savasdas@turizmguncel.com

Ertuğrul Günay’dan ‘aşılıyım’ filmine sert tepki

Ertuğrul Günay’dan ‘aşılıyım’ filmine sert tepki

Kültür ve Turizm Bakanlığının büyük tepkilere neden olan ‘tanıtım’ filimine, bir eleştiri de Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay’dan geldi. Ticaretle siyasetin birbirine karıştırıldığını söyleyen Günay, Bakan Ersoy’un kendi otelleri için böyle bir tanıtım kampanyası yapabileceğini ancak Kültür ve Turizm Bakanlığının ülke insanını ikincil gösteren bir tanıtım yapamayacağını ifade etti.

TurizmGüncel

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın büyük tepkiyle karşılanan tanıtım filmi ile ilgili Medyascope’a konuşan Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay, ‘’Türkiye’nin turizme ve turizm gelirine ihtiyacı var. Ama turizme sadece döviz kapısı olarak bakmamalıyız. Aynı zamanda Türkiye’nin imajını yükselten, Türkiye’nin dünyadaki saygınlığına katkı yapan bir alan olarak bakmalıyız.’’ dedi.

‘’Ticaretle siyaset birbirine karıştı’’

Son dönemde bu tip olaylar karşısında bir kafa karışıklığı yaşandığını ifade eden Günay, ‘’Ticaret ile siyaset birbirine karıştırılıyor biraz. Sayın bakan turizmin içinden gelen bir arkadaşımız. Kendi otelleri için belki böyle bir tanıtım yapabilir, o ayrı bir tartışma konusu. Ama Kültür ve Turizm Bakanlığı kendi ülkesinin insanlarını ikincil, dışarından gelenleri ise birincil gören ve üstelik de sakil tartışmalara neden olan bir maskeyle böyle bir tanıtım yapamaz.’’ diye konuştu.

Günay, değerlendirmelerinin devamında şu noktaların altını çizdi:

‘’Bizim insanımız o kadar önemli değil, siz önemlisiniz’’

‘’Biz neden çok sayıda insan ülkemize gelsin ve ülkemize döviz bıraksın istiyoruz? Kendi insanımızın da yaşam düzeyini yukarıya çekmek, kendi insanımızın yaşam kalitesine katkı yapmak için. Kendi insanımızı ikincil planda bırakarak, kendi insanımızı aşağılayarak, ‘bizim insanımız o kadar önemli değil, siz önemlisiniz’ davranışını sergilemek, bizim kendimize olan saygımızı aşağıya çekmektir. Böyle bir yanlış yapıldı ve böyle bir yanlış yapıldığı için de bu tanıtım videosu kaldırıldı.

‘’Yunanistan2ın tanıtım filmi yayından kaldırılmadı, çünkü...’’

Eş zamanlı olarak Yunanistan’ın yayınladığı bir tanıtım filmi var. Onlar o filmi yayından kaldırmayacaklar. Çünkü onlar kendi topraklarını ve insanlarını aşağılayan bir şey değil, kendi topraklarının güvenirliğini ve güzelliğini sergileyen bir yayın yapmışlar.

‘’Aynı şeyi Dışişleri Bakanı yaptı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tüy dikti’’

Bunu zaten daha önce Dışişleri Bakanı arkadaşımız da yaptı. Belki bu tip teminatları dışarıdaki görüşmelerinizde verirsiniz ama ‘biz turizmle muhatap herkesi aşılayacağız. Ötekilerinin aşılanması ikinci planda’ şeklinde açıklama yaptı. Arkadasından bunun üzerine tüy diken bir uygulamayı Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı.’’


Bu Makale 14.05.2021 - 23:46:22 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.