savasdas@turizmguncel.com

Despina Balkiza: İki ülke turizminde güç birliği yapılmalı

Despina Balkiza: İki ülke turizminde güç birliği yapılmalı
Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Despina Balkiza Türkiye ve Yunanistan arasında turizm için birlik mesajı verdi.

Geçen yıl göreve gelen Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Despina Balkiza salgının getirdiği zorluklara karşın iki ülke turizminin eski günlerine dönmesi için tüm sektörlerde güç birliğine işaret etti.

"İki ülke turizminde güç birliği yapılmalı"

Milliyet'ten Nihan Yarkent İnce'nin haberine göre, 2019 yılında 1 milyon 90 bin Türk, Yunanistan’ı ziyaret etti. Yunanistan’dan ise 687 bin turist Türkiye’ye geldi. Pandemi bu yoğun trafiğe darbe vurdu. İki ülkedeki vaka sayılarının düşüşe geçmesi, aşılanma oranlarının artmasıyla, turizmde yine umut doğdu.

Despina Balkiza, "Yunanistan ve Türkiye komşu ülkeler ve aslında diyalog da iki ülke arasında ticareti, yatırımı ve turizmi teşvik etmek için olumlu bir iklime ulaşmak için temel başlangıç noktası. Hükümetlerimiz arasında uluslararası hukuka saygı ve iyi komşuluk ilişkilerine dayalı siyasi diyaloğun sürmesi, ikili ilişkilerimizin elbette yararına olacak." ifadelerini kullandı.

Vize başvurularının kolaylaşması için 7 başvuru merkezi

Vize başvurularını yapmak isteyenlerin uzun bir yol kat etmelerine gerek kalmaması için İzmir, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris ve Antalya’da, yedi adet vize başvuru merkezini faaliyete geçirdiklerini belirten Balkiza, kapıda vize uygulamasındaki son durum ile ilgili de şu bilgileri verdi:

''Yedi Yunan adasına ziyaretleri kolaylaştıran “kapıda vize” pilot projesi, 2019’da sonlandırılmıştı. Tabii Yunanistan'da tatil yapmayı planlayan Türkiye’den gelen ziyaretçiler için Schengen Vize Kanunu’nun en uygun hükümleri uygulanıyor. Seyahat kısıtlamaları kaldırıldığında, Yunanistan’a seyahatleri daha da kolaylaştırmayı planlıyoruz.''

Yayına hazırlayan: Erdoğan Karataş


Bu Makale 13.07.2021 - 09:29:04 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.