savasdas@turizmguncel.com

İşte 2021'de öne çıkacak 7 seyahat trendi

İşte 2021'de öne çıkacak 7 seyahat trendi
2021 yılında insanların nasıl seyahat edeceği, turimcilerin kafasındaki en büyük sorulardan birine dönüştü: Yeni seyahat çağında müşterilere nasıl ulaşabiliriz, konaklamalar nasıl olacak, temel trendler nerler...

TurizmGüncel - Dış Haberler

Pandemi, seyahat söz konusu olduğunda hem seçimlerimizi hem de yaşam tarzımızı ve alışkanlıklarımızı büyük ölçüde değiştirdi. Öte taraftan, insanların yeni yerler keşfetmenin ve yeni deneyimler yaşamanın hayalini kurduğu da bir gerçek. 2021 seyahat dünyası için, bazıları 2020 yılında zaten gözlemlenen, bazı tahminler ve eğilimler var.

Genel olarak insanlar seyahat etmekten vazgeçmeyecek ancak bunu yaparken yeni sağlık yönetmeliklerini, yeni metodları ve programları takip edecekler. Yani insanlar, evlerine yakın olsa bile keşfe ve seyahate devam edecek.

TravelReview'den Andrea Hausold'un kaleme aldığı makalede, 2021'de öne çıkacak 7 temek seyahat trendi şu şekilde sıralandı:

Eve yakın yerler

Büyük kapanma ve onu takip eden bölgesel kapanmalar sırasında insanlar, kendi şehirlerini veya bölgelerini keşfetmenin bir seçenek olabileceğini gördü. Bazen yaşadığımız yerlerdeki parkları, doğal alanları, ve lokal deneyimleri es-geçip uzak yerleri keşfetmek için çaba sarf ederiz. Kapanma, bu açıdan insanlarda bir farkındalık yarattı.

Uzaktan çalışma

Uzaktan çalışma evin içinde bir masa ayarlayıp notebookunuzla o masada çalılmanız anlamına gelmiyor. Aslında uzaktan çalışma insanların işini ikinci evlerinde, kırsalın, doğanın veya denizin tadını çıkararak yapmalarına izin verir. Bu nedenle, yalnızca ayrıcalıklı bir azınlık için mümkün görünen ''dijital göçebe'' kavramı, herkes tarafından giderek daha kullanılabilir hale geliyor. Uzaktan çalışmanın hem çalışanlar hem de şirketler için verimli olduğunun anlaşılması nedeniyle, bu trend 2021 yılında büyüyecek.

Grup tatilleri öne çıkacak

2021 yılında tatile nereye gittiğimizden çok, kiminle gittiğimiz önemli olacak. Yani post-Covid döneminde, sosyal medyadaki 'beğeni' avından vazgeçmek pahasına, destinasyona değil, bizlere kimin eşlik edeceğine bakacağız. Bu nedenle 2021 yılında yetişkinlerin veya ailelerin bir arada olduğu daha fazla seyahat grubu göreceğiz. Çok kuşaklı aile seyahati de popüler olacak. 2020 yılı bize nereye değil, kiminle gittiğinizin önemli olduğunu gösterdi.

Konaklamalar uzayacak

Acil sağlık durumu nedeniyle düğünlerden bekarlığa veda partilerine kadar pek çok etkinlik 2021 yılına kadar ertelendi. Görünüşe göre 2021 sezonu bu planların yeniden hayata geçirilmesiyle kalmayacak, aynı zamanda insanların daha uzun süreli konaklama veya daha fazla deneyim yaşama arzusunu tetikleyecek.

Son dakika rezervasyonları

Geride bıraktığımız yıllarda seyahatçiler, ''seyahatini önceden planlayanlar'' ile 'son dakikaya bırakanlar'' şeklinde bölünse de, Covid kaynaklı kapanmalardan dolayı ikinci seçeneğe yönelen insan sayısı arttı. Belirsizliklerden beslenen bu eğilim, 2021 yılı boyunca devam edecek.

Çevreci turizm

Koronavirüs salgını nedeniyle fiziksel mesafenin öneminin artması, insanları bu mesafeyi koruma konusunda endişe yaşamayacakları seçeneklere yöneltecek. Bu da elbette insanların kendisini doğal alanlara atması ile mümkün olabilir. Birçok ülkede sonsuz doğal alan mevcut ve açıkçası bu kapsamdaki ürünlerin sayısı da giderek artıyor. Destinasyonlarda şarap yapım geleneğini öğrenmek, mutfağını tanımak, sağlıklı yaşam, beden ve zihin sağlığını yakalamak öne çıkacak.

Yavaş seyahat

2020'nin insanlara öğrettiği bir başka şey ise hayata karşı daha yavaş bir yaklaşım sergilemek oldu. Yeni yaklaşım, 2021 yılında birçok gezginin acele etmeden bulunduğu destinasyonda daha fazla yeri keşfetmeye çalışmasını sağlayacak. Bu durum, daha fazla deneyim yaşama, lokal kültürün ve geleneklerin tadını çıkarmak anlamına geliyor.


Bu Makale 04.12.2020 - 16:45:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.