savasdas@turizmguncel.com

İngiltere'de turizm sektörü tam olarak ne zaman başlayacak?

İngiltere'de turizm sektörü tam olarak ne zaman başlayacak?

İngiliz turizm sektörünün liderleri, ülkede turizmin temkinli br şekilde başlamasını, temmuz ayıyla birlikte ise kısıtlamaların hafifletilmesini bekliyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiltere turizm sektörü, seyahatlerin sınırlı bir şekilde başlamasını ancak yaz aylarıyla birlikte seyahat edilen ülke yelpazesinin genişlemesini ve kısıtlamaların hafifletişmesini bekliyor.

İngiliz hükümetinin seyahatlerle ilgili ülkeleri yeşil, turuncu ve kırmızı olarak listeleyen 'trafik lambası' sistemine geçmesini memnuniyetle karşılayan havacılık sektörü, şimdi bu kategorilerin detaylarını bekliyor.

‘’Yeşil liste yaz aylarında oldukça genişler’’

British Airways CEO'su Sean Doyle, ''Seyahatlerin 17 Mayıs'tan itibaren başlayacağı konusunda iyimseriz ancak daha ilerisine bakmalıyız. Yeşil kategorideki listenin yaz aylarına oldukça genişlemesini bekliyoruz. Tüm göstergeler daha iyi olacağımız yönünde. Durumun önemli ölçüde iyileşeceğinden eminiz.'' ifadelerini kullandı.

‘’Yeşil ve turuncu kategorinin kriterlerini bilmemiz gerekiyor’’

Başbakan Johnson'ın seyahatleri başlatmak istediğini ve insanların şu anda güvenle rezervasyon yapabileceğini ileri süren Doyle, ''İşin en önemli yanı, planlama yapabileceğimiz ayrıntılı bir çerçeve. Bu nedenle yeşil ve turuncu renk kategorisindeki ülkeler için hangi kriterlerin geçerli olacağını bilmemiz gerekiyor.'' dedi.

Heathrow Havalimanı CEO’su da temmuz ayına işaret etti

Heathrow Havalimanı CEO'su John Holland-Kaye de, ''Temmuz ayına geldiğimizde çok daha fazla sayıda ülkenin yeşil listeye eklendiğini, bazı kısıtlamaların da hafifletildiğini göreceğiz.'' dedi.

İngiltere'nin seyahatlerde trafik lambası sistemine geçeceği, zorunlu olmayan yurt dışı seyahatlerin ne zaman ve hangi koşullarda yapılabileceğine ilişkin 12 Nisan'da rapor açıklayacak olan, Küresel Seyahat Çalışma Grubu tarafından da doğrulandı. Boris Johnson da uluslararası seyahatleri yeniden başlatmak istediğini belirtmiş, ''Bunu hemen yapamayız ama 17 Mayıs tarihinden de henüz vazgeçmiş değiliz.'' şeklinde konuşmuştu.

Renklere göre dönüş kriterleri

İngiltere'nin ülkeleri aşılama, enfeksiyon ve yeni varyantın yaygınlık durumuna göre sınıflandıracağı belirtiliyor. Yeşil listede yer alan ülkelere seyahate izni verilecek ancak bu ülkelerden dönenler yanlarında negatif PCR testi bulunduracak. Turuncu listede bulunan ülkelerden dönenler hem PCR testi bulunduracak hem de kendini 10 gün izole edecek. Bu kişiler, izolasyonun ikinci ve sekizinci günlerinde de test yaptıracak. Kırmızı ülkelerden dönenler ise karantina otellerinde 10 gün karantinada tutulacak. Bu kişiler, otel parasını da kendi ceplerinden ödeyecek.

İngiltere'nin yeşil, turuncu ve kırmızı listeye aldığı ülkeler, verilerdeki (aşılama, enfeksiyon ve yeni varyant sayıları) değişime göre bu listeler arasında yer değiştirecek.


Bu Makale 08.04.2021 - 18:00:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.