda kaldık. Çünkü kısıtlama ve talep konusunda sıkıntılar vardı. Bu bir sağlık sorunu. Ama insanlar seyahat etmek istemiyor değil, talebi görebiliyoruz. Karantinalardan dolayı bazı destinasyonlar kaldırıldı. Bu durumda bile satışlar bazen artıyor. İnsanların seyahat isteği var. Bu kısıtlamalar ne kadar güçlüyse geri dönüşümüz o kadar güçlü olacak. Pandemi bitince güçlü bir geri dönüş yapacağız. Bu nedenle iyileşme sürecine gireceğiz. Bu endüstri hayatta kalma mücadelesi veriyor. Ayakta kalmalıyız.

‘’Türk havalimanlarına 1 milyon yolcu göndermeyi planlıyoruz’’

Biz bir koruma garantisi geliştirdik. Örneğin rezervasyon değişikliği için bir garanti sistemi oluşturduk ve talebi artırdık. 2021 yılına bakarsak pandeminin etkilerinin 2023’e kadar süreceğini düşünüyoruz. Bazı havayolları ise 2024’e kadar süreceğini düşünüyor. Biz yine de olumlu bir hareket yakalayacağımıza inanıyoruz. Yaza doğru rezervasyonların yüzde 50 artacağını düşünüyoruz. İnsanlar kendilerini güvende hissetmesi gerekiyor. Kısıtlamalar yaza doğru daha da rahatlayacaktır. Ayrıca network’te işbirliği çok önemli. Ortak kuralların olması çok önemli. 2021 yazı için Türk havalimanlarına 1 milyon yolcu göndermeyi düşünüyoruz. 

‘’İnsanlar tatil yapmak istiyor, bunu görüyoruz’’

Ultra her şey dahilden daha küçük otellere kadar yüzlerce otelle iletişim kurduk. Eftalia, Barut, Paloma, Rixos, Limak gibi otellerle görüştük. Diğer otellerle de çok iyi bir işbirliğimiz var. Ayrıca Turizm Bakanlığı ile de güzel bir işbirliğimiz var. Bakanlığınız çok aktif. Türkiye’de varlığımızı büyütmek istiyoruz. TV’de reklam kampanyaları planlıyoruz. Çünkü insanların kafasında Türkiye’nin temel tatil bölgelerinden biri olmasını istiyoruz. Biliyoruz ki insanlar tatil yapmak istiyorlar ve bunu görüyoruz. Tatil seyahatleri iş seyahatlerinden daha hızlı iyileşecek. Easyjet çok fazla destinasyona sahip. Biz marka güveni olarak Avrupa’da bir numarayız.

Bu zor zamanları atlatacağız. Seyahat etmeye devam etmek çok önemli. Bunun da sürdürülebilir olması gerekiyor. Biz misafirlerimize en iyi deneyimleri sunmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin lider konuma gelmesini istiyoruz. Türkiye’de otellerde ve turizm sektöründe çok insan çalışıyor. Türkiye’de Diana Travel ile çalışıyoruz. Türkiye ile ortaklığımızın devam etmesini ve büyümesini istiyoruz.

‘’Diğer tur operatörleri zorlanıyor’’

Tur operatörlüğünde de özellikle Türkiye’de büyümeyi planlıyoruz. Başka tur operatörleri uzun zamandır zorlanıyorlar çünkü yeterince esnek değiller. Şimdi talep azalıyor. Kesinlikle bizim için büyümenin bir imkanı var.”


Bu Makale 26.11.2020 - 17:08:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.