savasdas@turizmguncel.com

İngiltere'de turizm başladı: Akmıyor ama damlıyor 

İngiltere'de turizm başladı: Akmıyor ama damlıyor 

İngiltere, 70'ten fazla ülkeye ve bölgeyle hava koridoru kurarak turizmi yeniden başlattı. Turizmcilerin yaptığı değerlendirmeye göre, turist hareketliliği anlamında ciddi bir akış yok, sadece damlıyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Avrupa dahil 70'ten fazla ülkeye dönük seyahat kısıtlamalarının 10 Temmuz itibariyle kaldırıldığı İngiltere'de, Covid-19'un gölgesinde başlayan turizme ilişkin ilk değerlendirmeler de gelmeye başladı.

Seyahat edenlerin geri döndüğünde ne söyleyeceği önemli

ATOL şirketleri Derneği'nin danışmanı Alan Bowen, ''İnsanların yeniden seyahat ettiğini görmek güzel. Ancak sdayılar oldukça düşük. Asıl mesele, önümüzdeki iyi ayda nasıl bir grafiğin ortaya çıkacağı. İlk seyahat eden insanların geri döndüğünde ne diyecekleri önemli. '' açıklamasında bulundu.

İnsanlar ‘ilk' olmak istemiyor

Turizm sektöründen üst düzey bir yönetici ise, ''Şu anda çok sınırlı sayıda insan seyahat ediyor. Önümüzdeki iki haftanın kapasiteleri de düşük. İnsanların 'ilk' olmak istemediğini biliyoruz. Bu nedenle seyahate giden insanların dönüşte tecrübelerini paylaşmaları, etkili olacaktır.'' dedi.

İlk damlalar

Travelweekly'ye konuşan havacılık sektöründen bir yetkili ise, ''Seyahatler başlıyor ancak bunlar büyük rakamalar değil. Bu, seyahatlerin başlamasının ilk damlaları. İnsanların hava yolu şirketlerinin reklamlarının başlamasını bekliyor.'' şeklinde konuştu.

Ryanair'in genel müdürü Eddie Wilson ise, ''Ryanair temmuz ayında uçuş ağının yüzde 40'ını aktif hale getirdi. Ağustosta bu oran yüzde 60'a ulaşacak. Temmuz ayında yüzde 70 kapasiteye ulaştık.'' açıklamasında bulundu. 

İngilizler uçağa binmeyi güvenli bulmuyor

Öte taraftan YouGov tarafından yapılan yeni araştırma, potansiyel seyahatçilerin sadece küçük bir bölümünün bu yaz seyahate çıkmayı düşündüğünü ortaya koydu. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 20'si uçuşta kendini güvende hissedeceğini belirtirken, 'güvende hissetmem' diyenlerin oranı yüzde 64 olarak ölçüldü. 

Yeni rezervasyonlar olmadan endüstri ayakta kalamaz

Alan Bowen, yeni rezervasyonlar olmadan endüstrinin hayatta kalamayacağına işaret etti. Bowen, ''Eylül ve ekim ayları için rezervasyon geldiğini görüyoruz. Ancak dört aylık kaybımızı telafi edemeyiz. Bu yıl işlerimiz geçen yılın yüzde 25'ini aşmaz.'' ifadelerini kullandı. 


Bu Makale 15.07.2020 - 15:14:38 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.