savasdas@turizmguncel.com

Hırvatistan bu 4 ülkeden daha başarılı

Hırvatistan bu 4 ülkeden daha başarılı
Temmuz ayı ziyaretçi verilerini Türkiye, Kıbrıs, Portekiz ve İspanya'nınkiler ile kıyaslayan Hırvatistan, bu 4 ülkeden daha başarılı olduğunu açıkladı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Temmuzda geçen yılın yüzde 50’sine ulaştı

Hırvatistan Turizm Ofisi,pandemi döneminde ülkenin elde ettiği turizm verilerinin Akdeniz çanağındaki 4 rakibininkinden iyi olduğunu açıkladı. Temmuz ayında Hırvatistan'ın geçtiğimiz yılın temmuz ayının yüzde 50'sine ulaştığını kaydeden Hırvatistan Turizm Ofisi (HTZ), ocak-temmuz arasında ise geçen yılın yüzde 32'sine ulaşıldığını açıkladı. Açıklamada, Yunanistan, İtalya ve Fransa'nın temmuz ve ağustos ayına ait ziyaretçi verilerini açıklamadığına dikkat çekti.

''Temmuzda 2,5 milyon turist ağırladık''

Hırvatistan'ın eVisior sistemi aracılığıyla en güncel ziyaretçi datalarına sahip olduğunu belirten HTZ Direktörü Kristjan Stanicic, diğer ülkelerin böyle bir sistemi olmadığını söyledi. Hırvatistan'ın temmuz ayında 2,5 milyon ziyaretçi aldığını belirten Stanicic, bu sayının geçen yılın aynı ayının yüzde 50'sine denk geldiğini ileri sürdü. Kristjan Stanicic ayrıca, ocak-temmuz arasındaki 7 aylık dönemde ülkeye 3,3 milyon ziyaretçi geldiğini ve bu sayının geçen yılın aynı döneminin yüzde 32'sine denk geldiğini ifade etti.

Croatiaweek.com’da yer alan habere göre, HTZ'nin açıkladığı verilerde İspanya,Türkiye, Portekiz ve Kıbrıs'ta durum şöyle:

İspanya: Temmuzda 2,5 milyon ziyaretçi aldı. Bu sayı geçen yılın temmuz ayının yüzde 25'ine eşit. Ocak-temmuz arasında alınan turist sayısı ise 13,3 milyon. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminin yüzde 28'ine eşit.

Portekiz: Portekiz temmuz ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayında aldığı turistin yüzde 17'sini (306 bin) alabildi. Portekiz ocak-temmuz dönemine ait verileri açıklamadı.

Kıbrıs: Kıbrıs temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı ayının yüzde 12'si (65 bin) turist aldı. Ocak-temmuz arasında ağırladığı 321 bin turist ise geçtiğimiz yılın aynı döneminin yüzde 15'ine denk geliyor.

Türkiye: Temmuz ayında 933 bin turist alan Türkiye, bir önceki yılın aynı ayının yüzde 14'ü kadar turist ağırladı. Ocak-temmuz arasında ağırlanan 5,4 milyon turist ise bir önceki yılın aynı döneminin yüzde 22'si kadar.


Bu Makale 08.09.2020 - 12:12:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.