savasdas@turizmguncel.com

İşte rakamlarla 2020 Çin turizmi ve gelecek hedefleri

İşte rakamlarla 2020 Çin turizmi ve gelecek hedefleri

Pandeminin turizm sektörüne küresel ölçekte darbe vurduğu 2020 yılında Çin turizm sektörü nasıl bir performans sergiledi?

TurizmGüncel - Dış Haberler

Turizm sektörünü küresel ölçekte darboğaza sokan Covid-19, salgının çıkış ülkesi olan Çin'de de turizmi kuşkusuz olumsuz etkiledi. Peki, aldığı sıkı önlemlerle pandemiyi yenen Çin'de turizm sektörü ne durumda? İşte Çin'in 2020 turizm yılına bir bakış.

 'W'şeklinde bir iyileşme

Çin'de en çok turizm hareketinin yaşandığı Çin Yeni Yılı başlarken ülkeyi pençesine alan koronavirüs salgını, ülke içinde ve dışındaki tüm seyahatlerin yasaklanmasına ve pek çok yerde çok sıkı karantinalar uygulanmasına neden oldu. 

Çin Turizm Akademisi'nin (CTA) hazırladığı bir rapora göre, geride kalan dönemde yurt dışından gelişler ve yurt dışına gidişler durgun kalırken, ülke için turizm hareketlerinde 'W' tipi bir toparlanma yaşandı.

Acentelere 1 milyar doların üzerinde destek sağladı

Bu dönemde turizm sektörünü desteklemek için harekete geçen Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, 29 bin seyahat acentesine 1,07 milyar dolar destekte bulundu. Pandemi kontrol alınana kadar ülkede turizm yeniden rayına oturmaya başladı. Pek çok turizm şirketi mart ayının ortasından yeniden

çalışmaya başladı ve çok katı Covid-19 önlemleriyle kısa mesafeli turlar da yapılmaya başlandı.  

İlk 6 ayda 96 milyar dolarlık turizm hareketi

Devam eden dönemde seyahatlerin arttığı; Qingming Festivali, 1 Mayıs tatili, Dragon Boat Festivali gibi festivallerin yapıldığı bahar aylarının etkisiyle ilk 6 ayda ülkede 1 milyar 160 milyon seyahat yapıldı, 640 milyar yuanlık (96 milyar dolar) turizm geliri elde edildi. Bu dönemde turizm geliri yüzde 62, yıllık bazda ise yüzde 77 düştü. 

Milli Gün’de geçen yılki seviyenin yüzde 80’ine ulaştı

Temmuz ortasından itibaren eyaletler arası turlara da izin verilmesiyle, Çin'de iç turizm daha da canlandı ve Milli Gün tatilinde 637 milyon yurt içi seyahat yapıldı, 466 milyar yuan (71 milyar dolar) turizm geliri elde edildi Bu verilerle Çin iç turizmi Milli Gün’de geçen yılki seviyenin yüzde 80'ine ulaştı.

İç turizmde umutlandıran veriler

Çin Turizm Akademisi'nin açıkladığı 2020 iç turizm verileri, iyimserliği arttırdı. CTA'nın verilerine göre yıl genelinde Çin'de 3,4 milyar seyahat gerçekleşti ve 2,76 trilyon yuan (414 milyar dolar) turizm harcaması yapıldı. Böylece, ülkedeki seyahat sayısı 2019’un yüzde 57’sine, turizm harcaması ise yüzde 41’ine ulaşmış oldu.

Çin'de sanal ve canlı yayın turları gelişiyor

Dışarıda geçirine zamanın azalması, evde geçirilen zamanın ise artması, Çin'de sanal turların hızla gelişmesini beraberinde getirdi. Tibet Özerk Bölgesinde yer alan Potala Sarayı, ilk sanal turu mart ayının başlarında yaptı. 920 bin izleyici çeken bu sanal turlarda, normal zamanlardaki turist sayısının yüzde 60'ına ulaşıldı. 

Tercihli bilet politikası 

Çin'deki çok sayıda doğal ve tarihi alan, seyahat sektörünü desteklemek için ücretsiz ya da indirimli biletler sattı. Shandong, Shanxi, Guizhou, Yunnan ve diğer pek çok bölge, art arda doğal gözlem noktalarında bu tür politikaları uygulamaya başladı. Ücretsiz ya da düşük ücretli biletler, turist sayısının artmasını beraberinde getirdi. Bu da insanların yemek, konaklama, ulaşım harcamaları arttırmalarını sağladı. Pekin'deki Saray Müzesi, kuzeybatı Çin'in Gansu Eyaleti, Dunhuang'daki Mogao Mağaraları, Çin'in güneybatısındaki Sichuan Eyaleti, Garze'nin Tibet Özerk Bölgesi'ndeki Litang İlçesi internette en çok aranan ve konuşulan noktalar oldu.

Çin’de turizmin 5 yılda 1,5 trilyon dolarlık hacme ulaşması bekleniyor

Çin Turizm Akademisi, önümüzdeki 5 yıl içinde Çin'de yıllık 10 milyar seyahat ve 10 trilyon yuan (1,5 trilyon dolar) büyüklüğünde bir iç turizm pazarının oluşacağını tahmin ediyor.


Bu Makale 02.01.2021 - 16:36:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.