savasdas@turizmguncel.com

İşte TUI'nin şubattan bu yana aldığı rezervasyon sayısı

İşte TUI'nin şubattan bu yana aldığı rezervasyon sayısı
TUI Grubu, yıllık genel toplantısı çerçevesinde 2021 yaz sezonuna ilişkin trendleri açıkladı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Avrupa'nın en büyük seyahat grubu TUI, 2021 sezonuna ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şirketin elinde bulunan toplam rezervasyon sayısı ile şubat ayından bu yana alınan rezervasyon sayısı da duyuruldu.

‘’Talep orada duruyor, insanlar tatile çıkmak istiyor’’

Aşılamada sağlanan ilerleme, hızlı korona testleri ve bazı Avrupa ülkelerinin açılmaya ilişkin yol haritası açıklamasının şirketin rezervasyonlarına olumlu yansıdığını açıklayan TUI, ''İngiltere ve Almanya'daki müşterilerdeki bastırılmış talebin ortaya çıkması bekleniyor. Yaz sezonunda tatillere dönük ilgi tüm dağıtım kanallarında gözlenmektedir. Müşteri talebi orada duruyor, insanlar tatile çıkmak istiyor. Pandemi ile mücadele kritik önemde fakat ileriye dönük iyimser olmak için de çok neden var. 2020'nin aksine, 2021 yılında pek çok aşı üreticisinin aşıları yaz sezonunda piyasada olacak. Aşılar başlamış olacak ve gezginler hızlı testleri kendi kendine kullanabilecek. Bu, Avrupa'daki günlük yaşam ve destinasyonlar için önemli bir ilerleme.'' ifadeleri kullanıldı.

TUI'nin açıklamasının devamı şöyle:

‘’Destinasyonlarda test yapılmasını destekliyoruz’’

Almanya'da hükümetin ve hava yollarının, Paskalya sonrası Almanya'ya dönecek yolculara destinasyonlarda test yapma girişimini destekliyoruz. Ayrıca Paskalya tatilleri için özel düzenlemeler yapıldı. Ailelerin ister evlerinde otururken isterse Akdeniz destinasyonlarına tatile gittiğinde normal bir yaz geçirebilmesi için aşılama ve testler önemli. TUI uçuşta, seyahat sırasında ve destinasyonda mesafe ve hijyen kurallarına uyma konusunda misafirlerini uyarmaya devam ediyor. Tüm tatil ürünlerimiz kumsal yürüyüşleri, rahatlama ve ve bilinçli bir doğa deneyimi için tasarlandı. TUI'nin destinasyonlardaki hijyen ve güvenlik programları, Avrupa kaynak pazarlarındaki hükümetlerin aldıklarıyla aynı yüksek standartlara sahip.

‘’Elimizde 2,8 milyon rezervasyon var’’

Yeniden rezerve edilenler ve kuponlar da dahil olmak üzere, TUI'nin elinde 2,8 milyon gibi cesaret verecek sayıda rezervasyon bulunmaktadır. Bu rezervasyonlar 2019'daki seviyenin yüzde 60 altında olsa da, temmuzdan başlamak üzere yüksek sezonda kapasite 2029'un yüzde 75'ine (daha önce yüzde 80'di) denk gelecek şekilde ayarlandı.

‘’Kapasitemizi artırma esnekliğine sahibiz’’

Esnek iş modeli, talebin belirlediği doğrultuda kapasite kullanımına izin vermektedir. Yüksek sezonda daha iyi doluluklar ve daha iyi kar marjları bekliyoruz. TUI Grubu, aşılamalarına artması ve seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasına paralel olarak kapasitesini arttırmak için gerekli esnekliğine sahiptir.

‘’Şubat ayından bu yana 180 bin yeni rezervasyon aldık’’

Alınan kararların temel belirleyicileri pandemi yönetimi ve onun kontrol altına alınması. Hükümetin açıkladığı yol haritası, iş yapmanın ne zaman ve hangi şartlarda mümkün olacağını belirliyor. TUI şubat ayında bu yana Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları için 180 bin yeni rezervasyon aldı. Ayrıca 17 Mayıs öncesine ait rezervasyonu bulunan tatilciler, tatillerini ileri bir tarihe erteledi. Örneğin TUI İngiltere'nin ekim ayı rezervasyonları yüzde 12 arttı. İngiltere'de 2022 yılına dönük rezervasyonların 2021 yaz rezervasyonlarına kıyasla yüzde 120 daha yüksek olması, bastırılmış talebin göstergesi. Özellikle Mayıs 2022 rezervasyonları 2021'in yüzde 150 üstünde.

‘’1,6 milyar euro nakit ve nakit benzeri varlığımız var’’

TUI, ocak ayında, sermaye artırımının da içeren üçüncü finansman paketini başarıyla tamamladı. Devam eden pandemi ortamında, yaza kadar yetecek finansman sağlandı. Mevcut devlet kredilerinin vadeleri 2022 yılının yaz başına kadar uzatıldı. TUI'nin 1,6 milyar euro tutarında nakit ve nakit benzeri kaynağı bulunmaktadır.


Bu Makale 25.03.2021 - 14:57:23 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.