savasdas@turizmguncel.com

Ekrem İmamoğlu’ndan Mehmet Nuri Ersoy’a ‘çürük diş’ yanıtı

Ekrem İmamoğlu’ndan Mehmet Nuri Ersoy’a ‘çürük diş’ yanıtı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKM’nin arkasında İBB’ye ait bina ‘çürük diş’ tabirini kullanan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yanıt geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ‘AKM’nin orta yerinde çürük diş gibi duruyor’ dediği ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan yıkılmasını istediği binanın İGDAŞ Taksim Şebeke Şefliği olduğu ortaya çıktı. Ersoy’un açıklamasıyla ilgili olarak Karar gazetesinden Saliha Sultan’a konuşan Ekrem İmamoğlu, ‘’ : “Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere diğer bakanlıkların işi İstanbul’un mallarını elinden almak olmamalı. İstanbul için yapılacak her değerli konuda mutlaka birlikte ortak bir çözüm masası oluşturarak ortak kararlar alınmalı. Galata Kulesi’nde olduğu gibi bir örneğin yaşanmasını arzulamayız. Daha önce de İstanbul’un önemli değerleri için, Haydarpaşa ve Sirkeci garları konusunda girişimlerde bulunduk, ama maalesef istemediğimiz tercihler yapıldı.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 26 Haziran 2020’de İBB’ye yolladığı resmi yazıyla AKM’nin çevre düzenlemesi için binanın kaldırılmasını talep etmiş. İBB ise 11 Ağustos’ta bina için “Beyoğlu, Şişli ilçelerindeki yaklaşık 130 bin doğalgaz abonesinin ihbarlarını değerlendirmekte olup, patlama, boru hasarı, gaz çıkışı, yangın vb. durumlara acil müdahale etmektedir” ifadelerini kullanarak, kaldırılmasının önündeki teknik nedenleri şu cümlelerle özetledi:

“Beklenen İstanbul depreminde bölgeye müdahale edecek ekipler İGDAŞ Taksim Şebeke Şefliğinde bulunmaktadır. Bölge halkının can ve mal güvenliği için bulunduğu yerde kalması gerekmektedir. Taşıyabileceğimiz, bahsedilen kriterlere uygun başka bir bina bulunmamaktadır.”


Bu Makale 12.09.2020 - 18:44:31 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.