Ahmet Kaplan

Finlandiya pazarında rekor kırabiliriz

Finlandiya’da tatil istatistiklerini yayınlayan AFTA/SMAL'ın verilere göre 2009 yılı sonunda Türkiye Finlandiya’da en fazla tercih edilen 3.ülke konumunda

Ülkemiz bilindiği üzere dünyada turist sayısı bakımından 8., turizm gelirleri açısından 9. sırada bulunmaktadır. Bu yönüyle Türkiye, dünya turizm sektöründe küresel bir aktör konumundadır.

Ülkemiz, İspanya, Yunanistan ve Mısır gibi rakip ülkelerle karşılaştırıldığında 2009 yılını küresel ekonomik krizin tüm olumsuz etkilerine rağmen % 2,4 lük bir atışla kapatmıştır. 2009 yılını, Yunanistanın -16%, İspanyanın -14%’le kapadığı dikkate alındığında elde ettiğimiz sonuç sevindiricidir.

        Finlandiya’da tatil istatistiklerini yayınlayan Seyahat Acentaları Birliğinin (AFTA/SMAL) yayınladığı verilere göre 2009 yılı sonunda Türkiye Finlandiya’da en fazla tercih edilen 3.ülke konumundadır ve geçen yıl itibariyle %24 oranında kapasite artışı meydana gelmiştir.Bu yıl ise ülkemiz İspanya’dan sonra 2. ülke konumuna yükselmiştir. Finli turistlerin tercihlerindeki Türkiye’ye doğru yöneliş hareketinin sonucu olarak Air Finland Firması Türkiye’ye charter uçusu başlatmış, ayrıca Aurinkomatkat, Finnmatkat ve Detur gibi önde gelen Tur Operatörlerince ek seferler konulacağının belirtildiği anlaşılmıştır.

      2010 yılında yaşanan bu olumlu gelişmelerden bahsettikten sonra ülkemize olan rezervasyonların artarak devam etmesi ve ülkemize olan ilginin canlı tutulması için Müşavirliğimizce gerçekleştirilen faaliyetlerden de kısaca söz etmek istiyorum. 

      Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizin 2010 Yılı Faaliyetleri 

      Fuar Faaliyetleri:

      Bu yıl Müşavirliğimizce katılınan etkinlikler arasında en dikkat çekici ve önemli olanı kuşkusuz 21-24 Ocak 2010 tarihleri arasında Finlandiya’nın Başkenti Helsinki’de düzenlenmiş olan 165 m²’lik alanda 24 katılımcı kuruluşun katılımı ile gerçekleşen Matka 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı’dır. Matka 2010 Uluslararası Seyahat Fuarına bu yıl toplam 81.537 ziyaretçi gelmiş bulunmaktadır. 14.296 metrekarelik toplam Fuar alanına 73 farklı ülkeden toplam 1.233 katılımcı iştirak etmiştir.

      Matka 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı’na Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği olarak  toplam stand alanını etkili ve verimli şekilde değerlendiren, yüksek kalitede malzemenin kullanıldığı, fonksiyonelliğin ön plana çıkarıldığı, toplantı ve depolama ünitelerinin büyük, kaliteli ve fonksiyonel olduğu,

      Türkiye Logolu ögelerin mümkün olduğunca çok kullanıldığı ve genel tanıtım konseptimizle uyumlu renklerin seçildiği son derece seçkin, çarpıcı ve ülkemize yakışır bir stand dizaynı ile iştirak edilmiştir.

      Stand inşasında ziyaretçilerin standımızı kolayca fark edebilmesini mümkün kılacak ve ülkemiz turizm arz unsurlarının çeşitliliğini yansıtacak şekilde 6,5 metre yüksekliğe asılı vaziyette, 5 metre uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğinde toplam 4 farklı  dev görsel kullanılmış ve panolarda ülkemizin farklı destinasyonlarına ait görseller kullanılmıştır.Fuara iştirak eden katılımcı sayısı dikkate alındığında ise Müşavirliğimiz tarihinde Matka fuarında konuk edilen en yüksek katılımcı sayısı olduğu göze çarpmaktadır. 

      Toplam dört günlük fuar müddetince Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince ve standımızda yer alan diğer ikincil katılımcı tarafından yeter sayıda farklı türde tanıtıcı materyal (Broşür, katalog, poster, harita, kitap, el rehberi, CD, DVD, çanta, kalem, tişört, şapka, kilim, muhtelif hediyelik eşya, çıkartma, takvim vs.) dağıtılmıştır. Fuar müddetince standımızın cazibesini artırmak ve ülkemizin zengin kültüründen örnekler sunarak mevcut tanıtma konseptimizi daha canlı hale getirmek amacıyla Müşavirliğimizin de dahil olduğu 24 ayrı enformasyon deskinde 4 günlük fuar müddetince standımıza gelen ziyaretçilere Türk Lokumu, Türk Kahvesi, Türk Şarabı ikram edilmiş, İstanbul Speed Parka ilgiyi artırmak amacıyla bir formula similasyon aracı kiralanmış ve birinci gelen yarışmacıya Finlandiya’nın ikinci en büyük tur operatörü olan Finnmatkat’tan sağlanan 300 Euro’luk indirim çeki verilmiş, yine İstanbul’a olan ilgiyi artırmak amacıyla 2010 Avrupa Kültür Başkenti logosu dışında İstanbul’da 2010 yılı Ağustos-Eylül aylarında oynanacak Avrupa Basketbol Şampiyonasına ilişkin logo ve materyaller de kullanılmıştır. Yine standımıza ilgiyi artırmak amacıyla Finlandiya’daki tur operatörlerinden sağlanan indirim çekleri ve Marmaris Bölgesinde faaliyette bulunan Posedion ve Art Gruba ait otellerden  sağlanan ücretsiz tatil çeklerinin talihlilerinin belirlenmesine yönelik bir yarışma yapılmış, hatta Müşavirliğimizce bu çekilişe ilgiyi artırmak amacıyla İltalehti Gazetesine ilan verilmiş ve fuarın ertesi günü talihlilerin belirlenmesine yönelik olarak Müşavirliğimiz ofisinde çekiliş yapılmış ve talihlilere indirim ve ücretsiz tatil çekleri posta ile gönderilmiştir.

      Ayrıca fuarın ilk günü olan ve turizm ve seyahat sektörü profesyonelleri ile basın mensuplarına özgülenmiş bulunan 21 Ocak Perşembe günü, fuara iştirak etmekte olan yerli ve yabancı tur operatörleri, seyahat acentaları, turizm tesisleri ve taşımacılık firmaları  ile basın mensuplarına yönelik olarak stand alanımızda Türk Mutfağından örnekler sunan bir kokteyl verilmiş ve gerek kokteyl sırasında gerekse fuarın 3. günü Finlandiya’da yerleşik Nefes adlı  müzik grubunca bir müzik dinletisi gerçekleştirilmiştir. Yine T.C. Helsinki Büyükelçimiz Sayın Hüseyin Selah KORUTÜRK tarafından ve Büyükelçiliğimizin diğer görevlilerince fuar süresince standımız ziyaret edilerek katılımcı sektör kuruluşlarımızla görüşmelerde bulunulmuştur.

      Yine, fuarımızın daimi katılımcılarından olan Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) tarafından görevlendirilen kabak sanatçısı Aslı Seda Şemenoğlu tarafından Alanya’dan getirilen su kabakları geleneksel motiflerle boyanarak satışa sunulmuş ve fuara gelen ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanmıştır.

      Bunun dışında, Müşavirliğimizce 2010 yılının İstanbul Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle İstanbul’a ayrı bir önem verilmiş ve fuar alanının kuzey girişine İstanbul’u yansıtan bir banner Bakanlığımız onayıyla asılmıştır.

      Müşavirliğimiz görev bölgesinin en büyük ve turist profilinin ekonomik durumu açısından zengin pazarı olan Finlandiya Turizm Pazarında ülkemize operasyon gerçekleştiren tur operatörleri Genel Müdürleri ve Finlandiya Seyahat Acentaları Birliğinin (AFTA/SMALL) Başkanıyla 2010 yılı  Matka Turizm ve Seyahat Fuarı esnasında ve sonrasında önemli ve faydalı görüşmeler gerçekleştirilmiş ve kendilerine Bakanlığımızca fuar standımıza olan ilgiyi artırmak amacıyla görevlendirilen Hattat Aydın Çayır tarafından isimlerinin yazılı olduğu birer tabak hediye edilmiş, ayrıca Türk Şarabı  ve Kuru Kahveci MehmetEfendi tarafından Müşavirliğimize gönderilen Türk kahvesi ikram edilmiştir.

      Söz konusu bu fuar dışında Müşavirliğimiz görev bölgesinde bulunan ülkelerden Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 26-28 Şubat 2010 tarihleri arasında düzenlenmiş olan Vivattour 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı’na Müşavirliğimizce 51 metrekare büyüklüğünde, fuar merkezinin ana girişinde ve dört tarafı açık bir yer ve kamu-özel sektör işbirliği çerçevesinde 15 katılımcı ile iştirak edilmiştir.Toplam üç günlük fuar müddetince Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizce ve standımızda yer alan diğer14 ikincil katılımcı tarafından yeter sayıda ülkemiz ile ilgili farklı türde tanıtıcı materyal (Broşür, katalog, poster, harita, kitap, el rehberi, CD, DVD, çanta, kalem, tişört, şapka, kilim, muhtelif hediyelik eşya, çıkartma, takvim vs.) dağıtılmıştır. 

      Fuar müddetince standımızın cazibesini artırmak ve ülkemizin zengin kültüründen örnekler sunarak mevcut tanıtma konseptimizi daha renkli hale getirmek amacıyla standımızın en merkezi ve dikkat çekici noktasına kurulmuş olan 42’’ büyüklüğündeki plazma ekrandan Bakanlığımız ve katılımcılarımıza ait tanıtım DVD’leri  yüksek sesli olarak ve kesintisiz şekilde gösterilmiş,  ayrıca üç gün boyunca sektörümüzün de katılımıyla standımızdaki enformasyon masalarından Türk Lokumu ve Türk Şarabı ikram edilmiştir.

      Ayrıca, Fuar müddetince standımızın cazibesini artırmak amacıyla Büyükelçiliğimiz görevlisi Sayın Erdal SAYLIK tarafından hazırlanan Litvanlı  genç kızlardan oluşan bir halk oyunları folklor ekibince çeşitli halk oyunları figürleri icra edilmiştir.

      Yine Müşavirliğimizce 05-07 Şubat 2010 tarihleri arasında Letonya’nın Başkenti Riga’da düzenlenmiş olan Balttour 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı’na 51 metrekare büyüklüğünde, fuar merkezinin ana girişinde ve dört tarafı açık bir yer ve kamu-özel sektör işbirliği 8 katılımcı ile iştirak edilmiştir. 

      Balttour 2010 Uluslararası Seyahat Fuarına üç günlük fuar müddetince toplam 23.000 dolayında ziyaretçi gelmiş bulunmaktadır. Fuarın ilk günü olan 05 Şubat 2010 Cuma günü sabahı T.C. Riga Büyükelçimiz Sayın Ayşe ASYA önderliğinde Müşavirliğimizce Balttour 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı’nın resmi açılış törenine iştirak edilmiştir. Toplam üç günlük fuar müddetince Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizce ve standımızda yer alan diğer 7 ikincil katılımcı tarafından yeter sayıda ülkemiz ile ilgili farklı türde tanıtıcı materyal (Broşür, katalog, poster, harita, kitap, el rehberi, CD, DVD, çanta, kalem, tişört, şapka, kilim, muhtelif hediyelik eşya, çıkartma, takvim vs.) dağıtılmıştır. 

      Fuar müddetince standımızın cazibesini artırmak ve ülkemizin zengin kültüründen örnekler sunarak mevcut tanıtma konseptimizi daha renkli hale getirmek amacıyla standımızın en merkezi ve dikkat çekici noktasına kurulmuş olan 42’’ büyüklüğündeki plazma ekrandan Bakanlığımız ve katılımcılarımıza ait tanıtım DVD’leri  yüksek sesli olarak ve kesintisiz şekilde gösterilmiş,  ayrıca üç gün boyunca sektörümüzün de katılımıyla standımızdaki enformasyon masalarından Türk Lokumu ve Türk Şarabı ikram edilmiştir.

      Bunun dışında, 12-14 Şubat 2010 tarihleri arasında Estonya’nın Başkenti Tallin’de düzenlenen Tourest 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı’na Müşavirliğimizce 51 metrekare büyüklüğünde ve 4 tarafı açık bir yer ve kamu-özel sektör işbirliği çerçevesinde 9 katılımcı ile iştirak edilmiştir. Ondokuzuncusu düzenlenen Tourest 2010 Uluslararası Seyahat Fuarına toplam 23.734 ziyaretçi gelmiş olup, bu aynı zamanda son yılların rekor ziyaretçi rakamıdır.

Bunun yanında Estonya’nın en büyük Tur Opretatörleri konumunda bulunan Novatours, Teztours, Sky Travel, Estours bünyesinde ülkemizi temsilen oteller bulunmuş, ayrıca Toptours, Anel Tours ve Fiji Travel tarafından ülkemiz destinasyonlarının satışı gerçekleştirilmiştir.Söz konusu fuarda göze çarpan bir hususun da bizzat ziyaretçilere tatil satışı  işleminin yapılmış olmasıdır.  Söz konusu fuarda 25 farklı ülkeden 408 katılımcı yer almıştır.

      Tourest 2010 Uluslararası Seyahat Fuarının birinci ve ikinci günü  Büyükelçiliğimiz görevlisi Sayın Aysun AKGÜN tarafından 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde öğretilen ülkemize ait 2 halk oyunu figürünün Estonyalı öğrencilerce temsili gerçekleştirilmiş, ayrıca fuarın birinci günü T.C.Tallin Büyükelçisi Sayın Ayşenur ALPASLAN ve Estonya Dışişleri Bakanı Mr.Urmas PAET tarafından standımız ziyaret edilmiştir. Sayın Büyükelçimiz ve diğer Büyükelçiliğimiz görevlilerince fuarın birinci günü  gerek standımıza gerekse diğer standlar bünyesinde bulunan Türk katılımcılara yapılan ziyaret dışında, ayrıca Sayın Büyükelçimiz tarafından fuarın ikinci günü akşamı Büyükelçiliğimiz Rezidansında fuara iştirak eden Türk katılımcılara, önemli tur operatörlerinin Genel Müdürlerine ve Estonyanın önemli televizyon kanallarından olan TV 3 yetkililerine bir resepsiyon verilmiş  olup, fuar süresince Türkiye’nin her yerde herkes tarafından konuşulması  ve düşünülmesi sağlanmıştır.

      Söz konusu fuarın birinci ve ikinci günü TV 3 ve Televizyon Media TV kanallarınca fuar standımızda çekim yapılmış ve buna ilişkin haberler Eston yazılı ve görsel basınında yer almıştır.

      Toplam üç günlük fuar müddetince Müşavirliğimizce ve standımızda yer alan diğer 5 farklı ikincil katılımcı tarafından yeter sayıda farklı türde tanıtıcı materyal dağıtılmıştır. Fuar müddetince standımızın cazibesini artırmak ve ülkemizin zengin kültüründen örnekler sunarak mevcut tanıtma konseptimizi daha renkli hale getirmek amacıyla standımızda yer alan infodesklerden fuarın birinci günü Estonya’da yerleşik Güllüoğlu Baklava ve Tatlı Grubunca sağlanan baklava dışında fuar süresince Türk Lokumu ve Türk Şarabı ikram edilmiş, standımızın en merkezi ve dikkat çekici noktasına kurulmuş olan 43’’ büyüklüğündeki plazma ekranlardan Bakanlığımız ve katılımcılara ait tanıtım DVD’leri  yüksek sesli olarak ve kesintisiz şekilde gösterilmiştir.

Kültür ve Sanat Faaliyetleri

      Müşavirliğimizce Bakanlık Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle FİYAB ile müştereken 02-06/03/2010 tarihleri arasında Finlandiya Türk Film Günleri adı altında bir etkinlik düzenlenmiş, etkinlik süresince Bakanlıktan gönderilmiş “Uzak İhtimal, Benim ve Roz’un Sonbaharı, Beyaz Melek ve Gitmek”  filmlerinin SES Auditorıo Sinemasında gösterimi ve Filmlerin başlangıcında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ajansından ve Bakanlıktan sağlanmış tanıtım filmlerinin gösterimi sağlanmış ve gösterimi yapılan filmlerin sanatçıları ve Yönetmenlerinin ağırlanması  sağlanmıştır. Ayrıca Finlandiya Türk Filmleri Haftasıyla ilgili olarak etkinliğinin ilk günü olan 02/03/2010 tarihinde gösterime sunulan Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un ” Uzak İhtimal “ filminin galasında Büyükelçiliğimizce etkinliğe davet edilen önemli kişi ve kişilere, sanatçılara, yazılı ve görsel basın mensupları ve önde gelen tur operatörlerinin yetkilileri ile diğer katılımcılara içeriğinde sıcak ve soğuk mezeler ve Türk Şarabı bulunan bir kokteyl verilmiştir. 

      Müşavirliğimiz girişimleri sonucu Helsinki Belediyesiyle işbirliği sonucu Belediyeye bağlı Stoa Kültür Merkezinde 13-25 Nisan 2010 tarihleri arasında Türk Kültür Günleri etkinliği düzenlenmiştir.Etkinliğin resmi açılışı 14 Nisan 2010 tarihinde Müşavirlikçe verilen Türk Mutfağının zengin niteliğini yansıtan bir kokteyl ile başlamış ve misafirlere ülkemizin güzel ve kaliteli şaraplarından olan Kavaklıdere Şarabı ikram edilmiştir. Etkinliğin açılışına Büyükelçiliğimizce Finlandiya’da bulunan diğer devletlerin Büyükelçilik görevlileri, Finlandiya’nın yazılı ve görsel basın mensupları, önemli tur operatörlerinin üst düzey yetkilileri,Finladiya’da bulunan Türk Derneklerinin yöneticileri ile Finlandiya’da yerleşik Tatar Türklerinin önde gelen temsilcileri davet edilmiş ve etkinliğin açılışına Büyükelçimiz Sayın Hüseyin Selah Korutük ve Elçilik Müsteşarımız Volkan Türk Vural’ın yanısıra Filipinler, Ermenistan, Kanada, İsrail, Belçika, Brezilya, Bulgaristan’ın Finlandiya Büyükelçileri ve diğer ülkelerin Büyükelçilik görevlilerini de kapsayan yaklaşık 350 kişilik bir davetli grubu iştirak etmiştir. Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince organize edilen Türk Kültür Günleri etkinliği kapsamında; Tuana Halk Oyunları Ekibince ülkemizin farklı yörelerine özgü Halk Oyunları Figürlerinin  gösterisi ve workshop çalışması, Finlandiya’da yerleşik Müzik Grupları Koma ve Nefes Müzik Grupları ile  Saz Sanatçısı İrfan Özbek tarafından Türk Müziğinin farklı niteliğini yansıtan müzik dinletisi, İzmirli Ressam Emine Özdemir tarafından yapılmış Ülkemizin farklı coğrafyalarına özgü yağlı ve baskı resimlerden oluşan ANADOLU’dan adlı resim sergisi,  Made in Europe, Beyaz Melek ve Üç Maymun isimli sinema filmlerinden oluşan Türk Filmlerinin gösterisi ile Ülkemiz ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentine ilişkin tanıtım filmleri gösterimi yer almıştır.Etkinliğin açılışı resim sergisi, halk oyunları gösterisi ve Koma Müzik Grubunun Modern Türk Müziğinden örnekler içeren dinletisi ile yapılmıştır. Finlandiya Türk Kültür Günleri etkinliğinin temel amacı Türkiye’nin Finlandiya’da yalnızca bir deniz, kum ve güneş ülkesi olarak bu özellikteki destinasyonlarıyla bilinen bir ülke olarak değil, tarihi,doğası ve kültürel değerleriyle ve kültürel değerlerinin bir unsuru olan müziği, halk oyunları, resimleri, mutfağı ve sinemasıyla bilinmesi ve Fin halkının bu kültür unsurlarına tanıklık etmesini sağlamaktır. Türkiye Finlandiya Turizm Pazarında yükselen bir değer olarak  2008 yılından bu yana yer almakta ve  bu niteliği 2010 yılının Mart ayında Müşavirlikçe gerçekleştirilen Finlandiya Türk Filmleri Haftası, 2010 yılı Nisan ayında yapılmış olan Türk Kültür Günleri etkinliği ile pekiştirilmeye devam ettirilmektedir. 

      Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince Finlandiya’nın Başkenti Helsinki’de 7 Mayıs 2010 tarihinde Espalanadi Park’ta kutlanan Avrupa Günü Festivaline iştirak edilmiş, etkinlik süresince Müşavirliğimiz demirbaşında kayıtlı Plazma TV’de Bakanlığımızca, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Basketbol Federasyonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nca hazırlanan ülkemiz ile ilgili reklam ve tanıtım filmlerinin gösterimi yapılmış, ayrıca gelen ziyaretçilere Türk Kahvesi ve Türk Lokumu ikram edilmiş ve Müşavirliğimizde bulunan tanıtıcı materyalin yanısıra Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Basketbol Federasyonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunca Müşavirliğimize gönderilen tanıtıcı materyal ve hediyelik eşyanın dağıtımı yapılmıştır.

      Müşavirliğimizce, Helsinki metropolitan bölgesinde etkin olan Lions Klübünce İstanbul’a gerçekleştirilecek ve ülkemizin tanıtımına önemli katkıda bulunacak gezi öncesinde yaklaşık 35 kişilik bir gruba Türk Mutfağının zengin niteliğini yansıtan Finlandiya’da yerleşik bir Türk resturantında Türk Gecesi adı altında bir yemek organizasyonu yapılmış ve  2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti konulu bir sunum yapılmıştır.

      Reklam Faaliyetleri


      Müşavirliğimizce 2010 yılındaki reklam faaliyetlerimize Matka turizm fuarı ile start verilmiştir. Reklam kampanyamız, TV, gazete ve dergi, internet ile outdoor (açıkhava) reklamları olmak üzere 4 ayrı mecrada gerçekleştirilmekte olup reklamlarımızda ülkemizin kıyı turizmi ile birlikte tarih ve kültür ile birlikte alternatif turizm ürünlerini de öne çıkaran temelara ağırlık verilmiştir. Söz konusu reklamlardan otobüs giydirme reklamı yıl sonuna kadar devam edecektir.Diğer reklamlar ise Mayıs ayı ortasında sona ermiştir. Ayrıca, Finlandiya’nın önde gelen tur operatörlerinden olan Finnmatkat ile 2010 yılı Şubat ayında birlikte reklam yapılmış ve bu reklam sonucunda anılan tur operatörünün Genel Müdürü tarafından Türkiye kapasitesinin % 40 dolayında artırılacağının belirtildiği, yine Müşavirliğimizce çağımızın internet çağı olduğu,online pazarlamanın gelişim hızının artığı, Dünya’daki toplam satışlar içinde on_line satışların payının 2007’de % 28 iken 2008’de %34 olduğu, Finlandiya’da tatil kararları üzerinde gazetelerin etkisinin yaklaşık %27, televizyonun %17 ve internetin %15 olduğu ve internetin gittikçe artan bir şekilde etkili olmaya başladığı görülmüş ve bu amaçla uluslararasında internet sitesi ve büroları olan ebookers şirketinin Finlandiya ayağını temsil eden ebookers.fi 17 Mayıs-13 Haziran 2010 tarihleri arasını kapsayacak şekilde birlikte reklam kampanyası yürütülmüştür. Bu reklam kampanyaları ile ülkemize olan ilginin canlı tutulması ve gelen ziyaretçilerin sayısının nitelik ve nicelik bakımından arttrılması hedeflenmektedir

      Ağırlama Faaliyetleri

      Müşavirliğimizce ülkemizi ziyaret eden Fin vatandaşları hakkında yapılan araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Finlilerin gözünde ülkemiz genel itibariyle bir deniz,-kum-güneş destinasyonu olarak algılanmaktadır.Finli turistlerin  kültür turizmi, kış soporları turizmi, sağlık turizmi, doğa sporları ve şehir gezileri gibi ülkemizin alternatif turizm ürünleri hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmadıkları görülmektedir.  Bu çerçevede; klasik bir yaz destinasyonu olarak algılanan ülke imajının değiştirilmesi ve sahip olduğumuz önemli kültür ve turizm potansiyelinin vurgulanarak güçlü bir Türkiye markasının oluşturulmasında ağırlamaların yeri çok önemli görülmektedir. Bu kapsamda, 2010 yılında gerek Finlandiya’dan gerekse görev bölgemiz içerisinde yer alan Baltık Ülkelerinden (Estonta, Litvanya ve Letonya) başta İstanbul, Bolu, Ege Bölgesi, Antalya ve Kapadokya’ya önemli gazete ve dergilerin temsilcilerinin ağırlanmaları ve sonrasında ise ülkemize ait yazı dizisi ve makalelerin yazılması sağlanmıştır.Kısaca açıklamak gerekirse;

      a)Bakanlığımızca Estonya’nın önemli televizyon kanallarından ETV kanalından 4 kişilik çekim ekibi ve bir gazetecinin 25/03-03/04/2010 tarihleri arasında Çanakkale’den başlayarak Bodrum’a kadar bütün Ege Bölgesini kapsayacak şekilde Eston Televizyonunda ve önemli gazetelerinde haber yapılması amacıyla ağırlanması,

      b)Finlandiya’nın en önemli tur operatörlerinin üst düzey yöneticileri ve önemli gazetelerin yazarlarından oluşan yaklaşık 18 kişilik bir ekip Aurınkomatkat ve Detur Tur Operatörlerinin organisazyonuyla Müşavirliğimizce uçak bileti sağlanmak suretiyle Antalya Golf Klübünce ağırlanması,

      c)2010 yılı Mayıs ayında ülkemize yönelik charter uçuşlarına başlayacak Air Finland’a uçaklarına ait Air Finland My Way Dergisinden 2 gazetecinin 03-09/03/2010 tarihleri arasında Alanya ve Belek’te ağırlanması,

      d)Bakanlığımızca Estonya’nın önemli televizyon kanallarından ETV kanalından ve Kanal 2 kanalından 3 kişilik çekim ekibi Anadolu Kayak Derneği ve Estonya’nın Ankara Büyükelçiliğince birlikte organize edilen Ski Anatolıan Maraton kayak yarışması süresince ve ardından İstanbul’un tarihi ve kültürel yerleri temalı kısa bir çekim yapması suretiyle 06-09/02/2010 tarihleri arasında İstanbul’da ağırlanması,

      e)Müşavirliğimizce Finlandiya’nın en büyük özel televizyon kanallarından NELONEN  grubuna bağlı televizyon kanallarında ve internet sitesinde bölümler halinde yayımlanmak üzere yaklaşık ortalama izleyici sayısı 100.000 kişiyi bulabilen Navigare adlı denizcilik programı televizyon çekim ekibinden Mr. Matias Ziemann, Ms. Sanna Saarman, Mr. Timo Launonen, Mr. Märt Loog adlı kişilerin 13-20/04/2010 tarihleri arasında bir hafta süresince tam pansiyon olarak Fethiye, Ölüdeniz (Likya World Hotel yönetimince konaklamaları sağlanmıştır) ve Belek’te ağırlanması,

      f)Müşavirliğimizce,  Letonya’nın en yüksek tirajlı gazeteleri olan Diena, Latvijas Avize ve Vesti Segodnya Gazetelerinden Gazeteciler Undine Adamatie, İnara Jansone ve Elena Slusareva’ya ve Müşavirliğimizce daha önce müteakip zamanlarda ülkemizde ağırlanmış ve ağırlanma sonucunda Finlandiya yazılı basınında ülkemiz hakkında olumlu haberler yazmış Gazeteci İlkka Nousiainen’in 03-09/05/2010 tarihleri arasında Kapadokya’da ağırlanmaları,

      g)Müşavirliğimizce, tiraj, okuyucu sayısı ve güvenirlik açılarından Finlandiya’nın en büyük ikinci seyahat dergisi konumundaki “Mondo Dergisi” nde yayımlanacak Türk Mutfağı haberlerinde kullanılmak üzere,  adı geçen derginin Fotoğrafçısı Mr.Perttu SAKSA’nın 03-06/05/2010 tarihleri arasında İstanbul’da konaklaması,

sağlanmıştır.

           Bütün bu ağırlama faaliyetleri Müşavirliğimizce ağırlama faaliyetine verilen önemi göstermektedir.Ayrıca Finlandiya Seyahat Acentaları  Birliğinin 2010 ilkbahar toplantısının İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti olgusu dikkate alınarak Nisan ayında İstanbul’da yapılması planlanmış ve bütün hazırlıkları sonuçlandırılmış olmasına rağmen, Nisan 2010 tarihinde İzlanda’da meydana gelen Volkanik patlamanın yarattığı kül bulutunun Avrupa Kıtasındaki hava trafiği ulaşımını olumsuz etkilemesi sonucunda  söz konusu toplantı 2011 yılı Nisan ayına tarihe ertelenmiştir.

15- GENEL DEĞERLENDİRME VE BEKLENTİ 


            Müşavirliğimiz görev bölgesi kapsamındaki ülkelerde tur operatörleri ve diğer seyahat sektörü kuruluşlarının  ülkemize yönelik olarak talep ettiği başat ürün deniz-kum-güneş  eksenli tatil turizmi olarak karşımıza çıkmakta, bu durum üzerinde ülkemiz turizm tanıtım politikası kapsamında son yirmi yıldır tercih edilen ve uygulanan tanıtma konsept ve anlayışından ziyade Müşavirliğimiz görev bölgesi kapsamındaki ülkelerin fiziki koşulları  ve söz konusu ülkelerde yaşayan turist profilinin eğilim ve tercihlerinin daha etkili olduğu görülmektedir. Zira görev bölgemiz kapsamındaki ülkelerden Finlandiya’da ülkenin resmi Turizm Otoritesi verilerine göre yurtdışına gerçekleştirilen seyahatlerin %69’unun deniz-kum-güneş  ağırlıklı tatil turizmi, %13’ünün iş seyahati, %13’ünün Golf, Yatçılık, Yelken ve Dalış gibi sportif amaçlı ve ekseriyetle yaz aylarında yoğunlaşan sportif amaçlı turistik aktiviteler ve %5’inin ise geri kalan turizm türlerine yönelmiş olduğu görülmektedir. Belirtilen bu oranlar içerisinde deniz-kum-güneş  eksenli tatil turizminin ağırlığı Baltık ülkelerinde daha da artmaktadır. 

      Müşavirliğimiz görev bölgesindeki ülke pazarlarının genel görünümü kabaca yukarıda belirtildiği üzere olmakla birlikte, gerek ülkemiz turizm arz unsurlarının rakip ülke destinasyonlarından farklılık ve üstünlüğünü ortaya koymak suretiyle ülkemizin turizm ürünleri açısından sahip olduğu gücü yansıtabilmek, gerek ülkemizin konjonktürel ve jeopolitik konumundan kaynaklanabilen ve kimi zaman alınan bütün tedbirlere karşın ülkemiz turizm ve ekonomisini olumsuz yönde etkileyebilen dalgalanmaların etkisini en aza indirgeyebilmek ve gerekse bir ekonomik aktivite olarak turizmin gelir ve istihdam yaratan etkisini ülkemizin bütün bölgelerine görece eşit olarak yayabilmek aşısından turizm hareketlerinin dört mevsime yayılması ve turizm potansiyeli olan bölge ve destinasyonların dünyaya tanıtılması  önem arz etmektedir.

      2008 ve 2009 yıllarında Finlandiya Turizm Pazarındaki tur operatörlerinin ülkemize yönelik kapasite belirlemelerinin arzu edilen olumlu düzeyde olduğunun görüldüğü ve 2008 yılında sağlanan 102.000 rakamının  2009 yılında 135.000 rakamlarına ulaştığı ve bu rekorun yapılan şifahi görüşmelerden de anlaşılacağı üzere 2010 yılı sonunda egale edileceği, ancak bu rekorun kırılmasının Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce TUI FLY NORDIC Firmasına ait uçaklara Finlandiya Türkiye hattında charter uçuşu izninin verilmesine büyük ölçüde bağlı  olduğu tespit edilmiş ve bu durumun ortadan kalkması için Genel Müdürlüğümüzle gerekli yazışmalar daha önce yapılmıştır.

      Müşavirliğimizce 2008-2010 yılları içerisinde fuar organizasyonlarından reklam kampanyalarına, ağırlama faaliyetlerinden kültürel etkinliklere, halkla ilişkiler aktivitelerinden tur operatörleri ilişkilerine dek her alanda gerçekleştirilen faaliyet ve projeler ile söz konusu faaliyet ve projelerin hayata geçirilebilmesi için gerçekleştirilen kamu harcamaları incelendiğinde, söz konusu işler ve harcamaların nicelik ve nitelik itibariyle geçmişe nazaran bir hayli fazla ve etkili olduğu görülmektedir. Müşavirliğimizce yürütülen bu yoğun ve etkili çalışmalar neticesinde, Bakanlığımız verilerine göre 2006 yılını, bir önceki yıla nazaran %17,72’lik bir daralma ile kapatan Finlandiya Turizm Pazarının 2007 yılında % 7,12’lik bir büyüme 2008 yılınsda %21,60’lık bir büyüme kaydettiği ve 2009 yılında bunun artarak devam ettiği, 2007 yılı içerisinde başarılan bu büyüme trendinin Müşavirliğimiz görev bölgesi kapsamındaki Baltık Ülkelerinde ise çok daha yüksek bir gelişim çizgisinde ortalama % 56,32’lik bir büyüme gösterdiği, ancak 2009 yılında Küresel ekonomik krizden dolayı bu artışın azalış yönünde eğilim gösterdiği müşahede edilmiştir. Bir başka deyişle paket tur organizasyonları alanında 2005 yılı sonlarından bu yana yaşanan gerilemenin 2007 yılı başından itibaren durdurulduğu ve bu alandaki daralmanın menfi etkisinin Müşavirliğimizce her alanda yürütülen yoğun ve etkili kampanyaların da etkisiyle münferit turlarda sağlanan artışla ortadan kaldırıldığı görülmektedir. 

      2008 ve 2009 yıllarında ise;

          o Etkin bir zamanlama ile medya ve mecra seçimi yönlerinden büyük bir başarıyla ve iki dönem halinde yürütülen reklam kampanyaları,
          o Tur operatörleri ve orta ve büyük ölçekli seyahat acentaları ile geliştirilen olumlu ilişkiler,
          o Fin Medyasının önemli aktörleri ile kurulan olumlu medya ilişkileri,
          o Halkla ilişkiler Firmamızca yürütülen başarılı PR aktiviteleri,
          o Müşavirliğimizce hayata geçirilen ve Fin Medyasında önemli yer bulan kültürel projeler ve tanıtım aktiviteleri,
          o 2008 ve 2009 yılında katılımcı sayısı, organizasyon, seyahat profesyonelleri ile ilişkiler ve stand dizaynlarının niteliği açılarından büyük bir başarı ile gerçekleştirilen fuar aktiviteleri
          o

sayesinde tur paket satışlarında 2005 yılı sonundan beri yaşanan gerilemenin 2007, 2008 ve 2009 yıllarında yaşanan kapasite artışlarıyla artık ortadan kalktığı görülmektedir.

           Fin tur operatörlerinin 2007 yılında 49.212 olarak gerçekleşen toplam Türkiye kapasitesinin 2008 yılında %45’lik bir artışla 72.874 olarak belirlenmiş olduğu görülmektedir. Bakanlığımız verilerine göre 2008 yılı sonunda ülkemizi ziyaret eden yaklaşık 105.000 Finli turist sayısının 2009 yılı sonunda yaklaşık %33’lük bir artışla 137,000 dolayında gerçekleştiği, söz konusu rakamın ise ülkemizce Finlandiya pazarında 1992 yılından beri yani son 17 yıldır elde edilen en yüksek turizm gerçekleşme rakamı olduğu görülmektedir.

      2010 yılında ise, Müşavirliğimizce yürütülecek etkin tanıtımsal ve kültürel etkinliklerin bir sonucu olarak, dünyadaki genel ekonomik kriz havasına ve İzlanda’da meydana gelen volkanik patlamanın yol açtığı kül bulutu krizine rağmen Finlandiya turizm pazarında ülkemize yönelik büyüme trendinin artarak devam edeceği, tur operatörlerinin belirlemiş olduğu 2010 yılı paket tur kapasitelerinin 2009 yılı kapasitelerinin yaklaşık %20 üzerinde olduğu, buna ek olarak Finlandiya’nın en büyük ve güvenilir Tur Operatörü konumundaki Aurinkomatkat, Finnmatkat ve Detur tur operatörlerinin koymayı planladıkları ek seferler ve Air Finland Firmasının Türkiye’ye yönelik charter uçuşlarına başlamış olmasının seyahat acentaları üzerinde yarattığı çarpan etkisi dolayısıyla 2010 yılının 2009’e göre yaklaşık %20’lik bir büyüme ile tamamlanacağı ve özellikle Finnmatkat Tur Operatörü Genel Müdürü Peik Martin tarafından dile getirilen Charter Uçuşu probleminin çözülmesi durumunda Bakanlığımız tarihinde ilk kez Fin Turizm Pazarında 150.000’lik turist rakamına ulaşılacağı tahmin edilmektedir.  
 
 
 
 

Bu Makale 02.07.2010 - 16:27:42 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • ZELİHA KAPLAN 14.02.2013 - 12:35

    SENİNLE GURUR DUYUYORUZ SENİ ÇOK SEVİYORUZ VEDE KIZLARINLA SENİ ÇOK ÖZLÜYORUZ CANIM ÜLKEN İÇİN YAPTIKLARIN BAŞARILARINLA BİZ HER ZAMAN YANINDAYIZ.

  • Dursun SEVİNDİK 05.06.2012 - 12:01

    Ülkemizi Yurt dışında başarılı bir şekilde tanıttığınız için sizinle gurur duyuyoruz. Başarılarınızın devamını dileriz. Sevgi ve saygılarımla arz ederim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.