savasdas@turizmguncel.com

Cumhurbaşkanına ücretsiz izni ve KÇÖ'yü uzatma yetkisi

Cumhurbaşkanına ücretsiz izni ve KÇÖ'yü uzatma yetkisi
Cumhurbaşkanına Kısa Çalışma Ödeneğini (KÇÖ) ve ücretsiz izni uzatma yetkisi veren düzenleme yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu‘nda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun yürürlüğe girdi. Düzenleme göre Cumhurbaşkanı, Kısa Çalışma Ödeneğini (KÇÖ) ve Ücretsiz İzin uygulamasını 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilecek.

Düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların normal çalışma sürelerine dönmeleri durumunda işverene ödenen ve İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanan prim desteği süresini 30 Haziran 2021'e kadar uzatabilecek.

Ücretsiz İzin

Başvuruda bulunanlardan işverence işe alınıp, ücretsiz izne ayrılanlar için günlük 39,24 lira, bu kapsamda olup başvurusunun kabul edilmediğini bildirenler için ise söz konusu şartlar dahilinde hane başına günlük 34,34 lira destek sağlanacak.

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak destek tutarının, işe alındığı tarihten itibaren fiilen çalıştırılacak sigortalılar için günlük 44,15 lira, ilave işe alınacaklardan işveren tarafından ücretsiz izne ayrılacaklara ise günlük 39,24 lira olması öngörüldü.


Bu Makale 17.11.2020 - 09:03:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.