savasdas@turizmguncel.com

İşte İngiltere'nin aldığı yeni seyahat kararlarının sektördeki yankıları

İşte İngiltere'nin aldığı yeni seyahat kararlarının sektördeki yankıları
İngiliz turizm sektörü, hükümetin aldığı yeni kararları için ''Yetmez ama evet'' dedi.

TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiliz hükümetinin Malta, İspanya'ya bağlı Balear Adaları, Portekiz'e bağlı Madeira Adası ve Barbados'un da dahil olduğu Karayip Adalarını yeşil listeye dahil etmesine sektörden karmaşık tepkiler geldi.

‘’Kaçırılmış bir yazı daha kaldıramayız’’

Kararı memnuniyetle karşıladığını belirten British Airways CEO'su Sean Doyle, ''Mümkün olan en kısa sürede seyahatleri yeniden başlatmamız lazım. Kaçırılmış bir yazı daha kaldıramayız. Öte taraftan aşı programımızın boşa gitmesini de göze alamayız. Aşılanmış insanların kıstılamasız seyahat etmesine izin vermek artık kritik. Bu konuda hükümet havacılık sektörü ile acilen çalışmaya başlamalı. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'nun sarı listedeki ülkelere seyahate izin vermesi de kritik önemde.' dedi.

‘’Hükümette anlayış eksikliği var’’

Business Travel Association CEO'su Clive Wratten ise hükümetin kararını hayal kırıklığı olarak niteledi. İngiliz hükümetinin sektörün önünü kestiğini ve ekonomiye zarar verdiğini ileri süren Wratten, hükümetin seyahat sektörünün yaşadığı zorluklarla ilgili anlayış eksikliği olduğunu kaydetti.

‘’İngilizlerin aşı programının keyfini çıkarmasına izin verilmeli’’

EasyJet CEO'su Johan Lundgren de, ''Malta, Madeira ve Balear Adalarının yeşil listeye eklenmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak bu karar hükümetin turizmi güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde açmak için verdiği sözün çok uzağında. Bilim, vaka sayıları İngiltere'dekinden düşük olan çok sayıda Avrupa seyahat etmenin hastaneye yatışta çok düşük etkisi olduğunu söylüyor. 19 Temmuz'a kadar İngilizlerin 3'te biri her iki doz aşıyı da olmuş olacak. O halde şimdi İngilizlerin aşı programının keyfini çıkarmasına izin verilmeli. Hükümetin belirlediği zaman çizelgesi ise yeterince iddialı değil. Avrupa'nın iki aşıyı da olanlar için kısıtlamaları kaldırma planı var.'' şeklinde konuştu.


Bu Makale 25.06.2021 - 09:52:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.