savasdas@turizmguncel.com

İşte İngiltere'nin İspanya ve Yunanistan kararı

İşte İngiltere'nin İspanya ve Yunanistan kararı

17 Mayıs'tan itibaren zorunlu olmayan seyahatlere sınırlı şekilde başlanacak olan İngiltere'de, popüler tatil destinasyonlarının durumu da netleşti

TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiltere Dışişleri Bakanı Grant Shapps, uluslararası seyahatlerde 'trafik lambası' sistemine geçen İngiltere'de, belli başlı destinasyonların hangi kategorilerde yer alacağını açıkladı.

12 ülke ve bölgeye seyahat izni verdi

Buna göre İngiliz vatandaşları dönüşte PCR testi ibraz etmek şartıyla Portekiz, İsrail, Singapur, Avustralya, Yeni Zelanda, Brunei, İzlanda, Cebelitarık, Falkland adaları, Faroe Adaları, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları, St Helena, Tristan de Cunha, Yükseliş Adası'na seyahat edebilecek.

Yunanistan, Fransa ve İspanya sarı listede

İngilizlerin en popüler tatil destinasyonu İspanya ile, yine İngilizlerin yüksek sayıda seyahat gerçekleştirdiği Yunanistan ve Fransa ise 'sarı liste'de yer aldı. Sarı listedeki ülkelere seyahat etmek yasak değil ancak dönüşte uçağa binmeden gemen önce test yaptırmak, dönüşte 10 gün izole olmak ve izolasyonun 2'nci ve 8'inci günlerinde PCR testi yaptırmak gerekiyor.

Türkiye'ye seyahat etmek illegal

Türkiye, Maldivler ve Nepal'in de aralarında bulunduğu pek çok ülke ise kırmızı listede yer alıyor. Mevcut durumda İngilizlerin kırmızı listedeki ülkelere seyahat etmesi illegal. Bunu çiğneyenler 15 pounda kadar para ve hapis cezası alabiliyor. Kırmızı listedeki ülkelerden dönenler, parasını kendi ödemeleri kaydıyla 10 gün karantina otellerinde kalmak zorunda. Bu yolculara karantinanın 2'nci ve 8'nci gününde PCR testi yapılıyor. Testin her pozitif çıkmasında karantina süresi 10 gün daha uzatılıyor.

Türkiye en yakın ne zaman yeşil listeye geçebilir?

İngiliz hükümeti 17 Mayıs'tan itibaren seyahatleri bu listeye göre düzenleyecek. Belirlenen listeler ise 3 haftada bir gözden geçirilecek. Bu durumda Türkiye'nin kategori değiştirmesi en erken 7 Haziran'da gerçekleşecek. Eğer ilk seferde kategori değişmezse, bu sefer 28 Haziran'a kadar daha beklenmesi gerekecek.


Bu Makale 08.05.2021 - 08:25:18 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • caner - 08.05.2021 - 11:02

  arkadaşlar bende turizm çalışanıyım mekanımı açamıyorum iki senedir . mart ayında vakalar 7 bin civarındayken kongreleri yaptılar üstüne bide kontrollü normalleşme dediler yani dünyada örneği yoktur heralde kontrollü normalleşmeye geçipde vaka sayılarını bir anda 50 binlere çıkaran bir ülke. kurumlarda çalışan insanlarda öngörü yok bunun nedenide likayat olmayışı. bu liyakatsız çalışanlar yüzünden karar vericileri yanlış bilgilendirenler yüzünden işsiz aşsız kalıyoruz. yazık gerçekten yazık. çalışamıyoruz ya resmen çalışamıyoruz.

 • Mert - 08.05.2021 - 04:46

  Ben Turist olsam bu yıl Türkiyeye gelmezdim. Sağlık herşeyden önemli!!!

 • Ersin DURUM - 08.05.2021 - 02:26

  biz aşılama ile ilgili işleri başaramadık ,ilk başta çok güzel gidiyordu şimdi ise çakıldık partilerin kongreleri ve hemeninde açılma bizi bitirdi . buyrun bunun bedelini kim ödeyecek ülkede döviz yok zaten gelebilecek olan yerlerde bitti . oturduğu yerden turiste bedava niye bize yok diye konuşan insanlar bu devletten üretmeden maaş alan gider hanesindeki insanlar onlarda bunun bilincine varsınlar ülkeye para ihracat ile ve turizm ile geliyor

 • Onur - 08.05.2021 - 12:54

  Umutsuz olmayı sevmem ama görünen köy kılavuz istemiyor artık. Alman, İngiliz, Rus... Elimizde kalan başka ülke kaldı mı! Koca bir sezon hiç olmaya doğru gidiyor. Emeği geçen herkese teşekkürler. Bu kadar öngörüsüz bir şekilde yönetilmek cidden rahatsız edici. Çok yazık!!

 • caner - 08.05.2021 - 11:23

  BU SENEDE TURİZM SEOZUNU KAYBEDİLMİŞTİR. EMEĞİ GEÇENLER ESERLERİYLE ÖVÜNSÜNLER. ÖNGÖRÜSÜZ ADIMLAR SONUCU KAÇ İNSAN İŞİNDEN OLACAK YAZIK.... BU ÜLKEDE TURİZM HAREKETLİLİĞİ NİSANDA BAŞLIYOR HADİ BİLEMEDİN MAYIS 1 DE BAŞLIYOR. ŞUBAT MART AYINDA BU KAPANMAYI YAPSALARDI BU ÜLKEDE ÇOKTANN TURİZMM BAŞLAMIŞTI. YUMURTA BİŞEYİN UCUNA GELİNCE TURİZM KURTARMAK İÇİN YAPILAN HAMLELE DENİYOR. AL SANA KURTAR ŞİMDİ TURİZMİİİİİİİİİİ.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.