Can Pulak

Bodrum'a yapılan haksızlık

Bodrum denince akla eğlence, alkol, barlar, sosyete, çılgın partiler, görgüsüz ve şımarık bir yaşam geliyor.

     Medya magazincilerinin çektiği fotoğraflar da,bu yanlış değerlendirmeyi körüklüyor.Tatile Bodrum’a mı gidiyorsunuz,orada mı yaşıyorsunuz,ohh ne ala memleket.Siz de Türkiye’yi rahatsız eden bu genel yargının bir parçası olup çıkıyorsunuz.

     Oysa gerçek hiç de öyle değil.Yılın iki ayı tatil yapmak için gelenlerin ortaya koyduğu görüntü,dünyanın sayılı antik kentlerinden Bodrum’u ülkemize ve dünyaya yanlış tanıtıyor.

     Bodrum bir kültür merkezidir.Dünyanın ödüllü bir deniz müzesine,muhteşem bir kalesine,görkemli antik tiyatrosuna,dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas mazolesine ve daha nice tarihi değerlere sahiptir.

     Burada her yıl uluslararası klasik müzik konserleri,Bale ve Folklor festivalleri yapılır. Üstelik biri Turgutreis’te olmak üzere iki Halk Müziği korosu vardır ki, dinleyenleri şaşırtacak ölçüde başarılıdır. Ayrıca Gümüşlük Festivali ile D-Marin’deki 5000 kişilik klasik konserlerde dünyanın sayılı sanatçılarını dinlemek mümkündür. Evet yanlış okumadınız, dünyanın belki de tek 5000 kişilik klasik açık hava konseri Bodrum’da yapılır.Bunun hayli pahalı biletleri ise aylar öncesi tükenir.

     Bodrum denizciliğin,süngerciliğin,dünyanın haklı takdirini kazanan gulet ve tırhandil adlı harika teknelerin anavatanıdır.Sahile kıçtan kara bağlanan teknelerle, görsel bir şölen yaratılır şehirde.Hepsi de birbirinden güzel ve modern marinalarında binlerce tekne barınır. Bodrum marinalarının şöhreti,dünyanın her yerinde konuşulur,haklı takdir toplar.

     Sabahları Kumbahçe sahiline inenler,denizden yeni dönmüş balıkçılardan taze balıklarını alırlar.O balıkçılar kıyıda bekleşen kedileri de doyururlar.İşte Bodrum’un yerli ve yabancı ziyaretçileri,bu anı görüntülemek için makinalarının deklanşörüne peşpeşe basarlar.

     Bodrum’un pazarları ve yerli restoranları çok meşhurdur.Bu kadar canlı,bol sebze ve meyvaya sahip,köylülerin ürünlerini böylesine güzel sergilediği yerel pazarlar,turistlerin de büyük ilgisini çeker.Pahalı restoranların müşterisi ayrıdır.Ama yerel yemekleri tatmak isteyen gurmeler,orijinal Bodrum lokantalarını arar ve bulurlar.Örneğin Kısmet’te yiyeceğiniz yemeği,başka bir yerde yemeniz kolay değildir.Bu yüzden millet boş masa bulmak için sıra bekler orada.

     Ayrıca Bodrum sadece merkez de değildir,Koskoca bir yarımadadır Bodrum. Konacık, Bitez, Ortakent, Turgutreis, Akyarlar, Kadıkalesi, Gümüşlük, Yalıkavak, Göltürkbükü, Gündoğan, Yalıçiftlik, Torba, Mazı ve Çökertme’de harika restoranlar, şöhretli aşçılar ve müthiş lezzetler vardır.

     Artısıyla eksisiyle Bodrum,dünyanın yaşanacak en güzel yerlerinden biridir.Çok cana yakın,sakin ve insanı sarıp sarmalayan bir halkı vardır.Bodrum’daki olumsuzluklara bakıp,bu güzel kentimiz için yanlış ve haksız hükümler vermeyelim. Çeşitli vesilelerle karalanmak istenen Bodrum,unutulmasın ki Türkiye’ye tek başına yılda 1 milyar dolara yakın turizm geliri kazandırıyor.
 


Bu Makale 27.08.2013 - 10:41:52 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Baltalı Kapı Milas 01.10.2013 - 12:08

    Çevre duyarlılığınız bir çok kişide ilgi yaratmaktadır.İnanıyorum bir gün okurlarınız sizin geliştirmeye çalıştığınız çevre duyarlılığı bilinci ile çığ gibi büyüyecektir.Yüreğinize sağlık.

  • Bodrumlu 12.08.2013 - 04:01

    Elinize sağlık Can Bey Çok güzel yazı, teşekkür ederiz...

  • Feyzullah Kagan 30.07.2013 - 01:24

    En buyugunden en kucugune bir gun gocebe genetigimizden kurtulur, yerlesik toplumlarin ozelliklerini tasir insanlar olursak degerlerimize daha sahip cikar hale geliriz. Bu gurbet ellerde soyle bir sanal yarim ada turu yaptim yaziniz sayesinde

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.