Volkan Çavuşoğlu

Finlandiya Matka 2012 Fuarı

19 – 22 Ocak 2012 tarihleri arasında Finlandiya’nın başkenti Helsinki de düzenlenen Matka 2012 Turizm Fuarı'na, Türkiye Tanıtım Müşavirliği standı içerisinde, kendi standımızda Antalya Golf Club-Sirene Belek Hotel olarak katıldık.

Bu yıl 24’üncüsü düzenlenen fuara 72 Ülkeden toplam 1.074 kişi katıldı. Türkiye 198 metre kare büyüklüğünde stand ile temsil edildi. Fuar 12 bin 463 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştu.  Matka 2012 Fuarı'nı dört gün süresince toplam 71 bin 98 kişi ziyaret etti. Matka 2011'i ise 83 bin 279 kişi ziyaret etmişti.
 

 
Bu yıl Matka Fuar’ına 2011 yılına istinaden, daha az ziyaretçi geldi. Ancak buna rağmen fuar İskandinav fuarlarının içerisinde en çok ziyaretçi sayısı elde eden turizm fuarı olma özelliğine sahip. 
 
Fuar’ın birinci ve ikinci günü saat öğlen 12’ye kadar sadece profesyonellere diğer günler ise halka açıktı. Fuar  bireysel tüketicin çok daha fazla geldiğini ayrıca  fuarın üçüncü günü ziyaretçi sayısının bir hayli yoğun olduğunu belirtmek isterim. 
 
Pazar günü, Finlandiya Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldığından dolayı cumartesi gününe göre daha sakin geçti.
 


 
Ahmet Kaplan anlatıyor
Ekim 2009 tarihinde Finlandiya ve Baltık Ülkeleri Turizm Tanıtım ve Müşavirlik görevine başlayan Ahmet Kaplan ile yapmış olduğum görüşmede kendisi Finlandiya’dan Türkiye'ye 2007 yılında yaklaşık 82 bin 632 kişi, 2008 yılında yaklaşık 100 bin 455 kişi, 2009 yılında yaklaşık 132 bin 938 kişi, 2010 yılında yaklaşık 145 bin kişi ve 2011 yılı kasım  ayı sonu itibari ile yaklaşık %31,25 artışla 184 bin 049 kişi geldiğini belirtti.  

Kaplan, 2011 yılında Finlandiya pazarının %31' lik büyüme rakamı ile Türkiye'ye diğer tüm OECD ülkelerinden daha fazla turizm hareketi artışı kaydettiğini söyledi. Bu artışın %31’lik seviyede sınırlı kalmış olmasının nedeni ise özellikle Temmuz, Ağustos aylarında Marmaris-Dalaman bölgesinde meydana gelen talep düşüştür.
 
Ahmet Kaplan ayrıca Türkiye’ye gelen bu 184 bin kişinin, 100 bininin Antalya bölgesine, özellikle de Alanya’ya geldiklerini ve Finlandiyalıların Türkiye’de en fazla tercih ettikleri bölgenin % 60 pazar payı ile Alanya olduğunu belirtti. Fakat İstanbul, Kuşadası, Bodrum ve Belek bölgelerinin de pazar paylarının yıl geçtikçe artığı tespit edilmiş ve müşavirlikçe bu amaçla çalışılmakta.
 
2012 yılında ise Finlandiya pazarında euro bölgesindeki ekonomik krizin yarattığı genel olumsuz havaya rağmen Türkiye’nin yükselen değer olma niteliği devam edecek olup yaklaşık %10’luk bir artış olacağı tahmin ediliyor.  Kaplan bu artış oranının gerçekleşmesini sağlamak ise bakanlığımızın desteği ile yapılan ve yapılacak olan reklam, birlikte reklam, pazarlama ve kültürel sanatsal faaliyetlere bağlı olduğunu söyledi
 
Finnair

Finlandiya resmi hava yolları şirketi Finnair, haftada 5 kez gerçekleştirdiği Helsinki - İstanbul uçuşlarını 1 Nisan 2011 tarihinde kaldırdı.
 
THY
 
Türk Hava Yolları, Finnair şirketinin İstanbul uçuşlarını iptal etmesini telafi etmek amacıyla Helsinki – İstanbul seferlerini Mart 2012'de haftada 14 sefere çıkaracağını duyurdu. Türk Hava Yolları, şu anda Helsinki-İstanbul uçuşlarını haftada 10 kez gerçekleştiriyor. 
 
Türk Hava Yolları ile beraber Puttin Green Yarışması   
Belek'i ve golf destinasyonumuzu tanıtmak amacıyla Türkiye Tanıtım Müşavirliği, standın bir köşesinde golf tatili yarışması ( Türk Hava Yolları + Antalya Golf Club+ Sirene Belek Hotel) gerçekleştirmemiz için bizlere bir Puttin Green köşesi düzenledi. Türk Hava Yolları Finlandiya MüdürüSayın Pınar Ayvaz’ın katkıları ile beraber, dört gün boyunca yaklaşık 1157 Finlandiyalı golfsever yarıştı ve golf destinasyonumuz tanıtıdı. 
 
Golf Digest Finlandiya
Finlandiya'da bulunan Golf Digest Dergisi'nin yetkilisi Kimmo Ekroth’ın bana vermiş olduğu bilgilere göre 5,2 milyon nüfuslu Finlandiya'da toplam 167 golf kulübü bulunuyor. Bu kulüplere yaklaşık 155 bin golfçü üye. Kendisi golf kulüplerinin hava şartlarından ötürü eylül sonundan nisan sonuna kadar kapalı olduğunu da ekledi. 
 
Sonuç olarak, 2011 yılında Finlandiya pazarı %31’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Doğru pazarlama ve tanıtım çalışmalarımıza devam ettiğimiz sürece euro bölgesindeki ekonomik krizin yarattığı genel olumsuz havaya rağmen Finlandiya pazarında Türkiye’nin yükselen değer olma niteliğinin devam edeceğine inanmaktayım.
 

Bu Makale 31.01.2012 - 14:29:24 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • ufuk soganci 31.01.2012 - 06:24

    Sayın Çavuşoğlu,paylaştığınız bilgiler için çok tesekkür ederim.2004 de başka bir bölgede faaliyet gösteren bir seyahat acentasını temsilen gittiğimiz ve stand aldığımız bu fuarda bana gelen ilk talep GOLF idi.Son zamanlarda gidilen fuarların dönüşlerindeki abartılı raporlardan sonra Bu bilgilenirme yazısı moral verdi. Dediğiniz gibi Türkiyenin Finlandiyada yükselen deger olmaya devam edeceğine inanıyorum. Dogru hedefte yapılan dogru çalışmalarınız için sizi kutlarım.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.