savasdas@turizmguncel.com

Viktor Topolkaraev'den 2020 ve 2021 öngörüleri

Viktor Topolkaraev'den 2020 ve 2021 öngörüleri
Rus tur operatörü Intourist'in genel müdürü Viktor Topolkaraev, Koronavirüsün Rusya turizm pazarında yarattığı kriz, iç turizm, 2020 ve 2021 sezonlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

TurizmGüncel – Dış Haberler

Rus tur operatörü Intourist'in genel müdürü Viktor Topolkaraev, turizm sektörünün pandemi ile birlikte eşi benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşıya olduğunu belirtti. Seyahat sektörünün pandemi koşullarında. faaliyetlerini sürdürmeye çalışması gerektiğini kaydeden Topolkaraev, ''Pandeminin neden başladığını ve ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Başlıca destinasyonların hangi mantıkla kapandığını ve neden belili zamanlarda açıldığını da anlamıyoruz. Tatil yerlerine alınan güvenlik önlemlerini de çoğu zaman anlayamıyoruz.'' dedi.

Uluslararası turizm çökme noktasına geldi

Uluslararası turizmin çöküş noktasına geldiği için durumun karmaşık olduğuna dikkat çeken Viktor Topolkaraev, bu noktada iç turizmin seyahat şirketleri için can simidi olduğuna dikkat çekti. Topolkaraev, ''Bu durum iç turizmin gelişmesine katkı da sağlıyor. Birkaç yıl önce Türkiye ve Mısır kapatıldığında pek çok seyahat şirketi iç turizm sayesinde ayakta kaldı.Bu krizde de iç turizm benzer bir rol oynayacak.'' şeklinde konuştu.

Sonbahar ve kış döneminde sektörü neler bekliyor?

2021 yılında seyahat endüstrisinin toparlanmasına dair bir umut olduğunu belirten Viktor Topolkaraev, toparlanma sürecinin Rusya pazarında daha hızlı yaşanacağını ileri dürdü. Topolkaraev, ''En kötü krizden önümüzdeki bir yıl içinde çıkacağız. Sınırlar sonbaharda veya kış döneminde açılsa bile, kış dönemi Rusya içinde düşük sezon.'' şeklinde konuştu.

Rusya'nın 2021 yılının ocak ayından itibaren elektronik vizeye geçmesinin önemine işaret eden Viktor Topolkaraev, bunun Rusya turizminin gelişmesine çok önemli bir rol oynayacağını savundu.

Ruslar henüz hiçbir yerde turist olarak beklenmiyor

Avrupa'daki varış noktalarının sonbahar ve kış aylarından önce açılmasını beklemediğini ifade eden Topolkaraev, bunun en önemli nedeninin ise Rusya'da yüksek seyreden koronavirüs vakaları olduğunu dile getiri. Topolkaraev, ''Rusya vaka sayılarında başı çeken ülkelerden. Bu, küresel turizm sektörü için kötü bir durum. Bu nedenle Ruslar henüz hiçbir yerde turist olarak beklenmiyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin temmuzda açılmasını beklemiyorum

Türkiye ile ilgili de değerlendirme yapan Intourist genel müdürü, Türkiye'nin temmuz ayında açılmasını beklemediğini, Türkiye'nin büyük olasılıkla ağustos sonu-eylül başı gibi açılcağını da sözlerine ekledi.


Bu Makale 08.07.2020 - 12:46:30 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.