savasdas@turizmguncel.com

Hizmet sektörü çalışanlarından 'iş yerleri açılsın' eylemi

Hizmet sektörü çalışanlarından 'iş yerleri açılsın' eylemi
İstanbul-Kadıköy'de bir araya gelen otel, restoran ve diğer sektörlerden çalışanlar, geçinemediklerini belirterek 'iş yerleri açılsın' talebinde bulundu.

Pandemi nedeniyle binlerce iş yerinin kapanması işletmeleri ve bu işletmelerde çalışanları zor durumda bıraktı.

Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması, Otel ve Turizm İşletmecileri Sendikası, Türkiye Esnaf Platformu, Türkiye Tekel Bayileri Platformu ve İstanbul Turizm ve Aşçılar Derneği taleplerini dile getirmek için İstanbul-Kadıköy'de bir eylem düzenledi. Eyleme; CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da destek verdi.

Sözcü gazetesinden Batuhan Serim'in haberine göre, planlama yapılmadan ve gerçekçi bir destek sağlanmadan iş yerlerinin kapanmasından dolayı çalışanlar ve işletmeler hayatını idame ettirmede güçlük çekiyor.

Bir basın açıklaması yapan sektör çalışanları KÇÖ'ye gönderilenlerin 1.500, ücretsiz izne gönderilenlerin ise 1.170 TL ile geçinmek zorunda bırakıldığını belirtti. Çalışanların net asgari ücretin yarısından bile az olan bu rakamla geçinmek zorunda bırakıldıkları belirtilen açıklamada, bir miktar para verildiği ancak öte yandan sosyal güvencelerin de ellerinden alındığı kaydedildi.

Yapılan basın açıklamasında şu noktalara dikkat çekildi:

''Ya hayatımızı idame ettirecek bir destek sağlayın ya da iş yerlerini açın. İş yerlerinin açılmaması demek; hiçbir gelirimiz olmadan yaşamak zorunda kalmamız demek, sosyal güvencemizin olmaması demek, biz çalışanları açlığa mahkum etmek demek.

''İş yerleri kapalı ama kiralar ödenmeye devam ediyor''

Esnaf açısından da durum içler acısı.İş yerleri kapalı ama kira ödemeye devam ediyorlar. Hükümetin verdiği kira desteği 750 TL. İstanbul'da merkezi yerlerdeki kira bedelleri 10 bin TL'den başlıyor. Verilecek olan kira yardımı, kiraların yüzde 10'u bile değil” ifadeleri kullanıldı. Esnaf ve sektör çalışanları, “Tedbirler alınsın, iş yerleri açılsın, yasaklar kaldırılsın.

Cafe-Bar Çalışanları Dayanışması Sözcüsü Göksu Uyar şöyle konuştu:

''Mekanlarda gerekli hijyeni sağlarız''

Bizim talebimiz şu: AVM'ler açık, toplu taşıma var. Tedbirler alınsın, HES kodu gibi önlemler alınsın ve işletmeler açılsın. Neden bu sektör bu kadar kapanıyor. Biz mekanlarda gerekli hijyen kurallarını sağlarız . Bugüne kadar yerine getirilmeyen taleplerimizin gerçekleştirilmesini istiyoruz.''

Tekel bayi işletmecisi Ali Ekber Uçur ise şu ifadelere yer verdi:

Salgın sürecindeki olumsuzluklarda devletimizden teşvik ve destek bekledik fakat bunu görmedik. Uzun zamandır herhangi bir teşvik alamadık, mağduruz. Ciddi anlamda mağduruz. Salgından önce 15 elemanım vardı, bu süreçte şimdi hepsi mağdur oldu. Herhangi bir gelirleri de yok. Sektörler olarak birbirimizden etkileniyoruz. Hepimiz mağduruz. Bir an önce bir şekilde yardım sağlanmasını istiyoruz.''


Bu Makale 06.01.2021 - 18:17:13 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.